Lékařství ve starověkém Egyptě sahá až do doby 260 let př. n. l., kdy dal Egypt světu medicíny Imhotepa, muže, který dokázal diagnostikovat a léčit více než 200 zdravotních problémů.
V době staroegyptské civilizace se objevili první lidé, které bychom z dnešního pohledu nazvali lékaři. Imhotep je mnohými považován za prvního velkého lékaře. V období 260 let př. n. l. tento lékař, architekt a kněz diagnostikoval více než 200 neduhů a na všechny předepsal léčbu. Díky tomu se stal nejspíš nejvýraznější postavou lékařství ve starověkém Egyptě.
Jeho vliv byl tak velký, že byl po smrti v Egyptě uctíván jako bůh uzdravování. To, že byl zároveň knězem, nebylo nic neobvyklého, protože pro Egypťany – bohabojný národ s mnoha různými božstvy – šla léčba, jako je podání léků proti bolesti a vyčištění rány, ruku v ruce s prosbou o pomoc vyšších sil.
Místo sestřiček chodil s dokotorem ve starověkém Egyptě šaman
Nebylo neobvyklé, že šaman doprovázel lékaře při jejich obchůzkách a prováděl potřebná kouzla, jejichž cílem bylo zefektivnit léčbu. Navzdory tomuto zaměření na nadpřirozeno, staroegyptští lékaři učinili také velmi důležité objevy o fungování lidského těla. Lékařství ve starověkém Egyptě vědělo, že srdce, tepová frekvence, krev a vzduch jsou pro fungování těla důležité a že slabý tep znamená, že pacient má vážné problémy.
Byl také nalezen starověký papyrus, který se konkrétně zmiňuje o našich orgánech, jako je slezina, plíce a srdce, což ukazuje, že lékaři ve své době uměli léčit nemoci individuálně. Ve skutečnosti existovala mezi egyptskými lékaři vysoká míra specializace, někteří léčili pouze hlavu nebo žaludek, zatímco jiní byli oční lékaři a zubaři, a lékařské papyry ukazují empirické znalosti anatomie, zranění a praktické léčby.
Když za nemoc může bůh…
Lékaři prováděli úkony, jako je šití ran, nastavování zlomených kostí a amputace nemocných končetin. Tito první lékaři zastávali vysoce prestižní funkce díky svým neocenitelným znalostem různých nemocí a léčby a schopnosti číst a psát. Byli vyškoleni v chrámových lékařských školách a cestovali po celé zemi, aby léčili královské rodiny a všechny, kdo si mohli dovolit jejich odborné znalosti.
Egyptští lékaři běžně třídili nemoci do tří kategorií: nemoci související s působením zlých duchů, nemoci s jasnými příčinami, jako jsou zranění, a nemoci s neznámými příčinami, které byly přisuzovány vůli bohů.
Zdroj:
https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S1319562X21005027
https://en.wikipedia.org/wiki/Ancient_Egyptian_medicine
https://www.worldhistory.org/Egyptian_Medicine/