Pátek, 6 září, 2024

Klimatické změny zažehly ve Skalistých horách válku horských koz s ovcemi tlustorohými

Mohlo by vás zajímat

Ve Skalistých horách Severní Ameriky ztrácejí ovce tlustorohé naději na přežití v nerovném boji o vyčerpávající se zdroje s divokými horskými kozami.

- Reklama -
- Reklama - Google

Podle výzkumu provedeného Společností na ochranu divoké zvěře, Coloradskou státní univerzitou a Správou národních parků ovládly více než 95 % vzájemných střetů s ovcemi o potravu kozy. Boje, které vedou, nemají zatím velkou historii a teprve nedávno o tom vznikla první studie.

Ta ukazuje na to, že dva největší původní savci v USA vedou konflikt o přežití, který nejspíš způsobují klimatické změny, protože sníh a led v horách rychle tají a pro zvířata je stále obtížnější najít potravu obvyklým způsobem.

Střety probíhají v celých Skalistých horách

Střety ovcí a koz byly podle vědců nejčastěji pozorovány v nadmořské výšce vyšší než 4200 metrů a boje těchto zvířecích druhů se rozprostírají podél celého 2414 kilometrů dlouhého úseku Skalistých hor.

Jednou z hlavních příčin této rivality je podle vědců změna klimatu. „Ať už se jedná o velmi suché nebo velmi chladné podmínky ve vysokých nadmořských výškách a nižších pouštích, vidíme podobné vzorce, kdy si změna klimatu pravděpodobně vynutí větší interakce mezi jednotlivými druhy,“ řekl Joel Berger, hlavní autor studie a vedoucí vědecký pracovník Společnosti pro ochranu divoké přírody. „Některé druhy budou méně schopné se těmto měnícím se podmínkám přizpůsobit.“

Autoři studie sledovali celkem tři lokality: Caw Ridge v západní části střední Alberty v Kanadě, horu Evans v Coloradu a národní park Glacier v Montaně. Všechny se nacházely ve vysoko položených oblastech Skalistých hor, kde ledovce teprve nedávno ustoupily a kde ovce tlustorohé a horské kozy soupeřily o přístup k minerálním lizům, které jsou pro jejich výživu klíčové.

Konfliktů mezi zvířaty bude přibývat

Ve 106 zaznamenaných interakcích převzaly kozy iniciativu a minerály v 73 % případů nenásilným způsobem, ovce prostě odešly nebo odskočily. Rychlý postup nebo hrozba rohem, obvykle ze strany kozích samců, způsobily, že ovce utekly v méně než 5 % případů.

Podle Bergera výsledky ukazují na obecně se zvyšující možnost konfliktů mezi zvířaty ve světě. Jmenovitě Berger zmínil slony a nosorožce, kteří už teď soupeří o ubývající zásoby vody. „Ať už se jedná o lidi, nebo o savce, víme, že změna klimatu mění budoucnost nás všech,“ uzavírá Berger.

Zdroj:

washingtonpost.com, scientificamerican.com, inverse.com

- Reklama - Google
- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Jeremy Clarkson: Vyloučili ho před maturitou, ke slávě mu pomohla neuctivost

Jeremy Charles Robert Clarkson se narodil 11. dubna 1960 v Doncasteru v Jižním Yorkshiru Shirley a Eddiemu Clarksonovým. Shirley byla učitelkou na základní škole...

Válka dronů už není sci-fi: V Severní Dakotě poslali bojovat s kriminalitou do ulic ozbrojené stroje

Dle ministerstva obrany je nesmrtící, neboli neletální zbraň je definovaná jako:„Neletální zbraně (Non-Lethal Weapons) jsou takové zbraně, které mají na určitou dobu vyřadit z...

Dopisy starořímského vojáka matce ukázaly armádní zvyklosti ve zcela novém světle

Dopis nese datum února roku 108 n. l. a Apollinarius ho odeslal matce Tasoucharion do egyptské Alexandrie z Bostry v Arábii, kde působil...

Abraham Lincoln: Největší hvězda wrestlingu své doby. Věděli jste, čím se v mládí živil nejslavnější prezident USA?

Při pohledu na známou podobiznu důstojného muže s plnovousem by málokoho napadlo, že se před započetím politické kariéry se živil jako profesionální zápasník. A...

John Lennon a jeho smrt: Co vedlo Marka Davida Chapmana k jeho činu?

Co vedlo samozvaného zbožného křesťana Marka Davida Chapmana k tomu, aby vypálil ze své zbraně a zabil člověka, kterého předtím v životě nepotkal? Chapman,...

Historické testy mužnosti: Brutální přechodové zkoušky plné bolesti, krve či nahoty

Stát se mužem v České republice znamená buď dovršení 18 let, ztrátu panictví nebo nástup do prvního zaměstnání. Snadné, že? V některých částech světa...

Frederic Chopin chtěl, aby z něj vyřízli srdce a uchovali ho. Nakonec ukázalo, jak zemřel

Srdce slavného skladatele zažilo po Chopinově smrti velké přesuny.

CIA vyvinula v 70. letech špionážní vážku na odposlouchávání Rusů

V sedmdesátých letech minulého století se úřad CIA pro výzkum a vývoj chopil nevídaného úkolu. Vyvinul drobné odposlouchávací zařízení v podobě vážky.

Rusové využívají k obraně Sevastopolu i delfíny

Delfíni, ti hraví mořští tvorové známí svou chytrostí, se čím dál častěji stávají rekruty ruského vojenského námořnictva. Hlídají momentálně především námořní základnu v Sevastopolu na Černém moři. Tento krok má za cíl odradit potápěče od přiblížení k základně.

Geny netopýrů mohou obsahovat klíč k léčbě covidu a rakoviny

Vědci se pokouší odhalit záhadný genom netopýrů, díky kterému jsou tito tvorové obdařeni neobyčejnou odolností vůči covidu i rakovině. Odborníci kvůli tomu studují netopýry už řadu let v naději, že se jim povede tajemnou netopýří imunitu přenést i na lidi.
- Reklama -