Kdybyste s chůzí začali těsně předtím, než se objevili první dinosauři, pravděpodobně byste svou túru dokončili právě teď. Ano, tak to opravdu je. Ujít světelný rok trvá neuvěřitelně dlouho.
Na naší planetě nám k popisu vzdálenosti stačí jednotka délky „kilometr“. Víc totiž v měřítku naší planety ani není potřeba. I když se otáčí kolem zemského rovníku, její délka je jen asi 40075 kilometrů.
Pokud se však podíváme do „nekonečného“ vesmíru, už si s kilometry vystačíme jen těžko. Bylo by zatraceně složité popisovat vzdálenost mezi planetami nebo hvězdami pomocí běžně užívaných zemských měřítek. Jen průměrná vzdálenost mezi Zemí a Sluncem činí celých 149 597 870 kilometrů. A to je Slunce na poměry vesmíru naší planetě ještě docela blízko.
Jak dlouhý je světelný rok?
V rámci sluneční soustavy proto obvykle používáme při měření „astronomickou jednotku“. Ta je podle definice rovna průměrné vzdálenosti Země od Slunce. Ovšem v nekonečnosti vesmíru si nakonec vědci nevystačí ani s astronomickou jednotkou, ty se uplatní především při měření vzdáleností napříč naší sluneční soustavou.
Proto měříme vesmírné vzdálenosti podle toho, jak rychle se světlo může pohybovat za rok. Pokud vás to zajímá, světlo cestuje rychlostí 186 tisíc kilometrů za vteřinu. To znamená, že kdybyste cestovali rychlostí světla, dokázali byste každou sekundu obletět Zemi 7,5krát. Za rok světlo urazí asi 31 500 000 sekund. A pokud tyto dvě hodnoty vynásobíte, dostanete vzdálenost, kterou světlo urazí za jeden rok. Tedy přibližně 9,4 bilionu km.
Jak dlouho by člověk šel světelný rok pěšky?
Kdybyste šli mírným tempem 20 minut na kilometr, trvala by vám cesta 225 milionů let (bez zastávek na jídlo a toaletu). V měřítku našeho života by to nakonec nebylo o moc rychlejší ani v případě, že byste se svezli hypersonickým letadlem X-43A s rychlostí Mach 9,68, nejrychlejším letadlem na světě. I s ním by vám trvalo urazit tuto vzdálenost asi 95 000 let.
Stojí za smínku, že Slunce patří ve sluneční soustavě do skupiny planet, které obíhají kolem středu Mléčné dráhy rychlostí asi 217 kilometrů za sekundu. Podle výpočtů vědců se Slunce otočí jednou za jeden oběh. Doba oběhu je přibližně 220 milionů let. To znamená, že za ideálních podmínek, při rychlosti lidské chůze za 1 světelný rok, by sluneční soustava udělala kruh kolem středu Mléčné dráhy.
Zdroj:
screenshot-media.com, popsci.com, futurism.com