Sobota, 20 dubna, 2024

Tréninkové tipy olympijských atletů z antického Řecka

Mohlo by vás zajímat

Zjistěte, jak trénovali starověcí řečtí atleti, a poznejte netradiční metody, které používali, aby si udrželi kondici a sílu.

- Reklama -

Podle legendy byl starořecký olympionik a zápasník Milón z Krotonu tak silný, že dokázal přetrhnout provaz uvázaný kolem hlavy pouze silou svého obočí. V 6. století př. n. l. se proslavil jako neporazitelný zápasník, který šestkrát zvítězil na olympijských hrách. Údajně měl naprostou kontrolu nad svými svaly, které napínal nebo uvolňoval podle pohybů soupeře. Jak získal takovou sílu? Podle vyprávění používal stejně jako ostatní antičtí atleti neobvyklé tréninkové a dietní metody.

Progresivní přetížení pro budování svalů

Protože neměl k dispozici žádné proteinové koktejly ani činky, trénoval Milón zvedáním živého telete. Jak zvíře rostlo, opakoval zvedání, dokud nedosáhlo velikosti býka. Pak ho údajně nosil na ramenou po Olympii, než ho zabil a snědl. I když je v tomto příběhu jistá nadsázka, jeho technika odráží moderní princip tréninku zvaný „progresivní přetížení“, kdy se postupně přidává v průběhu tréninkového procesu zátěž, aby se budovaly svaly.

Starověké tréninkové techniky

Jak trénovali ostatní starověcí atleti? Trenéři tehdejších sportovců připravovali své žáky ve většině případů na olympijské hry. Ačkoli atlety nejčastěji žádali, aby se zdrželi divokých opileckých nocí, pokud si náhodou večer předtím dali jednu až dvě lahve vína, nikdy je to nezbavovalo povinnosti ranního tréninku.

Trenéři nabádali sportovce, aby absolvovali „opilecké tréninky“. I za cenu toho, že odtrénují méně, než obvykle, ale z tréninku je opilost ani kocovina nikdy neomlouvaly. Vyrýsovaná břicha měli antičtí olympionici hlavě díky běhání. Běh byl také nutností v přípravě na olympijské soutěže a později závody, které se pořádaly až na vzdálenost 5 kilometrů. Staří Řekové si zároveň uvědomovali blahodárné účinky hudby, kterou propojovali s tréninkem. Podle antických teorií se trénink a hudba se měly prožívat společně, protože obojí potěší mužského nebo ženského ducha. V každé tělocvičně byl alespoň jeden hráč na aulos. Jeho úkolem bylo produkovat rytmickou hudbu, která pomáhala sportovcům zejména při rozcvičování.

Fíky pro zdraví a výživu

Důležitým prvkem v životě antického sportovce byla také strava. Standardem každé dobré sportovní diety tehdy byly i fíky. Řecko bylo a stále je oblastí, kde se fíky hojně vyskytují. Fíky jsou dodnes považovány za jednu z nejzdravějších potravin na světě. Zdraví prospěšné účinky fíků pramení z přítomnosti minerálů, vitaminů a vlákniny obsažených v ovoci. Sušené fíky, vlhký sýr a pšenice k snídani byly pro mnoho sportovců standardem. Zdá se, že mezi nimi byly poměrně oblíbené také fazole a sýr.

A ačkoli se v průběhu let tréninkové techniky vyvinuly, některé starodávné metody jsou stále platné. Progresivní přetížení, běh a hudbu lze i dnes využít pro budování síly, kardiovaskulárního zdraví a duševní pohody. A co se týče výživy, přidáním fíků do jídelníčku zajistíte tělu cenné minerály a vitamíny. Staří Řekové to prostě měli promyšlené a my se od nich můžeme učit ještě dnes.

Zdroj:

greekreporter.com, livestrong.com, mentalfloss.com

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Meta používá vaše fotky z Instagramu a Facebooku k tréninku umělé inteligence

Meta, mateřská společnost Facebooku a Instagramu, ohlásila, že použila veřejné obrázky a příspěvky z těchto sociálních médií k tréninku svého nové umělé inteligence.

Největší nákupní centrum světa je v Íránu a vypadá jako malé město

Českému srdci jsou blízké tradiční obchodní domy a krámky, kde se člověk může nechat unést vůní čerstvě upečeného pečiva či dobové atmosféry, ačkoli i my jsme už v posledních letech podlehli lásce k supermarketům. Co když vám povíme o jednom obchodním domě, vedle kterého vypadají i naše největší obchodní centra jako skromné krámečky.

Tálibán představil první afghánské supersportovní auto

Nedávno se afghánská vláda vedená hnutím Tálibán dostala do pozornosti médií, když představila zcela mimořádný výtvor – první afghánský supersportovní vůz s názvem Mada 9.

Sokolík bornejský se pyšní titulem nejmenší pták světa, přes svou roztomilost je to nebezpečný dravec

Ve světě ptactva se většina lidí zajímá o obrovské dravce typu orla, ale my se dnes vydáme na cestu za tajemstvím, kterého ptáčka příroda stvořila jako toho nejmenšího. Je jím Sokolík bornejský.

Kanadská robotická firma představila nejrychlejší boty světa

Z Pittsburghu dorazila zpráva o revolučním vynálezu. Místní na robotiku zaměřená firma se pyšní nejrychlejšími botami na světě, kterým říká Moonwalkers. A slibuje, že jejich užíváním se zvýší rychlost naší chůze až o 250 %.

Slepá japonská vědkyně vymyslela AI kufr pro zrakově postižené

Obyvatelé proslulé říše vědy a techniky, známé jako Japonsko, jsou svědky vznešeného pokroku, jenž nezřídka vyráží dech a otevírá nové obzory v lidském snažení. V nedávné době se na scéně zjevil výtvor, jenž neslouží pouze jako praktický společník, nýbrž rovněž jako význačný symbol lidského ducha a jeho nezlomné touhy překonávat překážky osudu. Jedná se o "AI kufr," technologický úspěch, jenž nese pečeť vynikající slepé vědkyně Chieko Asakawa.

Jaký vliv má testosteron na velikost penisu

Oceňme duchaplnou vědu, která zkoumá tajemství testosteronu, hormonu známého svou neodmyslitelnou spojitostí s mužstvím. Jeho vliv na tělo muže nelze přecenit. Dostatečné množství přirozeného testosteronu v těle může mít pozitivní vliv na různé aspekty zdraví, včetně sexuální touhy a počtu spermií. Má ale i vliv na velikost penisu?

Značky Puma a Adidas stvořila sourozenecká nenávist, co trvala i po smrti

Bavorské město Herzogenaurach je domovem dvou sportovních gigantů – značek Puma a Adidas. Historie obou těchto značek je natolik složitá a plná konfliktů, že se někdy zdá, jako by spíš vycházela přímo z dramatického filmu než z reálného života.

Kanada chystá dekriminalizaci kokainu: Otevírá to dveře novým start-upům

Kanada je další zemí, která hodlá být v přístupu k drogám více než benevolentní. Země totiž hodlá dekriminalizovat užívání kokainu.

Algoritmus vědců ze Stanfordu promění robopsy v akrobatické zázraky

Výzkumníci na Stanfordově univerzitě a Šanghajském institutu Qi Zhi představili revoluční algoritmus, který propůjčuje robopsům nevídanou obratnost
- Reklama -