Čtvrtek, 20 března, 2025

Tajemství Velkého solného jezera: Vzniklo při biblické potopě světa a pravdu měli „hloupí“ osadníci?

- Reklama -

Mohlo by vás zajímat

Toto romantické vysvětlení ale většina vědců odmítá, nebo alespoň donedávna odmítala. První osadníci byli nevzdělaní prosťáčci, kteří nevěděli nic o složitých geologických procesech. Oficiální věda našla daleko logičtější a rozumnější vysvětlení, o kterém se až donedávna nikdo neodvážil pochybovat. Podle posledních výzkumů se však otevírá možnost, zda osadníci mohli mít v mnoha věcech pravdu.

- Reklama -

Proč je Velké solné jezero slané?

Velké solné jezero (Great Salt Lake) s nachází na území státu Utah. Na jeho místě se kdysi rozléhalo větší jezero ­ Lake Bonneville. Vzniklo během doby ledové. Nemělo žádný přirozený odtok, zmenšovalo se pouze vypařováním.

Salinita jezera je způsobena právě faktem, že mu chybí odtok (alespoň si to donedávna vědci mysleli). Voda, která do něj vtéká z řek, v sobě nese hodně minerálů a také malé množství soli. Když vodu přitékající do jezera ochutnáte, nic zvláštního na ní neshledáte. Bude se vám jevit jako obyčejná „sladká“ říční voda. Tím, že jezero nemá přirozený odtok a voda se z něj dostane pouze odpařováním, nahromaděné soli zůstanou a dodají mu typickou slanou chuť.

Oficiální stránky státu Utah tvrdí o jezeře toto: „Je slané, protože nemá odtok. Přítokové řeky neustále přinášejí malé množství soli rozpuštěné v jejich sladkovodním toku. Jakmile se voda dostane do Velkého solného jezera, většina se odpaří a zanechá za sebou sůl.“

Jak fungují endorheická jezera?

Great Salt Lake je jezerem tzv. endorheickým, tzn. řeky do něj pouze přitékají, ale žádná neodtéká. Tohle je samo o sobě velkou raritou, protože drtivá většina jezer odtok má. Každý sladkovodní tok v sobě nese určité množství soli. Nejméně slané jsou vody ledovců. Množství soli jse pohybuje kolem 50 částic na mililitr „soli“ Nejslanější voda se nachází v oceánech a obsahuje v průměru asi 35 000 p.p.m., tedy asi 3,5 % rozpuštěných pevných látek.

Základními složkami běžně používané kuchyňské soli jsou sodík a chlorid, dalšími prvky, které obsahovat může, ale nemusí, jsou sodík, síran, draslík, vápník. Do vody se tyto prvky dostanou díky zvětrávání hornin, které vodu obohacují.

Zvětrávání probíhá za podmínek, kdy je dostatek příležitostí k oxidaci krystalů minerálů, které tvoří horninu. Ačkoli zvětrávání zahrnuje fyzikální, chemické a biologické procesy, fyzikální procesy jsou všudypřítomné a hlavní“, vysvětluje podstatu geolog profesor Pillsbury.

Konkrétní složení soli v řekách je ovlivněno prostředím, kterým voda protéká. Půdy a horniny, se kterými řeky přijde do styku, jsou velmi rozmanité a zanechávají specifickou stopu. Každá má svůj nezaměnitelný profil a dá se říci, že nenajdete dvě stejné řeky.

Dosud platná teorie zaznamenala závažnou trhlinu


Podrobným rozborem vody Velkého solného jezera vědci došli k velice překvapivému závěru. Složení minerálů neodpovídá řekám, které se do jezera vlévají. Velké solné jezero má složení solí téměř totožné s mořskou vodou.

Obohacení minerály vtékajících řek je zanedbatelné, píše ancient-origins.net. Ve skutečnosti je složení soli Velkého slaného jezera podobnější mořské vodě než samotné řece, konkrétně Medvědí řece, která ho napájí a měla by být jejím největším zdrojem minerálů.

Nejblíže se Velkému solnému jezeru nachází Tichý oceán, vzdálený je 600 mil. Vzhledem ke složení minerálů je vysoce pravděpodobné, že že oceán v určitém okamžiku historie pronikl do povodí Velkého solného jezera. Možná tedy, že američtí osadníci nebyli vůbec hloupí a na jejich teorii může být mnoho pravdy. Výzkumy dále intenzivně pokračují a možná se v budoucnu dočkáme překvapivého zjištění, které přepíše učebnice geologie.

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Puff Diddy se ve vězení nervově zhroutil? Prosil prý vězeňské dozorce, aby ho odvezli do nemocnice

Metropolitní vazební věznice v Brooklynu se o Vánocích stala nečekaným jevištěm dramatu jednoho z nejznámějších jmen hudebního průmyslu. Puff Diddy se údajně nervově zhroutil a žadonil u dozorců, aby ho okamžitě převezli do nemocnice.

Kate Moss: Na internetu koluje její fotka z roku 1999 s Puff Diddym, jak jí dává podezřelou pilulku

Zdánlivě nevinný snímek z oslavy narozenin rozvířil debatu na internetu. Ukazuje kontroverzního rapera Puff Diddyho, jak objímá očividně „rozevlátou“ modelku Kate Mossovou, zatímco v...

TikTok zakáže dětem filtry. Chce chránit jejich duševní zdraví

Digitální svět mění pravidla hry. To, co bylo kdysi zábavou, se totiž proměnilo v neviditelný diktát – ideál krásy ovládají zkrášlující filtry. Aplikace jako TikTok umožňují mladým lidem změnit si vzhled jediným kliknutím. Výsledkem však často není radost, ale frustrace a tlak na dokonalost. A proto TikTok v tomto ohledu zcela mění svou politiku.

Hrozí cenový šok: Káva by mohla v supermarketech brzy výrazně zdražit

Čechům se prodražuje oblíbený ranní rituál. Cena kávy totiž neustále roste. Mnozí si tento fakt uvědomují až ve chvíli, kdy v obchodě sáhnou po svém oblíbeném balení pražených zrn. Cenovka, kterou dnes vidí, dříve působila jako přijatelný kompromis mezi radostí a rozpočtem; nyní vyvolává spíše šok a obavy. A bude hůř!

Země s největší zlatou rezervou na Zemi 4krát překonala Čínu a Rusko

Zlato. Symbol bohatství, moci a jistoty už po tisíce let. Ani v digitálním věku plném virtuálních měn a algoritmů neztratilo na významu. Tenhle cenný...

Trumpovi s ukončením války Ruska s Ukrajinou pomůže Musk, tvrdí moderátor Piers Morgan

Když se Piers Morgan, známý moderátor a publicista, pustil do předpovědí o budoucnosti konfliktu Ruska s Ukrajinou, znělo to trochu jako příběh ze sci-fi románu. Morgan totiž s neochvějnou jistotou tvrdí, že budoucí americký prezident Donald Trump opravdu okamžitě přinese mír mezi Ruskem a Ukrajinou. Jak to podle něj udělá?

Věda našla neočekávané využití pro zbytky kávy, které běžně vyhazujeme

Věda někdy najde úspěšné použití pro obyčejné věci, které máme denně na dosah ruky. To, co na první pohled vypadá jako pouhá kuriozita, může mít zásadní vliv na naši budoucnost. Přesně takovým objevem je nový druh betonu, při jehož výrobě se využívá kávový lógr.

Robovan: Nový autonomní dopravní prostředek Tesly s kapacitou pro 20 cestujících

Představte si svět, kde lidé nastupují do aut a autobusů bez řidičů. Je už zatraceně blízko. Alespoň to naznačila velkolepá akce v Burbanku, kde společnost Tesla představila vedle očekávaného Robotaxi i něco, co by se dalo nazvat autobusem budoucnosti – Robovan.

Nová zjištění o Etruscích: Překvapivé jídlo pro nejmenší a problémy, kterým museli čelit

Představte si, že jste rodičem v době, kdy svět ještě nepoznal slávu Říma. Vaše dítě pláče hlady, vy ale nemáte dost jídla, abyste mu mohli pomoct. Nebo onemocní – a vy víte, že mu možná nebudete schopni zachránit život. Jaké bylo žít mezi Etrusky, tajemným národem, který položil základy slavné římské civilizace?

Jak vypukla nejkratší válka v dějinách: Konflikt trval pouhých 38 minut, ale způsobil spoušť

Nejkratší válka v dějinách trvala pouhých 38 minut. Začala smrtí sultána a ambicí mladého následníka. Na Zanzibaru se díky tomu na konci 19. století střetla troufalost místního vládce s nekompromisní silou britského impéria. Jak to dopadlo?
- Reklama -