Pátek, 25 dubna, 2025

Největší letadla na světě: Giganti nebes, kteří se zařadili do historie

Jaké je největší letadlo na světě? Které stroje patří mezi nebeské giganty? Podívejte se na 7 největších letadel, co se prohání po nebesích.

- Reklama -

Mohlo by vás zajímat

Největší letadlo na světě už asi i největším letadlem na světě zůstane. V posledním půlstoletí totiž světové letecké společnosti stále častěji zjišťují, že menší letadla jsou pro dálkové lety výhodnější.

- Reklama -

Než přepravovat tuny cestujících najednou v obrovských letadlech, je lepší nabídnout více letů na více míst v menších letadlech s nižší spotřebou paliva. Největší letadla však v dohledné době nezmizí. A proto je dobré mít přehled o tom, které to jsou.

To patří ke vzdělání každého slušného muže.

Tady je 7 největších osobních letadel, co kdy byly vyrobeny.

1. Antonov An-225 Mriya

Antonov An-225 Mriya
Antonov An-225 Mriya Foto: Pixabay.com

Podle většiny ukazatelů je Antonov An-225 největší letadlo na světě. Konstrukční kancelář Antonov v Ukrajinské SSR postavila pouze jeden z těchto monstrózních dopravních letounů. Antonov jej navrhl pro přepravu kosmického letounu Buran (sovětská verze raketoplánu) a také raketových nosičů Eněrgija, ale letoun si po rekonstrukci po zhroucení sovětského kosmického programu rychle našel jinou práci v oblasti letecké dopravy.

An-225 je nejtěžší letadlo, které se kdy vyrobilo. Jeho maximální vzletová hmotnost je 710 tun.

2. Aero Spacelines Super Guppy

super guppy
Aero Spacelines Super Guppy Foto: Nasa/Tom Tschida

Letoun Aero Spacelines Super Guppy je velký transportní letoun s objemným trupem, který se používá pro přepravu nákladů velkých rozměrů.

Jak vznikl? V prvních letech začínajícího amerického vesmírného programu musely části raket směřující na Kennedyho mys proplouvat Panamským průplavem nebo Mexickým zálivem na bárkách, což prodlužovalo již tak zběsilý harmonogram o týdny.

Někdo musel najít jiné řešení.

V roce 1962 se to povedlo. Objevilo se nové letadlo s nejširším nákladním prostorem, jaký byl kdy postaven, o průměru téměř 6 metrů.

Klíčové součásti kosmické lodi se díky tomu mohly dostat na Floridu za 18 hodin místo za 18 dní. Stroji se přezdívalo Těhotný Guppy. Byl prvním z řady osmi letounů Guppy, které Amerika v průběhu let postavila.

Jeden z nich, přestože obsahuje technologii pocházející ze 40. let 20. století, stále létá v NASA.

3. Lockheed C-5 Galaxy

locheed c-5 galaxy
Lockheed c-5 galaxy Foto: dxme from Schweiz, CC BY-SA 2.0, via Wikimedia Commons

C-5 Galaxy je vojenský dopravní letoun, který poprvé vzlétl v roce 1968. Používá se k podpoře vojenských operací po celém světě a k distribuci humanitární pomoci a pomoci při evakuacích.

4. Boeing 747 Dreamlifter

boeing dreamlifter
Boeing 747 Dreamlifter Foto: Boeing_747-409LCF_Dreamlifter.jpg: scott wrightderivative work: Altair78, CC BY 2.0, via Wikimedia Commons

V roce 2000 společnost Boeing zjistila, že potřebuje nákladní letadlo s obrovským množstvím úložného prostoru pro přepravu komponentů pro letoun 787 Dreamliner, jehož díly se vyrábějí po celém světě. Řešením bylo vzít své největší letadlo 747 a postavit kolem něj vlastní nákladový prostor.

5. Antonov An-124 Ruslan

antonov ruslan 124
Antonov Ruslan An-124 Foto: Alex Beltyukov – RuSpotters Team, CC BY-SA 3.0 GFDL 1.2, via Wikimedia Commons

Letadlo Antonov An-124 se obvykle používá pro nákladní a vojenskou leteckou dopravu. Poprvé vzlétl v roce 1982 a patří mezi největší vojenské letouny vůbec.

6. Boeing B-52 Stratofortress

Boeing B-52 Stratofortress
Boeing B-52 Stratofortress Foto: Carlos Menendez San Juan, CC BY-SA 2.0, via Wikimedia Commons

B-52 vstoupil do služby v roce 1955 a první B-52H, současný model, debutoval v roce 1961. Bombardér B-52 je dědeček letectva: stárne, ale stále je schopný zasadit pořádný úder.

B-52 může nést 30 tun zbraní, od přesně naváděných konvenčních bomb až po jaderné hlavice. Zatímco bombardér B-2 stealth a nadzvukový bombardér B-1 nejspíš budou po zavedení B-21 vyřazeny, letectvo chce spolehlivý B-52 vybavit novými motory, aby se zvýšila jeho účinnost a dolet.

