Středa, 15 ledna, 2025

Jednoduchý test na doma: Jak zjistit, zda jsou vaše plíce fit

Mohlo by vás zajímat

Plíce jsou jedním z těch orgánů, které bereme jako samozřejmost – dokud nezačnou protestovat. Kašel, dušnost nebo zadýchávání při chůzi do druhého patra? To člověka někdy vede k úvaze, jestli mu plíce slouží tak, jak by měly. Jak tedy poznat, že jsou naše plíce v pořádku?

- Reklama -

Plíce nás bez pochyb udržují naživu – přece si všichni ze školy tak nějak pamatujeme, že přivádí do krve kyslík a odvádí pryč z těla oxid uhličitý. Je to nekonečný proces, který běží automaticky, dokud vše funguje, jak má. Ale co když máme podezření, že to nefunguje? Jak poznat, že je to vážné? Dá se vůbec nějak snadno vyzkoušet, jestli máme plíce dostatečně funkční?

Jednoduchý test, který zvládnete doma

Podle odborníků z München klinik nemusíte být lékař a ani nepotřebujete žádný speciální přístroj, abyste zjistili, jak na tom vaše plíce jsou. Stačí obyčejná svíčka a zápalky a můžete si je směle otestovat.

Jak na to?

  1. Připravte si svíčku (nejlépe novou), zapalte ji a postavte na stůl.
  2. Odměřte si vzdálenost jednoho metru od plamene. Pokud nemáte metr po ruce, použijte délku své paže nebo vzdálenost odhadněte podle svého kroku.
  3. Zhluboka se nadechněte. Naplňte plíce vzduchem tak, jako byste se chystali co nejvíc nafouknout balonek.
  4. Vyfoukněte vzduch z plic směrem ke svíčce.

Jaké vyhodnotit výsledky?

  • Plamen sfouknete z metru: Skvělé! Vaše plíce mají sílu i kapacitu, kterou potřebují.
  • Zvládnete sfouknout jen na vzdálenost natažené paže: Stále dobré. Vaše dýchací cesty pravděpodobně fungují v normě.
  • Nejde to ani z blízka: Tohle byste neměli podceňovat. Když svíčku nesfouknete ani na krátkou vzdálenost, může to znamenat, že objem vašich plic je menší, než by měl být, nebo že máte dýchací cesty zúžené.

Takže pokud zjistíte, že pro vás foukání bylo náročné a připadali jste si po něm vyčerpaní, jak kdybyste odfoukali koncert na trubku, stojí za to zvážit návštěvu lékaře. Pneumologové mají k dispozici přesnější metody, jak zhodnotit zdraví vašich plic, než je tento „svíčkový test“. Přesto je věrohodnou první indikací problémů, kterou rozhodně nepodceňujte.

Zdroj: muenchen-klinik.de

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Robovan: Nový autonomní dopravní prostředek Tesly s kapacitou pro 20 cestujících

Představte si svět, kde lidé nastupují do aut a autobusů bez řidičů. Je už zatraceně blízko. Alespoň to naznačila velkolepá akce v Burbanku, kde společnost Tesla představila vedle očekávaného Robotaxi i něco, co by se dalo nazvat autobusem budoucnosti – Robovan.

Nová zjištění o Etruscích: Překvapivé jídlo pro nejmenší a problémy, kterým museli čelit

Představte si, že jste rodičem v době, kdy svět ještě nepoznal slávu Říma. Vaše dítě pláče hlady, vy ale nemáte dost jídla, abyste mu mohli pomoct. Nebo onemocní – a vy víte, že mu možná nebudete schopni zachránit život. Jaké bylo žít mezi Etrusky, tajemným národem, který položil základy slavné římské civilizace?

Jak vypukla nejkratší válka v dějinách: Konflikt trval pouhých 38 minut, ale způsobil spoušť

Nejkratší válka v dějinách trvala pouhých 38 minut. Začala smrtí sultána a ambicí mladého následníka. Na Zanzibaru se díky tomu na konci 19. století střetla troufalost místního vládce s nekompromisní silou britského impéria. Jak to dopadlo?

Nová funkce WhatsApp: Přepisování hlasových zpráv do textu. Jak ho aktivovat?

Svět moderní komunikace je bohatý na rozmanité způsoby, jak si lidé sdělují své myšlenky a pocity. WhatsApp nyní přichází s funkcí, která může změnit způsob, jakým používáme hlasové zprávy.

Tohle nikdo nečekal: Odborníci varují před hotovostí

Běžné mince a bankovky nejsou jen prostředkem směny – skrývají v sobě i něco, co bychom si nepřáli. Jsou nositelé života.

Globální oteplování promění moře a oceány ve vodní pouště

Ještě nikdy v dějinách naší planety se oceány neoteplovaly tak rychle jako dnes. Studie vědců z Univerzity v Bristolu, publikovaná v časopise Nature, přináší varovný obraz o budoucnosti mořského života.

Co umí (a jak) robotický asistent Elona Muska

Na světě je mnoho podivuhodností, ale snad žádná nebudí tak smíšené pocity jako robot, který vypadá, kráčí a pracuje téměř jako člověk.

Způsobují mobilní telefony rakovinu? Věda po desetiletích výzkumu konečně našla odpověď

Nová studie Světové zdravotnické organizace konečně dává jasné rozhřešení, o kterém už se nebude muset pochybovat.

Tento málo známý režim Windows zrychlí výkon vašeho počítače během mrknutí oka

Kdo by nechtěl, aby jeho počítač běžel, co nejrychleji to umí, bez zbytečných prodlev a čekání? Dnes se společně podíváme na to, jak můžete vašemu počítači dodat chybějící šťávu – tím, že aktivujete režim Špičkový výkon ve Windows 10/11.

Harvardská studie: Ti, kteří večeří v tuto dobu, ztratí více kalorií a lépe spí

Věděli jste, že si možná každodenním večerním návykem podkopáváte zdraví? Právě tohle totiž tvrdí vědci z Harvard Medical School ve své studii.
- Reklama -