Sobota, 20 dubna, 2024

Méně sociálních sítí a víc pohybu zajistí větší duševní pohodu, ukázala studie

Mohlo by vás zajímat

Nová studie zjistila, že nahrazení prohlížení sociálních sítí fyzickou aktivitou i na pouhých 30 minut může dlouhodobě výrazně zlepšit duševní pohodu.

- Reklama -

Duševní zdraví se výrazně zlepší, pokud strávíte každý den o 30 minut méně času na sociálních sítích a více času věnujete cvičení. Prokázala to studie, kterou provedla skupina z Centra pro výzkum a léčbu duševního zdraví na Ruhr-Universität v Bochumi pod vedením docentky Dr. Julie Brailovské. Dodržování této rady po dobu dvou týdnů vedlo k tomu, že se zkoumaní účastníci cítili šťastnější, spokojenější, méně stresovaní epidemií koronaviru a méně smutní než účastníci v kontrolní skupině, která dál sítě používala beze změny. Účinky přetrvaly i šest měsíců po ukončení studie.

„To nám ukazuje, jak zásadní je čas od času snížit naši dostupnost online a vrátit se ke svým lidským kořenům,“ říká vedoucí výzkumnice Dr. Julia Brailovskaja.

Sociální sítě mohou ulevit… Ale také způsobit problémy

V době výluk a omezení kontaktů, které přinesla nedávná pandemie covidu, nám služby sociálních sítí jako Instagram, TikTok, Facebook, Twitter a WhatsApp zajistily, že jsme se i nadále cítili ve spojení s ostatními. Odváděly naši pozornost od stresu spojeného s pandemií, který mnoho lidí pociťovalo a který často vyústil v obavy, nejistoty a pesimismus.

Používání sociálních sítí má však i své velké nevýhody. Častěji než bychom si byli ochotni připustit ho provází chování mající příznaky závislosti – můžete si vytvořit velmi silný pocit, že když neprojíždíte, co se „děje“, tak vlastně nežijete. To vede k intenzivnímu používání sociálních sítí, což není ve skutečnosti nic moc dobrého. Na sociálních sítích se totiž velmi často nekontrolovaně šíří falešné zprávy a konspirační teorie, což u většiny lidí jen zvyšuje pocity úzkosti.

Méně scrollování a více cvičení jako cesta k lepšímu životu

„Vzhledem k tomu, že jsme s jistotou nevěděli, jak dlouho bude koronavirová krize trvat, chtěli jsme zjistit, jak chránit duševní zdraví lidí pomocí služeb, které jsou co nejvíce bezplatné a nízkoprahové,“ vysvětluje Julia Brailovskaja.

Celkem se jí a jejím kolegům přihlásilo 642 lidí, které vědci náhodně rozdělili do čtyř téměř stejně velkých skupin. První skupina během dvoutýdenní intervence omezila každodenní používání sociálních médií o 30 minut. Druhá skupina zvýšila svou denní fyzickou aktivitu o 30 minut, přičemž nadále používala sociální média jako obvykle, protože předchozí výzkum prokázal, že fyzická aktivita může zlepšit náladu a zmírnit příznaky deprese. Třetí skupina zvýšila fyzickou aktivitu a zároveň snížila používání sociálních médií. No a čtvrtá, jak asi sami uhodnete, používala sociální sítě dál stejně.

Bez sociálních sítí je nám lépe, ukázaly výsledky

Výsledky jednoznačně prokázaly, že zvýšení fyzické aktivity a snížení každodenního používání sociálních médií má příznivý dopad na vnitřní lidskou pohodu. Skupiny, které omezily používání sociálních sítí, pak shodně poukazovaly zejména na zmírnění příznaků deprese a zároveň zvýšení subjektivní pocitu štěstí a životní spokojenosti.

