Úterý, 23 července, 2024

Tréninkové tipy olympijských atletů z antického Řecka

Mohlo by vás zajímat

Zjistěte, jak trénovali starověcí řečtí atleti, a poznejte netradiční metody, které používali, aby si udrželi kondici a sílu.

- Reklama -

Podle legendy byl starořecký olympionik a zápasník Milón z Krotonu tak silný, že dokázal přetrhnout provaz uvázaný kolem hlavy pouze silou svého obočí. V 6. století př. n. l. se proslavil jako neporazitelný zápasník, který šestkrát zvítězil na olympijských hrách. Údajně měl naprostou kontrolu nad svými svaly, které napínal nebo uvolňoval podle pohybů soupeře. Jak získal takovou sílu? Podle vyprávění používal stejně jako ostatní antičtí atleti neobvyklé tréninkové a dietní metody.

Progresivní přetížení pro budování svalů

Protože neměl k dispozici žádné proteinové koktejly ani činky, trénoval Milón zvedáním živého telete. Jak zvíře rostlo, opakoval zvedání, dokud nedosáhlo velikosti býka. Pak ho údajně nosil na ramenou po Olympii, než ho zabil a snědl. I když je v tomto příběhu jistá nadsázka, jeho technika odráží moderní princip tréninku zvaný „progresivní přetížení“, kdy se postupně přidává v průběhu tréninkového procesu zátěž, aby se budovaly svaly.

Starověké tréninkové techniky

Jak trénovali ostatní starověcí atleti? Trenéři tehdejších sportovců připravovali své žáky ve většině případů na olympijské hry. Ačkoli atlety nejčastěji žádali, aby se zdrželi divokých opileckých nocí, pokud si náhodou večer předtím dali jednu až dvě lahve vína, nikdy je to nezbavovalo povinnosti ranního tréninku.

Trenéři nabádali sportovce, aby absolvovali „opilecké tréninky“. I za cenu toho, že odtrénují méně, než obvykle, ale z tréninku je opilost ani kocovina nikdy neomlouvaly. Vyrýsovaná břicha měli antičtí olympionici hlavě díky běhání. Běh byl také nutností v přípravě na olympijské soutěže a později závody, které se pořádaly až na vzdálenost 5 kilometrů. Staří Řekové si zároveň uvědomovali blahodárné účinky hudby, kterou propojovali s tréninkem. Podle antických teorií se trénink a hudba se měly prožívat společně, protože obojí potěší mužského nebo ženského ducha. V každé tělocvičně byl alespoň jeden hráč na aulos. Jeho úkolem bylo produkovat rytmickou hudbu, která pomáhala sportovcům zejména při rozcvičování.

Fíky pro zdraví a výživu

Důležitým prvkem v životě antického sportovce byla také strava. Standardem každé dobré sportovní diety tehdy byly i fíky. Řecko bylo a stále je oblastí, kde se fíky hojně vyskytují. Fíky jsou dodnes považovány za jednu z nejzdravějších potravin na světě. Zdraví prospěšné účinky fíků pramení z přítomnosti minerálů, vitaminů a vlákniny obsažených v ovoci. Sušené fíky, vlhký sýr a pšenice k snídani byly pro mnoho sportovců standardem. Zdá se, že mezi nimi byly poměrně oblíbené také fazole a sýr.

A ačkoli se v průběhu let tréninkové techniky vyvinuly, některé starodávné metody jsou stále platné. Progresivní přetížení, běh a hudbu lze i dnes využít pro budování síly, kardiovaskulárního zdraví a duševní pohody. A co se týče výživy, přidáním fíků do jídelníčku zajistíte tělu cenné minerály a vitamíny. Staří Řekové to prostě měli promyšlené a my se od nich můžeme učit ještě dnes.

Zdroj:

greekreporter.com, livestrong.com, mentalfloss.com

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Abraham Lincoln: Největší hvězda wrestlingu své doby. Věděli jste, čím se v mládí živil nejslavnější prezident USA?

Při pohledu na známou podobiznu důstojného muže s plnovousem by málokoho napadlo, že se před započetím politické kariéry se živil jako profesionální zápasník. A...

John Lennon a jeho smrt: Co vedlo Marka Davida Chapmana k jeho činu?

Co vedlo samozvaného zbožného křesťana Marka Davida Chapmana k tomu, aby vypálil ze své zbraně a zabil člověka, kterého předtím v životě nepotkal? Chapman,...

Historické testy mužnosti: Brutální přechodové zkoušky plné bolesti, krve či nahoty

Stát se mužem v České republice znamená buď dovršení 18 let, ztrátu panictví nebo nástup do prvního zaměstnání. Snadné, že? V některých částech světa...

Frederic Chopin chtěl, aby z něj vyřízli srdce a uchovali ho. Nakonec ukázalo, jak zemřel

Srdce slavného skladatele zažilo po Chopinově smrti velké přesuny.

CIA vyvinula v 70. letech špionážní vážku na odposlouchávání Rusů

V sedmdesátých letech minulého století se úřad CIA pro výzkum a vývoj chopil nevídaného úkolu. Vyvinul drobné odposlouchávací zařízení v podobě vážky.

Rusové využívají k obraně Sevastopolu i delfíny

Delfíni, ti hraví mořští tvorové známí svou chytrostí, se čím dál častěji stávají rekruty ruského vojenského námořnictva. Hlídají momentálně především námořní základnu v Sevastopolu na Černém moři. Tento krok má za cíl odradit potápěče od přiblížení k základně.

Geny netopýrů mohou obsahovat klíč k léčbě covidu a rakoviny

Vědci se pokouší odhalit záhadný genom netopýrů, díky kterému jsou tito tvorové obdařeni neobyčejnou odolností vůči covidu i rakovině. Odborníci kvůli tomu studují netopýry už řadu let v naději, že se jim povede tajemnou netopýří imunitu přenést i na lidi.

Spojené Arabské Emiráty chtějí postavit podmořskou rychlodráhu do Indie

Třeskuté město Mumbai v Indii a přístavní perla Fujairah ve Spojených Arabských Emirátech (SAE) se propojí prostřednictvím podmořské rychlodráhy.

Neuvěřitelný příběh fenky Bobbie: Za milovanou rodinou ušla víc než 4 tisíce kilometrů

Když se v srpnu roku 1923 rodina Braizerových vydala na dovolenou k příbuzným do daleké Indiany, malý skotský ovčák Bobbie u toho neměl chybět. Byl to pes obyčejného vzhledu, ale s neobyčejným srdcem. Když se pak rodině ztratil, vyrazil na dlouhou, strastiplnou cestu, aby ji znovu našel. Nikdo přitom netušil, jak neobyčejný příběh tím tenhle pejsek začal psát.

Stručná historie loveckých psů: Pomáhají lidem už více než 20 tisíc let

Přátelství psů a lidí má dlouhou historii. A jedním z hlavních důvodů, proč se tohle kamarádství budovalo po dlouhá staletí, byl dozajista lov.
- Reklama -