Čtvrtek, 13 června, 2024

Obvyklé chyby otců, po kterých jsou děti úzkostné a závislé na pozornosti

Mohlo by vás zajímat

Někdy to vypadá, jako by na nás naše děti byly přisátá jako klíšťata, a to obzvlášť ve chvílích, kdy bychom si rádi užili chvilku klidu. Proč to tak je? Kde děláme chybu?

- Reklama -

Asi každý táta ví, že po batolecím věku přichází období stydlivosti a fixace na jednoho z rodičů. A to může být pro běžný život člověka poměrně solidní komplikace – chvíle, kdy si rodiče obvykle rádi odpočinou, zatímco si děti hrají nebo jsou ve školce – neprobíhají zrovna snadno, když je na vás dítě fixované.

I když je určitá míra přilnavosti u dětí normální a očekávaná, existují konkrétní prvky rodičovského chování, která tohle zesilují.

„Malé děti ve školním věku mají tendenci být přilnavější,“ říká psycholožka dětí a adolescentů Ashley Harlowová, Ph.D. „Hledají u rodičů ujištění a podporu, když jsou v tíživé situaci nebo když se setkávají s nepředvídatelnými či neočekávanými situacemi.“

Co tohle chování způsobuje? Hlavní chyby se dají v podstatě rozdělit do čtyř kategorií.

Nedostatek jídla a odpočinku

Nezbytná fyziologická potřeba – jídlo, pití a odpočinek – výrazně ovlivňuje dětské chování. Nedostatek základních potřeb může způsobit podrážděnost a přilnavost. Děti, které jsou unavené nebo hladové, častěji fňukají a působí trapné situace. Z logiky věci jsou díky nějakému nedostatku náchylnější k přilnutí k rodiči – hledají u něj pocit bezpečí. „S mou dvouletou dcerou jsem udělala všechny druhy chyb, které vycházely z toho, jak jsem zaneprázdněná, spíše než z pohledu psychologa, který zpomalí a promyslí si funkce svého rodičovského chování,“ komentuje tyto situace Harlowová. Snaha pomoci potomkovi se totiž často může změnit v uklidnění dítěte nebo větší rodičovské benevolenci. Přitom zbytečně. Ve skutečnosti jen stačí v těchto situacích zajistit potomkovi dostatek odpočinku a zdravého stravování, což může snížit pravděpodobnost přilnavosti.

Neadekvátní reakce na trapnou situaci

Veřejné ponížení může být pro rodiče nepříjemné. Málokdo s klidem snáší, když se něčí dítě ve společnosti chová nevychovaně. V reakci na to mohou rodiče slibovat nějakou útěchu, či svůj brzký návrat, i když nic takového dělat ve skutečnosti nehodlají. To bohužel může u dítěte vyvolat nedůvěru a zesílit přilnavost. Namísto toho je důležité vyhodnotit důvod nevhodného dětského chování. Klidný fyzický kontakt a uklidňování totiž mohou pomoci dítěti zvládat i nepohodlné situace.

Nedostatek vyváženého přístupu

Nalézt rovnováhu mezi nadměrným ujišťováním a ignorováním potřeb dítěte může být obtížné. Přílišná pozornost může podle doktorky Harlowové v dítěti vytvářet závislost a touhu po stále větší pozornosti. Na druhé straně ignorování dítěte a jeho potřeb může zesílit jeho snahu upoutat pozornost. Důležité je tak najít mezi těmito dvěma přístupy kompromis a povzbuzovat dítě k malým samostatným krokům.

Ignorování problému a pozdní řešení

Fixace, která trvá déle než očekávané období, může být známkou problémů jako je separační neklid nebo sociální úzkost. Rodiče by měli dávat pozor, zda dítě nedemonstruje přesně ten druh fixace, která brání normálnímu fungování. Pokud to tak je, musíte včas zasáhnout a situaci změnit – nejlépe vysvětlením celé situace.

Zdroj:

fatherly.com

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Neuvěřitelný příběh fenky Bobbie: Za milovanou rodinou ušla víc než 4 tisíce kilometrů

Když se v srpnu roku 1923 rodina Braizerových vydala na dovolenou k příbuzným do daleké Indiany, malý skotský ovčák Bobbie u toho neměl chybět. Byl to pes obyčejného vzhledu, ale s neobyčejným srdcem. Když se pak rodině ztratil, vyrazil na dlouhou, strastiplnou cestu, aby ji znovu našel. Nikdo přitom netušil, jak neobyčejný příběh tím tenhle pejsek začal psát.

Stručná historie loveckých psů: Pomáhají lidem už více než 20 tisíc let

Přátelství psů a lidí má dlouhou historii. A jedním z hlavních důvodů, proč se tohle kamarádství budovalo po dlouhá staletí, byl dozajista lov.

Při házení mincí ve skutečnosti nejsou šance 50 na 50, zjistili vědci

V otázce hodů mincí bylo vědecky prokázáno, že na spravedlivou šanci padesát na padesát se ve skutečnosti nedá spoléhat.

David Beckham přiznal posedlost uklízením.Má díky tomu dokonalý šatník

V nové dokumentární minisérii "Beckham", která je k vidění na Netflixu, se fotbalová legenda David Beckham otevřeně svěřuje o svém životě s obsedantně-kompulzivní poruchou. A ukázal fanouškům svůj dokonalý šatník.

Protikuřácký zákon v Singapuru už zabránil 20 tisícům mrtvých

V zájmu veřejného zdraví se otevírá cesta k světu bez tabáku. Dvě země, Bhútán a Singapur, se staly průkopníky této cesty díky svým drakonickým krokům v rámci protikuřácké legislativy. A Singapur už tvrdí, že díky zákazům kouření zabránil smrti téměř 20 tisíc lidí.

Slet z nebe: Smrtelně nebezpečný rychlostní pád jako zdroj vzrušení a zábavy

Nesmírně odvážný sport zvaný speed skydiving, z něhož se člověku zrychluje tep, vyžaduje, aby se jeho příznivci vrhli z letadla a usilovali dosáhnout co nejvyšší a stálou terminální rychlost.

Britská firma vyvíjí umělý alkohol, který by neměl negativní účinky toho opravdového

Londýnská firma GABA Labs pracuje na vývoji syntetického alkoholu nazvaného 'Alcarelle', který prý poskytne blahodárné účinky alkoholu bez kocoviny, ztráty rovnováhy nebo jiných nepříjemných projevů po pití.

Adrian Carton de Wiart: Voják, o kterém se říkalo, že ho nejde zabít

Při pohledu na válku by člověk řekl, že neponechá člověka beze změny. U kapitána Adriana Carton de Wiarta, muže, jenž se účastnil tří významných válek, zanechala válka nesmazatelnou stopu. Postřelili ho do obličeje, hlavy, břicha, kotníku, nohy, boku a ucha. Kvůli zraněním přišel o zrak na jednom oku a o levou ruku.

Meta používá vaše fotky z Instagramu a Facebooku k tréninku umělé inteligence

Meta, mateřská společnost Facebooku a Instagramu, ohlásila, že použila veřejné obrázky a příspěvky z těchto sociálních médií k tréninku svého nové umělé inteligence.

Největší nákupní centrum světa je v Íránu a vypadá jako malé město

Českému srdci jsou blízké tradiční obchodní domy a krámky, kde se člověk může nechat unést vůní čerstvě upečeného pečiva či dobové atmosféry, ačkoli i my jsme už v posledních letech podlehli lásce k supermarketům. Co když vám povíme o jednom obchodním domě, vedle kterého vypadají i naše největší obchodní centra jako skromné krámečky.
- Reklama -