Pondělí, 15 dubna, 2024

Policie v San Franciscu začne používat smrtící roboty

Mohlo by vás zajímat

Po napjaté dvouhodinové diskusi radní v San Franciscu rozhodli, že dovolí policii použití dálkově ovládaného zařízení vybaveného smrtící zbraní.

- Reklama -

Upravená žádost sanfranciského policejního oddělení o možnost používat v určitých situacích dálkově ovládané roboty vybavené potenciálně smrtícími výbušninami byla v úterý schválena sanfranciskou dozorčí radou v poměru 8:3. Sporný návrh se schválil po dvouhodinové, velmi emotivní debatě, v níž obě strany obviňovaly tu druhou z přehnaného používání strachu.

Na začátku zasedání dozorčí rada Aaron Peskin připustil kontroverzi a řekl, že se mezi lidmi „hovoří o obavách z dystopické budoucnosti plné zabíjení roboty“.

„Chápu obavy a strach, které to může v naší společnosti vyvolat,“ řekl Peskin.

Dozorčí rada v reakci na obavy z použití síly uvedla, že obavy chápe, ale „podle státního práva jsme povinni použití těchto zařízení schválit.“

Použití? Na střelce a atentátníky

Sanfranciské policejní oddělení tvrdilo, že vlastní a používá roboty již 11 let pro úkoly, jako je doručování zatykačů, ale že v současné době nemá žádné vyzbrojené roboty ani to neplánuje. Podle zástupce policejního náčelníka Davida Lazara ze San Franciska by však oddělení mohlo používat roboty vyzbrojené výbušninami v případech, kdy jde o aktivní střelce a sebevražedné atentátníky.

„Máme to jako nástroj, [který můžeme použít], pokud máme čas, zajistili jsme místo činu a zvažujeme, zda chceme riskovat životy, nebo zda můžeme poslat robota,“ řekl Lazar během zasedání dozorčí rady.

Ublíží to menšinám, tvrdí opozice

Rada schválila tuto verzi zásad s dodatkem, že úředníci smí použít výbušné roboty až po použití všech ostatních forem síly nebo deeskalačních technik. Kromě toho bude moci použití robotů jako variantu smrtící síly schválit pouze vybraná skupina vyšších úředníků.

Proti používání smrtících robotů se postavila kancelář veřejného ochránce práv v San Francisku a občanští právníci a někteří členové dozorčí rady vyjádřili obavy, že by policie mohla roboty používat nepřiměřeně proti černochům a dalším barevným.

Zdroj:

aljazeera.com, Guardian, theweek.com

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Největší nákupní centrum světa je v Íránu a vypadá jako malé město

Českému srdci jsou blízké tradiční obchodní domy a krámky, kde se člověk může nechat unést vůní čerstvě upečeného pečiva či dobové atmosféry, ačkoli i my jsme už v posledních letech podlehli lásce k supermarketům. Co když vám povíme o jednom obchodním domě, vedle kterého vypadají i naše největší obchodní centra jako skromné krámečky.

Tálibán představil první afghánské supersportovní auto

Nedávno se afghánská vláda vedená hnutím Tálibán dostala do pozornosti médií, když představila zcela mimořádný výtvor – první afghánský supersportovní vůz s názvem Mada 9.

Sokolík bornejský se pyšní titulem nejmenší pták světa, přes svou roztomilost je to nebezpečný dravec

Ve světě ptactva se většina lidí zajímá o obrovské dravce typu orla, ale my se dnes vydáme na cestu za tajemstvím, kterého ptáčka příroda stvořila jako toho nejmenšího. Je jím Sokolík bornejský.

Kanadská robotická firma představila nejrychlejší boty světa

Z Pittsburghu dorazila zpráva o revolučním vynálezu. Místní na robotiku zaměřená firma se pyšní nejrychlejšími botami na světě, kterým říká Moonwalkers. A slibuje, že jejich užíváním se zvýší rychlost naší chůze až o 250 %.

Slepá japonská vědkyně vymyslela AI kufr pro zrakově postižené

Obyvatelé proslulé říše vědy a techniky, známé jako Japonsko, jsou svědky vznešeného pokroku, jenž nezřídka vyráží dech a otevírá nové obzory v lidském snažení. V nedávné době se na scéně zjevil výtvor, jenž neslouží pouze jako praktický společník, nýbrž rovněž jako význačný symbol lidského ducha a jeho nezlomné touhy překonávat překážky osudu. Jedná se o "AI kufr," technologický úspěch, jenž nese pečeť vynikající slepé vědkyně Chieko Asakawa.

Jaký vliv má testosteron na velikost penisu

Oceňme duchaplnou vědu, která zkoumá tajemství testosteronu, hormonu známého svou neodmyslitelnou spojitostí s mužstvím. Jeho vliv na tělo muže nelze přecenit. Dostatečné množství přirozeného testosteronu v těle může mít pozitivní vliv na různé aspekty zdraví, včetně sexuální touhy a počtu spermií. Má ale i vliv na velikost penisu?

Značky Puma a Adidas stvořila sourozenecká nenávist, co trvala i po smrti

Bavorské město Herzogenaurach je domovem dvou sportovních gigantů – značek Puma a Adidas. Historie obou těchto značek je natolik složitá a plná konfliktů, že se někdy zdá, jako by spíš vycházela přímo z dramatického filmu než z reálného života.

Kanada chystá dekriminalizaci kokainu: Otevírá to dveře novým start-upům

Kanada je další zemí, která hodlá být v přístupu k drogám více než benevolentní. Země totiž hodlá dekriminalizovat užívání kokainu.

Algoritmus vědců ze Stanfordu promění robopsy v akrobatické zázraky

Výzkumníci na Stanfordově univerzitě a Šanghajském institutu Qi Zhi představili revoluční algoritmus, který propůjčuje robopsům nevídanou obratnost

Nashtifanské větrné mlýny: Strážci větrů a odkaz minulosti

Někdy může být průvodcem historie i neúprosný vítr. Nashtifanské větrné mlýny, skryté na území iránského Khorásánu, pozorovaly staletí lidského úsilí. Možná i tisíciletí. Poznejte jejich jedinečné rysy a kulturní význam.
- Reklama -