Sobota, 20 dubna, 2024

Nový lék na alopecii vrátil vlasy skoro polovině pacientů, kteří ho testovali

Mohlo by vás zajímat

Lidé, kteří plešatí kvůli onemocnění jménem alopecie, si možná budou moci brzy zase nechat narůst původní kštici.

Společnost Concert Pharmaceuticals oznámila pozitivní údaje ze třetí fáze studie THRIVE-AA1. Údaje naznačují, že studie splnila svůj primární cílový ukazatel – opětovný růst vlasů na hlavě u dospělých pacientů se středně těžkou až těžkou alopecií. K návratu vlasů pomohl pacientům perorální léčivý přípravek CTP-543.

Studie provedená výzkumníky z Yaleovy univerzity zjistila, že lék CTP-543 společnosti Concert Pharmaceuticals způsobil, že přibližně 42 % pacientů získalo zpět téměř 80 % vlasů na hlavě. Ještě povzbudivější je, že podle vědců po 24 týdnech užívání pilulky dvakrát denně 40 procentům účastníků vyrostly téměř celé vlasy!

- Reklama -

Nejde o lék na mužské plešatění

Přes pozitivní výsledky se ale neočekává, že by lék fungoval u milionů mužů, kteří s přibývajícím věkem přicházejí o vlasy.

I tak jde o skvělou zprávu. Tisíce lidí v Čechách bojují s poruchou, při níž imunitní systém těla napadá vlasové folikuly. V současné době na tohle onemocnění přitom neexistuje žádná léčba.

Autoři studie zdůrazňují, že experimentální terapie je určena pouze pro léčbu alopecie areata – nikoliv pro častější androgenní alopecii, což je typ dědičného vypadávání vlasů, které se s věkem zhoršuje a které tak často vídáme u stárnoucích mužů.

Vyšší dávky, lepší výsledky

Nejnovějšího výzkumu CTP-543 se zúčastnilo 706 dospělých s alopecií areata ve věku 18 až 65 let. Na začátku studie měli účastníci v průměru jen 16 % pramenů.

U pacientů užívajících 8mg a 12mg dávky léku došlo ve srovnání se skupinou užívající placebo k výraznému obnovení růstu vlasů. Vyšší dávky léku také přinesly nejlepší výsledky.

Vedoucí studie Dr. Brett King, dermatolog z Yaleovy univerzity, označuje výsledky svého týmu za „důležitý milník“. Společnost Concert Pharmaceuticals plánuje další studii. Pokud budou výsledky pozitivní, společnost předpokládá, že v příštím roce požádá o schválení přípravku CTP-543 FDA.

Zdroj:

businesswire.com, hcplive.com, Daily Mail

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Meta používá vaše fotky z Instagramu a Facebooku k tréninku umělé inteligence

Meta, mateřská společnost Facebooku a Instagramu, ohlásila, že použila veřejné obrázky a příspěvky z těchto sociálních médií k tréninku svého nové umělé inteligence.

Největší nákupní centrum světa je v Íránu a vypadá jako malé město

Českému srdci jsou blízké tradiční obchodní domy a krámky, kde se člověk může nechat unést vůní čerstvě upečeného pečiva či dobové atmosféry, ačkoli i my jsme už v posledních letech podlehli lásce k supermarketům. Co když vám povíme o jednom obchodním domě, vedle kterého vypadají i naše největší obchodní centra jako skromné krámečky.

Tálibán představil první afghánské supersportovní auto

Nedávno se afghánská vláda vedená hnutím Tálibán dostala do pozornosti médií, když představila zcela mimořádný výtvor – první afghánský supersportovní vůz s názvem Mada 9.

Sokolík bornejský se pyšní titulem nejmenší pták světa, přes svou roztomilost je to nebezpečný dravec

Ve světě ptactva se většina lidí zajímá o obrovské dravce typu orla, ale my se dnes vydáme na cestu za tajemstvím, kterého ptáčka příroda stvořila jako toho nejmenšího. Je jím Sokolík bornejský.

Kanadská robotická firma představila nejrychlejší boty světa

Z Pittsburghu dorazila zpráva o revolučním vynálezu. Místní na robotiku zaměřená firma se pyšní nejrychlejšími botami na světě, kterým říká Moonwalkers. A slibuje, že jejich užíváním se zvýší rychlost naší chůze až o 250 %.

Slepá japonská vědkyně vymyslela AI kufr pro zrakově postižené

Obyvatelé proslulé říše vědy a techniky, známé jako Japonsko, jsou svědky vznešeného pokroku, jenž nezřídka vyráží dech a otevírá nové obzory v lidském snažení. V nedávné době se na scéně zjevil výtvor, jenž neslouží pouze jako praktický společník, nýbrž rovněž jako význačný symbol lidského ducha a jeho nezlomné touhy překonávat překážky osudu. Jedná se o "AI kufr," technologický úspěch, jenž nese pečeť vynikající slepé vědkyně Chieko Asakawa.

Jaký vliv má testosteron na velikost penisu

Oceňme duchaplnou vědu, která zkoumá tajemství testosteronu, hormonu známého svou neodmyslitelnou spojitostí s mužstvím. Jeho vliv na tělo muže nelze přecenit. Dostatečné množství přirozeného testosteronu v těle může mít pozitivní vliv na různé aspekty zdraví, včetně sexuální touhy a počtu spermií. Má ale i vliv na velikost penisu?

Značky Puma a Adidas stvořila sourozenecká nenávist, co trvala i po smrti

Bavorské město Herzogenaurach je domovem dvou sportovních gigantů – značek Puma a Adidas. Historie obou těchto značek je natolik složitá a plná konfliktů, že se někdy zdá, jako by spíš vycházela přímo z dramatického filmu než z reálného života.

Kanada chystá dekriminalizaci kokainu: Otevírá to dveře novým start-upům

Kanada je další zemí, která hodlá být v přístupu k drogám více než benevolentní. Země totiž hodlá dekriminalizovat užívání kokainu.

Algoritmus vědců ze Stanfordu promění robopsy v akrobatické zázraky

Výzkumníci na Stanfordově univerzitě a Šanghajském institutu Qi Zhi představili revoluční algoritmus, který propůjčuje robopsům nevídanou obratnost
- Reklama -