Účastníci všech tří intervenčních skupin, jež omezily používání sociálních sítí při pokusu, už u svých nových návyků zůstalo. I šest měsíců po skončení dvoutýdenní intervenční fáze trávili na sociálních sítích méně času než předtím, a to přibližně o zkoušenou půl hodinu. O přibližně tři čtvrtě hodiny omezily využívání sociálních sítí lidé, kteří v pokusu kombinovali omezení sociálních sítí s větší fyzickou aktivitou.

Zdroj:

news.rub.de, sciencedaily.com, scitechdaily.com

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Meta používá vaše fotky z Instagramu a Facebooku k tréninku umělé inteligence

Meta, mateřská společnost Facebooku a Instagramu, ohlásila, že použila veřejné obrázky a příspěvky z těchto sociálních médií k tréninku svého nové umělé inteligence.

Největší nákupní centrum světa je v Íránu a vypadá jako malé město

Českému srdci jsou blízké tradiční obchodní domy a krámky, kde se člověk může nechat unést vůní čerstvě upečeného pečiva či dobové atmosféry, ačkoli i my jsme už v posledních letech podlehli lásce k supermarketům. Co když vám povíme o jednom obchodním domě, vedle kterého vypadají i naše největší obchodní centra jako skromné krámečky.

Tálibán představil první afghánské supersportovní auto

Nedávno se afghánská vláda vedená hnutím Tálibán dostala do pozornosti médií, když představila zcela mimořádný výtvor – první afghánský supersportovní vůz s názvem Mada 9.

Sokolík bornejský se pyšní titulem nejmenší pták světa, přes svou roztomilost je to nebezpečný dravec

Ve světě ptactva se většina lidí zajímá o obrovské dravce typu orla, ale my se dnes vydáme na cestu za tajemstvím, kterého ptáčka příroda stvořila jako toho nejmenšího. Je jím Sokolík bornejský.

Kanadská robotická firma představila nejrychlejší boty světa

Z Pittsburghu dorazila zpráva o revolučním vynálezu. Místní na robotiku zaměřená firma se pyšní nejrychlejšími botami na světě, kterým říká Moonwalkers. A slibuje, že jejich užíváním se zvýší rychlost naší chůze až o 250 %.

Slepá japonská vědkyně vymyslela AI kufr pro zrakově postižené

Obyvatelé proslulé říše vědy a techniky, známé jako Japonsko, jsou svědky vznešeného pokroku, jenž nezřídka vyráží dech a otevírá nové obzory v lidském snažení. V nedávné době se na scéně zjevil výtvor, jenž neslouží pouze jako praktický společník, nýbrž rovněž jako význačný symbol lidského ducha a jeho nezlomné touhy překonávat překážky osudu. Jedná se o "AI kufr," technologický úspěch, jenž nese pečeť vynikající slepé vědkyně Chieko Asakawa.

Jaký vliv má testosteron na velikost penisu

Oceňme duchaplnou vědu, která zkoumá tajemství testosteronu, hormonu známého svou neodmyslitelnou spojitostí s mužstvím. Jeho vliv na tělo muže nelze přecenit. Dostatečné množství přirozeného testosteronu v těle může mít pozitivní vliv na různé aspekty zdraví, včetně sexuální touhy a počtu spermií. Má ale i vliv na velikost penisu?

Značky Puma a Adidas stvořila sourozenecká nenávist, co trvala i po smrti

Bavorské město Herzogenaurach je domovem dvou sportovních gigantů – značek Puma a Adidas. Historie obou těchto značek je natolik složitá a plná konfliktů, že se někdy zdá, jako by spíš vycházela přímo z dramatického filmu než z reálného života.

Kanada chystá dekriminalizaci kokainu: Otevírá to dveře novým start-upům

Kanada je další zemí, která hodlá být v přístupu k drogám více než benevolentní. Země totiž hodlá dekriminalizovat užívání kokainu.

Algoritmus vědců ze Stanfordu promění robopsy v akrobatické zázraky

Výzkumníci na Stanfordově univerzitě a Šanghajském institutu Qi Zhi představili revoluční algoritmus, který propůjčuje robopsům nevídanou obratnost
- Reklama -