Data z Afriky naznačují, že dvě dávky vakcíny COVID-19 poskytly lidem během nedávného nárůstu případů onemocnění Omikron v Jihoafrické republice přibližně 70 % ochranu. Podle lékařů z Jihoafrické republiky tak dvě dávky od Pfizera poskytují u omikronu menší ochranu než proti variantě delta. U té vakcíny chránily před těžkým průběhem covidu až na 92 procent. Předběžná studie je přitom prvním reálným pohledem na to, jakou ochranu mohou vakcíny na COVID-19 poskytnout proti Omikronu.
Vakcína chrání, ale jak koho…
Co tedy studie zjistila? Bohužel i to, že vakcína chrání všechny věkové skupiny, ale v různé míře. Nejvyšší 92procentní ochrana – byla u osob ve věku 18 až 29 let. Nejnižší, jen 59procentní ochrany, se dočkají osoby ve věku 70 až 79 let.
Posilovací vakcíny ale prý „pomohou“ s možným snížováním ochrany před hospitalizací. Alespoň to podle webu news24.com uvedla Glenda Grayová, prezidentka Jihoafrické rady pro lékařský výzkum.
Data je nutné brát s rezervou
Odborníci však také upozorňují, že výsledky se ještě mohou změnit. Studie totiž předpokládala, že 78 000 z 211 000 pozitivních výsledků laboratorních testů z období od 15. listopadu do 7. prosince bylo nakaženo variantou Omicron. Zatím se to ale nepotvrdilo.
Jihoafričtí zdravotníci 2. prosince uvedli, že Omikron představoval 70 % odhalených případů koronaviru za celý listopad.
První studie vakcíny společnosti Pfizer z různých laboratoří po celém světě již zjistily 2 až 4 násobné snížení protilátkové odpovědi proti Omikronu. Tedy ve srovnání s jinými variantami, uvedla agentura Reuters.
Dochází Pfizeru dech?
Jihoafričtí vědci uvedli, že vakcína společnosti Pfizer byla proti infekci během vlny Omikron účinná z 33 procent. Při vlně varianty Delta to bylo z 80 procent.V pátek zveřejněné údaje také ukázaly, že po posilovací dávce byla vakcína od Pfizeru protiu omikronu účinná už ze 70 až 75 procent.
Jak ale připomíná CNN, data také ukázala, že varianta omikron způsobuje vážný průběh covidu s menší pravděpodobností než předchozí varianty.