Kdo byl předobrazem legendární postavy? Kdo byl Strýček Sam? Vše směřuje k osobě Samuela Wilsona, newyorského obchodníka s potravinami, který dodával maso jednotkám během války v roce 1812. Pro většinu lidí byl ve své době pouze anonymní člověk bez tváře. První podobu dostal až po britsko-americké válce, uvedla encyklopedie Britannica. Slavný náborový plakát, tak, jak jej známe dnes, vznikl až o sto let později, v období první světové války.
Strýček Sam nebyl válečný hrdina, ale úspěšný obchodník
Život Samuela Wilsona sám o sobě příliš zajímavý není. Nebyl žádným opravdovým americkým hrdinou, jak by mohla podobizna ze slavného plakátu napovídat. Pocházel z města Troy ve státě New York, kde jeho rodina vlastnila jatka a balírnu masa. Byl zapáleným vlastencem, angažoval se ve veřejném životě a měl dobré kontakty v politických kruzích. V roce 1810 se mu podařilo podepsat kontrakt s americkou armádou na dodávky hovězího a vepřového masa.
Wilson prožil klidný život a dožil se požehnaného věku 87 let. Podle National Geographic byl pohřben v roce 1854 vedle své manželky Betsey na hřbitově Oakwood v Troy. Město si dodnes hrdě říká „domov strýčka Sama“.
Jak se zrodila legenda?
Koncem 60. let vtisknul podobu Strýčkovi Samovi politický karikaturista Thomas Nast (1840-1902). Ztvárnil ho jako důstojného strace s bílým plnovousem a oblekem s hvězdami a pruhy. Zajímavostí je, že Nast je i autorem moderní podoby Santa Clause, oslíka, symbolu Demokratické strany a slona jako symbolu Republikánů.
Nejslavnější obrázek strýčka Sama ale vytvořil malíř James Montgomery Flagg (1877-1960). Nastovu verzi doplnil o typický vysoký cylindr a modré sako. Během první světové války Flaggův portrét s nápisem „Chci tě do americké armády“ používali náboráři jako svůj propagační leták. Plakát byl nesmírně populární. Stal se nejtištěnější reprodukcí své doby.
Poprvé jej použili na obálce Leslie’s Weekly v červenci 1916 s nápisem „What Are You Doing for Preparedness?“ (Co děláte pro připravenost?). V mnoha modifikacích a různými popisky se objevoval prakticky všude a ani v dnešní době neexistuje snad nikdo, kdo by jej neznal. Příběh obchodníka byl zpopularizován v článku magazínu New York Gazette v roce 1830. V září 1961 oficiálně uznal americký Kongres Samuela Wilsona za předchůdce amerického národního symbolu, informuje web history.com.