Pátek, 6 září, 2024

Naděje pro lidi s roztroušenou sklerózou: Nová léčba ulevila většině testovaných pacientů

Mohlo by vás zajímat

Nová slibná imunoterapeutika podle nedávné studie dokázala zvrátit škodlivé účinky roztroušené sklerózy. To možná otevře cestu k vyléčení tohoto ochromujícího autoimunitního onemocnění.

- Reklama -
- Reklama - Google

Výzkumníci použili léčbu využívající buňky zodpovědné za boj s virem Epsteina-Barrové (EBV, lidově se také občas nazývá žlázová horečka). Tento virus je známý jako původce mononukleózy, ale také je označován za možný spouštěč roztroušené sklerózy.

Nedávno zveřejněná studie tvrdí, že imunitní buňky proti žlázové horečce mají potenciál zastavit nebo dokonce zvrátit příznaky roztroušené sklerózy. Studii provedli američtí vědci. Pacientům s roztroušenou sklerózou v ní implantovali T-buňky (druh bílých krvinek ze skupiny lymfocytů), které pomáhají tělu bojovat s virem způsobujícím EBV.

Stav se zlepšil u velkého procenta pacientů

V České republice bojuje s roztroušenou sklerózou podle odhadů více než 17 tisíc lidí. Svou diagnózu nevyléčitelné a postupně se zhoršující nemoci veřejně odhalilo i několik amerických celebrit, včetně krásky ze seriálu Ženatý s dětmi Christiny Applegate nebo Selmy Blair z filmu Velmi nebezpečné známosti.

Ve studii se 24 účastníkům podával přípravek ATA188 společnosti Atara Biotherapeutics. Pacienti se přitom rekrutovali ze Spojených států a Austrálie. Vědci jim nabídli různé dávky léčby, aby bylo možné posoudit její účinky. Aby se předešlo odmítnutí léčby organismem, byli pacienti imunologicky přiřazeni k lidem, kteří darovali své t-buňky po prodělané infekci EBV. A vědci tvrdí, že během jednoho roku se u 20 pacientů stav stabilizoval nebo zlepšil!

Podle týmu snímky mozku naznačily, že u těch, kteří reagovali na léčbu – která spouští imunitní systém těla v boji proti nemoci -, se zpomalil postup nemoci a někteří pacienti pak byli dokonce schopni chodit s menšími bolestmi.

Co je příčinou roztroušené sklerózy?

„Přibývá přesvědčivých důkazů, že B-buňky a plazmatické buňky infikované EBV hrají v patogenezi roztroušené sklerózy zásadní roli,“ poznamenává k výsledkům Dr. Manher Joshi, vedoucí lékař společnosti Atara. „Tyto údaje o progresivní roztroušené skleróze podtrhují potenciál zastavit nebo zvrátit progresi postižení přesným zacílením na to, co může být základní příčinou.“

Společnost Atara v současné době provádí druhou fázi studie na 80 osobách.

Zdroj:

Independent, plainsmenpost.com, technologynetworks.com, nfimpuls.cz

- Reklama - Google
- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Jeremy Clarkson: Vyloučili ho před maturitou, ke slávě mu pomohla neuctivost

Jeremy Charles Robert Clarkson se narodil 11. dubna 1960 v Doncasteru v Jižním Yorkshiru Shirley a Eddiemu Clarksonovým. Shirley byla učitelkou na základní škole...

Válka dronů už není sci-fi: V Severní Dakotě poslali bojovat s kriminalitou do ulic ozbrojené stroje

Dle ministerstva obrany je nesmrtící, neboli neletální zbraň je definovaná jako:„Neletální zbraně (Non-Lethal Weapons) jsou takové zbraně, které mají na určitou dobu vyřadit z...

Dopisy starořímského vojáka matce ukázaly armádní zvyklosti ve zcela novém světle

Dopis nese datum února roku 108 n. l. a Apollinarius ho odeslal matce Tasoucharion do egyptské Alexandrie z Bostry v Arábii, kde působil...

Abraham Lincoln: Největší hvězda wrestlingu své doby. Věděli jste, čím se v mládí živil nejslavnější prezident USA?

Při pohledu na známou podobiznu důstojného muže s plnovousem by málokoho napadlo, že se před započetím politické kariéry se živil jako profesionální zápasník. A...

John Lennon a jeho smrt: Co vedlo Marka Davida Chapmana k jeho činu?

Co vedlo samozvaného zbožného křesťana Marka Davida Chapmana k tomu, aby vypálil ze své zbraně a zabil člověka, kterého předtím v životě nepotkal? Chapman,...

Historické testy mužnosti: Brutální přechodové zkoušky plné bolesti, krve či nahoty

Stát se mužem v České republice znamená buď dovršení 18 let, ztrátu panictví nebo nástup do prvního zaměstnání. Snadné, že? V některých částech světa...

Frederic Chopin chtěl, aby z něj vyřízli srdce a uchovali ho. Nakonec ukázalo, jak zemřel

Srdce slavného skladatele zažilo po Chopinově smrti velké přesuny.

CIA vyvinula v 70. letech špionážní vážku na odposlouchávání Rusů

V sedmdesátých letech minulého století se úřad CIA pro výzkum a vývoj chopil nevídaného úkolu. Vyvinul drobné odposlouchávací zařízení v podobě vážky.

Rusové využívají k obraně Sevastopolu i delfíny

Delfíni, ti hraví mořští tvorové známí svou chytrostí, se čím dál častěji stávají rekruty ruského vojenského námořnictva. Hlídají momentálně především námořní základnu v Sevastopolu na Černém moři. Tento krok má za cíl odradit potápěče od přiblížení k základně.

Geny netopýrů mohou obsahovat klíč k léčbě covidu a rakoviny

Vědci se pokouší odhalit záhadný genom netopýrů, díky kterému jsou tito tvorové obdařeni neobyčejnou odolností vůči covidu i rakovině. Odborníci kvůli tomu studují netopýry už řadu let v naději, že se jim povede tajemnou netopýří imunitu přenést i na lidi.
- Reklama -