Pokud i vás zajímá, jak je to se sexem ve vesmíru, jste na správném místě.
Sex ve vesmíru je otázkou od první úspěšné cesty mimo atmosféru. Jak to s ním ve skutečnosti je?
Vesmírné experimenty jsou často takové, že by klidně mohly vyhrávat ceny za podivnost. Počínaje vystřelováním šimpanzů odsouzených k smrti na oběžnou dráhu až po odměňování pavouků ve stavu beztíže. Na opačném konci spektra možných vědeckých pokusí se nachází „crème de la crème“ vědeckofantastických fantazií: sex ve vesmíru. Došlo už k němu vůbec?
NASA prý zkoumala ve vesmíru 10 poloh
V roce 2000 se francouzský astronom Pierre Kohler dostal na titulní stránky novin, když ve své knize „Poslední mise“ tvrdil, že NASA během mise raketoplánu v roce 1996 zkoumala možnost deseti sexuálních poloh při nízké gravitaci.
NASA to dodnes důrazně popírá a tvrdí, že zatím žádná lidská bytost ve vesmíru nepodstoupila sexuální styk. Jenže vážně to tak je? Mluví se totiž i o tom, že možnosti milostného spojení ve vesmíru zkoumali i Rusové. Ti údajně také prováděli experimenty týkající se možností sexu ve vesmíru.
Experimenty týkající se vlivu vesmíru na lidský reprodukční systém tudíž nejspíš nejsou ničím novým. Koneckonců, pokud odhlédneme od veškerého kulturního balastu, sexuální reprodukce je ústředním procesem veškerého bytí. V počátcích výzkumu vesmíru dokonce panovala nejistota, jak může cesta na oběžnou dráhu ovlivnit schopnost člověka rozmnožovat se.
Případ těhotné kosmonautky
Sovětští vědci věnovali zvláštní pozornost těhotenství kosmonautky Valentiny Těreškovové v roce 1964. Po návratu z oběžné dráhy se Těreškovová provdala za kolegu kosmonauta Andreje Nikolajeva a jak píše newscientist.com, brzy otěhotněla s prvním dítětem na světě, které se narodilo dvěma veteránům kosmických letů.
Dcera manželů se ukázala být naprosto zdravá, ale tento případ byl v rozvíjejícím se oboru kosmické medicíny do značné míry neprobádaným územím. Načasování rodičovství dokonce vedlo některé k otázce, zda svazek nemohl být domluvený – vědecký experiment sám o sobě.
Pokud jde o budoucnost sexu ve vesmíru, zastánci tvrdí, že je to jen otázka času. Podle většiny je vcelku nereálné (a možná i nezdravé) zakázat sexuální aktivity na palubách mnohaletých pilotovaných misí.
Zdroj:
https://www.theguardian.com/science/2000/feb/24/spaceexploration.internationalnews1