7. Airbus Beluga

airbus beluga
Airbus Beluga Foto: Pixabay.com

A330-743L, nebo jak se mu říká „Beluga XL“, vychází z dopravního letounu A330-200 společnosti Airbus, ale je značně upravený pro přepravu nadměrného nákladu, například dílů pro menší letadla. Poprvé vzlétl v červenci 2018 a očekává se, že do pravidelného provozu vstoupí v roce 2020.

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Puff Diddy se ve vězení nervově zhroutil? Prosil prý vězeňské dozorce, aby ho odvezli do nemocnice

Metropolitní vazební věznice v Brooklynu se o Vánocích stala nečekaným jevištěm dramatu jednoho z nejznámějších jmen hudebního průmyslu. Puff Diddy se údajně nervově zhroutil a žadonil u dozorců, aby ho okamžitě převezli do nemocnice.

Kate Moss: Na internetu koluje její fotka z roku 1999 s Puff Diddym, jak jí dává podezřelou pilulku

Zdánlivě nevinný snímek z oslavy narozenin rozvířil debatu na internetu. Ukazuje kontroverzního rapera Puff Diddyho, jak objímá očividně „rozevlátou“ modelku Kate Mossovou, zatímco v...

TikTok zakáže dětem filtry. Chce chránit jejich duševní zdraví

Digitální svět mění pravidla hry. To, co bylo kdysi zábavou, se totiž proměnilo v neviditelný diktát – ideál krásy ovládají zkrášlující filtry. Aplikace jako TikTok umožňují mladým lidem změnit si vzhled jediným kliknutím. Výsledkem však často není radost, ale frustrace a tlak na dokonalost. A proto TikTok v tomto ohledu zcela mění svou politiku.

Hrozí cenový šok: Káva by mohla v supermarketech brzy výrazně zdražit

Čechům se prodražuje oblíbený ranní rituál. Cena kávy totiž neustále roste. Mnozí si tento fakt uvědomují až ve chvíli, kdy v obchodě sáhnou po svém oblíbeném balení pražených zrn. Cenovka, kterou dnes vidí, dříve působila jako přijatelný kompromis mezi radostí a rozpočtem; nyní vyvolává spíše šok a obavy. A bude hůř!

Země s největší zlatou rezervou na Zemi 4krát překonala Čínu a Rusko

Zlato. Symbol bohatství, moci a jistoty už po tisíce let. Ani v digitálním věku plném virtuálních měn a algoritmů neztratilo na významu. Tenhle cenný...

Trumpovi s ukončením války Ruska s Ukrajinou pomůže Musk, tvrdí moderátor Piers Morgan

Když se Piers Morgan, známý moderátor a publicista, pustil do předpovědí o budoucnosti konfliktu Ruska s Ukrajinou, znělo to trochu jako příběh ze sci-fi románu. Morgan totiž s neochvějnou jistotou tvrdí, že budoucí americký prezident Donald Trump opravdu okamžitě přinese mír mezi Ruskem a Ukrajinou. Jak to podle něj udělá?

Věda našla neočekávané využití pro zbytky kávy, které běžně vyhazujeme

Věda někdy najde úspěšné použití pro obyčejné věci, které máme denně na dosah ruky. To, co na první pohled vypadá jako pouhá kuriozita, může mít zásadní vliv na naši budoucnost. Přesně takovým objevem je nový druh betonu, při jehož výrobě se využívá kávový lógr.

Robovan: Nový autonomní dopravní prostředek Tesly s kapacitou pro 20 cestujících

Představte si svět, kde lidé nastupují do aut a autobusů bez řidičů. Je už zatraceně blízko. Alespoň to naznačila velkolepá akce v Burbanku, kde společnost Tesla představila vedle očekávaného Robotaxi i něco, co by se dalo nazvat autobusem budoucnosti – Robovan.

Nová zjištění o Etruscích: Překvapivé jídlo pro nejmenší a problémy, kterým museli čelit

Představte si, že jste rodičem v době, kdy svět ještě nepoznal slávu Říma. Vaše dítě pláče hlady, vy ale nemáte dost jídla, abyste mu mohli pomoct. Nebo onemocní – a vy víte, že mu možná nebudete schopni zachránit život. Jaké bylo žít mezi Etrusky, tajemným národem, který položil základy slavné římské civilizace?

Jak vypukla nejkratší válka v dějinách: Konflikt trval pouhých 38 minut, ale způsobil spoušť

Nejkratší válka v dějinách trvala pouhých 38 minut. Začala smrtí sultána a ambicí mladého následníka. Na Zanzibaru se díky tomu na konci 19. století střetla troufalost místního vládce s nekompromisní silou britského impéria. Jak to dopadlo?
- Reklama -