Čtvrtek, 23 ledna, 2025

Tréninkové tipy olympijských atletů z antického Řecka

Mohlo by vás zajímat

Zjistěte, jak trénovali starověcí řečtí atleti, a poznejte netradiční metody, které používali, aby si udrželi kondici a sílu.

- Reklama -

Podle legendy byl starořecký olympionik a zápasník Milón z Krotonu tak silný, že dokázal přetrhnout provaz uvázaný kolem hlavy pouze silou svého obočí. V 6. století př. n. l. se proslavil jako neporazitelný zápasník, který šestkrát zvítězil na olympijských hrách. Údajně měl naprostou kontrolu nad svými svaly, které napínal nebo uvolňoval podle pohybů soupeře. Jak získal takovou sílu? Podle vyprávění používal stejně jako ostatní antičtí atleti neobvyklé tréninkové a dietní metody.

Progresivní přetížení pro budování svalů

Protože neměl k dispozici žádné proteinové koktejly ani činky, trénoval Milón zvedáním živého telete. Jak zvíře rostlo, opakoval zvedání, dokud nedosáhlo velikosti býka. Pak ho údajně nosil na ramenou po Olympii, než ho zabil a snědl. I když je v tomto příběhu jistá nadsázka, jeho technika odráží moderní princip tréninku zvaný „progresivní přetížení“, kdy se postupně přidává v průběhu tréninkového procesu zátěž, aby se budovaly svaly.

Starověké tréninkové techniky

Jak trénovali ostatní starověcí atleti? Trenéři tehdejších sportovců připravovali své žáky ve většině případů na olympijské hry. Ačkoli atlety nejčastěji žádali, aby se zdrželi divokých opileckých nocí, pokud si náhodou večer předtím dali jednu až dvě lahve vína, nikdy je to nezbavovalo povinnosti ranního tréninku.

Trenéři nabádali sportovce, aby absolvovali „opilecké tréninky“. I za cenu toho, že odtrénují méně, než obvykle, ale z tréninku je opilost ani kocovina nikdy neomlouvaly. Vyrýsovaná břicha měli antičtí olympionici hlavě díky běhání. Běh byl také nutností v přípravě na olympijské soutěže a později závody, které se pořádaly až na vzdálenost 5 kilometrů. Staří Řekové si zároveň uvědomovali blahodárné účinky hudby, kterou propojovali s tréninkem. Podle antických teorií se trénink a hudba se měly prožívat společně, protože obojí potěší mužského nebo ženského ducha. V každé tělocvičně byl alespoň jeden hráč na aulos. Jeho úkolem bylo produkovat rytmickou hudbu, která pomáhala sportovcům zejména při rozcvičování.

Fíky pro zdraví a výživu

Důležitým prvkem v životě antického sportovce byla také strava. Standardem každé dobré sportovní diety tehdy byly i fíky. Řecko bylo a stále je oblastí, kde se fíky hojně vyskytují. Fíky jsou dodnes považovány za jednu z nejzdravějších potravin na světě. Zdraví prospěšné účinky fíků pramení z přítomnosti minerálů, vitaminů a vlákniny obsažených v ovoci. Sušené fíky, vlhký sýr a pšenice k snídani byly pro mnoho sportovců standardem. Zdá se, že mezi nimi byly poměrně oblíbené také fazole a sýr.

A ačkoli se v průběhu let tréninkové techniky vyvinuly, některé starodávné metody jsou stále platné. Progresivní přetížení, běh a hudbu lze i dnes využít pro budování síly, kardiovaskulárního zdraví a duševní pohody. A co se týče výživy, přidáním fíků do jídelníčku zajistíte tělu cenné minerály a vitamíny. Staří Řekové to prostě měli promyšlené a my se od nich můžeme učit ještě dnes.

Zdroj:

greekreporter.com, livestrong.com, mentalfloss.com

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Věda našla neočekávané využití pro zbytky kávy, které běžně vyhazujeme

Věda někdy najde úspěšné použití pro obyčejné věci, které máme denně na dosah ruky. To, co na první pohled vypadá jako pouhá kuriozita, může mít zásadní vliv na naši budoucnost. Přesně takovým objevem je nový druh betonu, při jehož výrobě se využívá kávový lógr.

Robovan: Nový autonomní dopravní prostředek Tesly s kapacitou pro 20 cestujících

Představte si svět, kde lidé nastupují do aut a autobusů bez řidičů. Je už zatraceně blízko. Alespoň to naznačila velkolepá akce v Burbanku, kde společnost Tesla představila vedle očekávaného Robotaxi i něco, co by se dalo nazvat autobusem budoucnosti – Robovan.

Nová zjištění o Etruscích: Překvapivé jídlo pro nejmenší a problémy, kterým museli čelit

Představte si, že jste rodičem v době, kdy svět ještě nepoznal slávu Říma. Vaše dítě pláče hlady, vy ale nemáte dost jídla, abyste mu mohli pomoct. Nebo onemocní – a vy víte, že mu možná nebudete schopni zachránit život. Jaké bylo žít mezi Etrusky, tajemným národem, který položil základy slavné římské civilizace?

Jak vypukla nejkratší válka v dějinách: Konflikt trval pouhých 38 minut, ale způsobil spoušť

Nejkratší válka v dějinách trvala pouhých 38 minut. Začala smrtí sultána a ambicí mladého následníka. Na Zanzibaru se díky tomu na konci 19. století střetla troufalost místního vládce s nekompromisní silou britského impéria. Jak to dopadlo?

Nová funkce WhatsApp: Přepisování hlasových zpráv do textu. Jak ho aktivovat?

Svět moderní komunikace je bohatý na rozmanité způsoby, jak si lidé sdělují své myšlenky a pocity. WhatsApp nyní přichází s funkcí, která může změnit způsob, jakým používáme hlasové zprávy.

Tohle nikdo nečekal: Odborníci varují před hotovostí

Běžné mince a bankovky nejsou jen prostředkem směny – skrývají v sobě i něco, co bychom si nepřáli. Jsou nositelé života.

Globální oteplování promění moře a oceány ve vodní pouště

Ještě nikdy v dějinách naší planety se oceány neoteplovaly tak rychle jako dnes. Studie vědců z Univerzity v Bristolu, publikovaná v časopise Nature, přináší varovný obraz o budoucnosti mořského života.

Co umí (a jak) robotický asistent Elona Muska

Na světě je mnoho podivuhodností, ale snad žádná nebudí tak smíšené pocity jako robot, který vypadá, kráčí a pracuje téměř jako člověk.

Způsobují mobilní telefony rakovinu? Věda po desetiletích výzkumu konečně našla odpověď

Nová studie Světové zdravotnické organizace konečně dává jasné rozhřešení, o kterém už se nebude muset pochybovat.

Tento málo známý režim Windows zrychlí výkon vašeho počítače během mrknutí oka

Kdo by nechtěl, aby jeho počítač běžel, co nejrychleji to umí, bez zbytečných prodlev a čekání? Dnes se společně podíváme na to, jak můžete vašemu počítači dodat chybějící šťávu – tím, že aktivujete režim Špičkový výkon ve Windows 10/11.
- Reklama -