Sobota, 25 května, 2024

Naděje pro lidi s roztroušenou sklerózou: Nová léčba ulevila většině testovaných pacientů

Mohlo by vás zajímat

Nová slibná imunoterapeutika podle nedávné studie dokázala zvrátit škodlivé účinky roztroušené sklerózy. To možná otevře cestu k vyléčení tohoto ochromujícího autoimunitního onemocnění.

- Reklama -

Výzkumníci použili léčbu využívající buňky zodpovědné za boj s virem Epsteina-Barrové (EBV, lidově se také občas nazývá žlázová horečka). Tento virus je známý jako původce mononukleózy, ale také je označován za možný spouštěč roztroušené sklerózy.

Nedávno zveřejněná studie tvrdí, že imunitní buňky proti žlázové horečce mají potenciál zastavit nebo dokonce zvrátit příznaky roztroušené sklerózy. Studii provedli američtí vědci. Pacientům s roztroušenou sklerózou v ní implantovali T-buňky (druh bílých krvinek ze skupiny lymfocytů), které pomáhají tělu bojovat s virem způsobujícím EBV.

Stav se zlepšil u velkého procenta pacientů

V České republice bojuje s roztroušenou sklerózou podle odhadů více než 17 tisíc lidí. Svou diagnózu nevyléčitelné a postupně se zhoršující nemoci veřejně odhalilo i několik amerických celebrit, včetně krásky ze seriálu Ženatý s dětmi Christiny Applegate nebo Selmy Blair z filmu Velmi nebezpečné známosti.

Ve studii se 24 účastníkům podával přípravek ATA188 společnosti Atara Biotherapeutics. Pacienti se přitom rekrutovali ze Spojených států a Austrálie. Vědci jim nabídli různé dávky léčby, aby bylo možné posoudit její účinky. Aby se předešlo odmítnutí léčby organismem, byli pacienti imunologicky přiřazeni k lidem, kteří darovali své t-buňky po prodělané infekci EBV. A vědci tvrdí, že během jednoho roku se u 20 pacientů stav stabilizoval nebo zlepšil!

Podle týmu snímky mozku naznačily, že u těch, kteří reagovali na léčbu – která spouští imunitní systém těla v boji proti nemoci -, se zpomalil postup nemoci a někteří pacienti pak byli dokonce schopni chodit s menšími bolestmi.

Co je příčinou roztroušené sklerózy?

„Přibývá přesvědčivých důkazů, že B-buňky a plazmatické buňky infikované EBV hrají v patogenezi roztroušené sklerózy zásadní roli,“ poznamenává k výsledkům Dr. Manher Joshi, vedoucí lékař společnosti Atara. „Tyto údaje o progresivní roztroušené skleróze podtrhují potenciál zastavit nebo zvrátit progresi postižení přesným zacílením na to, co může být základní příčinou.“

Společnost Atara v současné době provádí druhou fázi studie na 80 osobách.

Zdroj:

Independent, plainsmenpost.com, technologynetworks.com, nfimpuls.cz

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Britská firma vyvíjí umělý alkohol, který by neměl negativní účinky toho opravdového

Londýnská firma GABA Labs pracuje na vývoji syntetického alkoholu nazvaného 'Alcarelle', který prý poskytne blahodárné účinky alkoholu bez kocoviny, ztráty rovnováhy nebo jiných nepříjemných projevů po pití.

Adrian Carton de Wiart: Voják, o kterém se říkalo, že ho nejde zabít

Při pohledu na válku by člověk řekl, že neponechá člověka beze změny. U kapitána Adriana Carton de Wiarta, muže, jenž se účastnil tří významných válek, zanechala válka nesmazatelnou stopu. Postřelili ho do obličeje, hlavy, břicha, kotníku, nohy, boku a ucha. Kvůli zraněním přišel o zrak na jednom oku a o levou ruku.

Meta používá vaše fotky z Instagramu a Facebooku k tréninku umělé inteligence

Meta, mateřská společnost Facebooku a Instagramu, ohlásila, že použila veřejné obrázky a příspěvky z těchto sociálních médií k tréninku svého nové umělé inteligence.

Největší nákupní centrum světa je v Íránu a vypadá jako malé město

Českému srdci jsou blízké tradiční obchodní domy a krámky, kde se člověk může nechat unést vůní čerstvě upečeného pečiva či dobové atmosféry, ačkoli i my jsme už v posledních letech podlehli lásce k supermarketům. Co když vám povíme o jednom obchodním domě, vedle kterého vypadají i naše největší obchodní centra jako skromné krámečky.

Tálibán představil první afghánské supersportovní auto

Nedávno se afghánská vláda vedená hnutím Tálibán dostala do pozornosti médií, když představila zcela mimořádný výtvor – první afghánský supersportovní vůz s názvem Mada 9.

Sokolík bornejský se pyšní titulem nejmenší pták světa, přes svou roztomilost je to nebezpečný dravec

Ve světě ptactva se většina lidí zajímá o obrovské dravce typu orla, ale my se dnes vydáme na cestu za tajemstvím, kterého ptáčka příroda stvořila jako toho nejmenšího. Je jím Sokolík bornejský.

Kanadská robotická firma představila nejrychlejší boty světa

Z Pittsburghu dorazila zpráva o revolučním vynálezu. Místní na robotiku zaměřená firma se pyšní nejrychlejšími botami na světě, kterým říká Moonwalkers. A slibuje, že jejich užíváním se zvýší rychlost naší chůze až o 250 %.

Slepá japonská vědkyně vymyslela AI kufr pro zrakově postižené

Obyvatelé proslulé říše vědy a techniky, známé jako Japonsko, jsou svědky vznešeného pokroku, jenž nezřídka vyráží dech a otevírá nové obzory v lidském snažení. V nedávné době se na scéně zjevil výtvor, jenž neslouží pouze jako praktický společník, nýbrž rovněž jako význačný symbol lidského ducha a jeho nezlomné touhy překonávat překážky osudu. Jedná se o "AI kufr," technologický úspěch, jenž nese pečeť vynikající slepé vědkyně Chieko Asakawa.

Jaký vliv má testosteron na velikost penisu

Oceňme duchaplnou vědu, která zkoumá tajemství testosteronu, hormonu známého svou neodmyslitelnou spojitostí s mužstvím. Jeho vliv na tělo muže nelze přecenit. Dostatečné množství přirozeného testosteronu v těle může mít pozitivní vliv na různé aspekty zdraví, včetně sexuální touhy a počtu spermií. Má ale i vliv na velikost penisu?

Značky Puma a Adidas stvořila sourozenecká nenávist, co trvala i po smrti

Bavorské město Herzogenaurach je domovem dvou sportovních gigantů – značek Puma a Adidas. Historie obou těchto značek je natolik složitá a plná konfliktů, že se někdy zdá, jako by spíš vycházela přímo z dramatického filmu než z reálného života.
- Reklama -