Spojené arabské emiráty jsou díky ropě jedním z nejbohatších států světa a staly se zemí zaslíbenou pro mnoho přistěhovalců hledajících práci. Tisíce lidí zavítaly do Dubaje, aby zde získaly nadstandardní výdělek. Ekonomika se v Emirátech vyvíjela velmi slibně, mezi lety 2000 – 2007 rostla průměrně o 6,6 procent ročně, píše euro.cz. Lidé, kteří zde pracovali, si vzali velké půjčky a nakoupili luxusní automobily. V roce 2009 přišla ale krize a oni nebyli schopni splácet vysoké úroky.
Přísné zákony vyhnaly ze země mnoho neplatičů
Dubajský soudní systém špatně pohlíží na dlužníky. Pokud člověk, který si půjčil peníze, není schopný splácet, hrozí mu i mnohaleté vězení.
„Mnoho lidí se během globální finanční krize v letech 2008 až 2010 rozhodlo pro útěk ze země, protože tehdy byl propadlý šek trestným činem. Jednoduše odešli z pronajatého bydlení, nechali za sebou auta a dluhy na kreditních kartách. Každý rok jen v Dubaji zůstane na ulici 2000 – 3000 luxusních aut. Kumulují se především kolem letiště, kde je ponechají lidé odcházející ze země,“ komentuje situaci místní motoristický novinář Damien Reid pro stránky drive.com.au.
Pro dubajské úřady je velmi těžké dohledat dlužníky a částky vymáhat přes mezinárodní soudy, protože Dubajská národní banka není s ostatními mezinárodními bankami propojena. Jakmile dlužník opustí zemi, octne se v bezpečí. Jediné riziko, které mu hrozí, je při návratu do země, a to si každý výtečník v podobné situaci dobře rozmyslí.
Pokuta za neumyté auto
V Dubaji existuje řada pro Evropana nepochopitelných a nezvyklých zákonů. Na příklad vás policie může pokutovat za špinavé auto. Vzhledem k tomu, že v Dubaji bývají velmi časté písečné bouře, které pokryjí vše včetně aut na ulici silnou vrstvou písku, je tento zákon skutečně absurdní.
Pokud vás policie chytí, že jedete na červenou nebo že jste dostali smyk, může vám zabavit auto až na tři měsíce. Pro bohaté místní obyvatele to však problém nebývá, protože obvykle nevlastní pouze jeden vůz. Nejsou neobvyklé případy, kdy má jeden majitel zabavených i několik vozů najednou. Pokud si majitel nevyzvedne auto i přes opakované výzvy do šesti měsíců od zabavení, propadne vůz státu, a ten jej pak dá k dispozici ve veřejné dražbě za zlomek ceny.
Chcete luxusní vůz? Stačí nasednout
Za opuštěnými luxusními vozy nemusí však stát pouze uprchlí cizinci. Často auta zanechávají na ulicích i místní obyvatelé. Koupí si nové auto a zkrátka se neobtěžují s prodejem ojetého, byť luxusního. Je nepsaným územ, že takové auto majitel nechá na ulici i s klíčky, takže do něj kdokoli může sednout a svobodně odjet.
Na tomto videu můžete vidět, jak vrakoviště luxusních vozidel vypadá: