1. Pískavice – řecké seno
Pískavici se sice přezdívá řecké seno, ale roste v teplých oblastech prakticky po celém světě. Nejčastěji se používají semena. V ajurvédské medicíně je oblíbená pro své protizánětlivé účinky a jako prostředek zvyšující libido. Vědci zjistili, že tato nenápadná bylina obsahuje sloučeniny, které tělo může využít k tvorbě pohlavních hormonů, jako je estrogen a testosteron. Muži, kteří ji dlouhodobě užívali, uvádějí, že zvyšuje potenci, a ženy si pochvalovaly rychlejší dosažení a zvýšenou četnost orgasmů. Účinky se dostavují ale až zhruba po osmi týdnech systematického užívání. Pozor! Pískavice ředí krev a může způsobovat zvýšenou krvácivost, rovněž byly zaznamenány v ojedinělých případech mírné žaludeční potíže.
2. Pistáciové oříšky – studnice zdraví známá už 6000 let
Pistáciové ořechy jsou bohaté na bílkoviny, vlákninu a nenasycené mastné kyseliny. Snižují krevní tlak, pomáhají při hubnutí a jsou dobrou prevencí kardiovaskulárních chorob. U mužů mohou pomáhat snižovat příznaky erektivní dysfunkce.
Vědecké studie uvádějí, že při dávce 100 g pistáciových oříšků denně se po třech týdnech u většiny mužů projevil zvýšený průtok krve do penisu a pevnější erekce. Vysvětlení je v tomto případě jednoduché. Pistácie snižují hladinu cholesterolu v krvi a tím pomáhají lepšímu proudění krve, které se projeví i na funkci pohlavních orgánů.
3. Šafrán – kouzelné koření
Šafrán je koření pocházející z květu Crocus sativus. Roste v jihozápadní Asii a jedná se o velmi vzácnou rostlinu, za kterou byli v minulosti lidé ochotni platit zlatem. Nemá vliv přímo na funkci pohlavních orgánů a neovlivňuje ani hormonální hladinu, ale dokáže navozovat psychickou pohodu a snižuje stres. Šafrán je vhodný pro lidi s depresemi a ty, kteří dlouhodobě užívají antidepresiva. Muži uvádějí, že zhruba po měsíci každodenního užívání se zvýšily jejich erektivní funkce, a ženy zaznamenaly větší lubrikaci než před užíváním.
4. Maca – peruánská viagra
Maca je sladká kořenová zelenina, která prokazatelně zvyšuje libido. Roste v horách Peru. Je příbuzná květáku a brokolici. Vědci její účinky zkoumali na myších a lidech. U obou případech zaznamenali výrazné zvýšení sexuální touhy. U lidí užívajících antidepresiva, která obecně libido oslabují, bylo zaznamenáno dorovnání na normální úroveň. Pokus probíhal 12 týdnů, lidem podávali od 2 – 3, 5 gramů maci denně. 80% z účastníků uvedlo, že jejich intimní život se normalizoval, nebo dokonce zlepšil.
5. Tribulus – bindii
Tribulus terrestris, známý také jako bindii, je jednoletá subtropická rostlina, které se daří v suchém prostředí. Studie prováděné na zvířatech dokazují, že zvyšuje hladinu testosteronu. Při podobných pokusech na lidech se zvýšení testosteronu neprokázalo, ale mnoho mužů uvedlo pozitivní vliv na potenci.
6. Ginkgo biloba – jeden z nejstarších prostředků
Ginkgo biloba je extrakt získávaný z jinanu dvoulaločného. Tradiční čínská medicína jej využívá již velmi dlouho. Slouží k léčbě mnoha onemocnění, včetně deprese a špatné sexuální funkce. Ginkgo biloba pomáhá průtoku krve, vyvolává chuť k jídlu a mnozí uvádí, že zvyšuje i chuť na sex. Rovněž se podává jako podpůrná léčba při depresích. Podobně jako maca by měla zvyšovat libido a tlumit negativní účinky léků. Ženy při dlouhodobém užívání uvedly, že se snáze dosahují orgasmu a zvyšuje se i jeho kvalita. Muži zaznamenali větší chuť na sex.
7. Červený ženšen – mužská vzpruha
I tuto rostlinu hojně využívá čínská medicína. Doporučuje ji především mužům s poruchami erekce. Číňané věří, že zvyšuje nejen potenci, ale i plodnost. Moderní věda potvrzuje afrodiziakální účinky, ale nenašla souvislost se zvýšenou tvorbou spermií. Dále je doporučována ženám v menopauze, když trpí přirozeným úbytkem libida. Pokud se rozhodnete červený ženšen vyzkoušet, počítejte s tím, že v ojedinělých případech se mohou objevit žaludeční problémy či bolesti hlavy.
Zdroje:
https://www.healthline.com/nutrition/aphrodisiac-foods#The-bottom-line
https://www.primulus.cz/24-prirodnich-afrodiziak-ktere-skutecne-funguji