Největší letadlo na světě už asi i největším letadlem na světě zůstane. V posledním půlstoletí totiž světové letecké společnosti stále častěji zjišťují, že menší letadla jsou pro dálkové lety výhodnější.
Než přepravovat tuny cestujících najednou v obrovských letadlech, je lepší nabídnout více letů na více míst v menších letadlech s nižší spotřebou paliva. Největší letadla však v dohledné době nezmizí. A proto je dobré mít přehled o tom, které to jsou.
To patří ke vzdělání každého slušného muže.
Tady je 7 největších osobních letadel, co kdy byly vyrobeny.
1. Antonov An-225 Mriya
Podle většiny ukazatelů je Antonov An-225 největší letadlo na světě. Konstrukční kancelář Antonov v Ukrajinské SSR postavila pouze jeden z těchto monstrózních dopravních letounů. Antonov jej navrhl pro přepravu kosmického letounu Buran (sovětská verze raketoplánu) a také raketových nosičů Eněrgija, ale letoun si po rekonstrukci po zhroucení sovětského kosmického programu rychle našel jinou práci v oblasti letecké dopravy.
An-225 je nejtěžší letadlo, které se kdy vyrobilo. Jeho maximální vzletová hmotnost je 710 tun.
2. Aero Spacelines Super Guppy
Letoun Aero Spacelines Super Guppy je velký transportní letoun s objemným trupem, který se používá pro přepravu nákladů velkých rozměrů.
Jak vznikl? V prvních letech začínajícího amerického vesmírného programu musely části raket směřující na Kennedyho mys proplouvat Panamským průplavem nebo Mexickým zálivem na bárkách, což prodlužovalo již tak zběsilý harmonogram o týdny.
Někdo musel najít jiné řešení.
V roce 1962 se to povedlo. Objevilo se nové letadlo s nejširším nákladním prostorem, jaký byl kdy postaven, o průměru téměř 6 metrů.
Klíčové součásti kosmické lodi se díky tomu mohly dostat na Floridu za 18 hodin místo za 18 dní. Stroji se přezdívalo Těhotný Guppy. Byl prvním z řady osmi letounů Guppy, které Amerika v průběhu let postavila.
Jeden z nich, přestože obsahuje technologii pocházející ze 40. let 20. století, stále létá v NASA.
3. Lockheed C-5 Galaxy
C-5 Galaxy je vojenský dopravní letoun, který poprvé vzlétl v roce 1968. Používá se k podpoře vojenských operací po celém světě a k distribuci humanitární pomoci a pomoci při evakuacích.
4. Boeing 747 Dreamlifter
V roce 2000 společnost Boeing zjistila, že potřebuje nákladní letadlo s obrovským množstvím úložného prostoru pro přepravu komponentů pro letoun 787 Dreamliner, jehož díly se vyrábějí po celém světě. Řešením bylo vzít své největší letadlo 747 a postavit kolem něj vlastní nákladový prostor.
5. Antonov An-124 Ruslan
Letadlo Antonov An-124 se obvykle používá pro nákladní a vojenskou leteckou dopravu. Poprvé vzlétl v roce 1982 a patří mezi největší vojenské letouny vůbec.
6. Boeing B-52 Stratofortress
B-52 vstoupil do služby v roce 1955 a první B-52H, současný model, debutoval v roce 1961. Bombardér B-52 je dědeček letectva: stárne, ale stále je schopný zasadit pořádný úder.
B-52 může nést 30 tun zbraní, od přesně naváděných konvenčních bomb až po jaderné hlavice. Zatímco bombardér B-2 stealth a nadzvukový bombardér B-1 nejspíš budou po zavedení B-21 vyřazeny, letectvo chce spolehlivý B-52 vybavit novými motory, aby se zvýšila jeho účinnost a dolet.
7. Airbus Beluga
A330-743L, nebo jak se mu říká „Beluga XL“, vychází z dopravního letounu A330-200 společnosti Airbus, ale je značně upravený pro přepravu nadměrného nákladu, například dílů pro menší letadla. Poprvé vzlétl v červenci 2018 a očekává se, že do pravidelného provozu vstoupí v roce 2020.