Čtvrtek, 23 ledna, 2025

5 zajímavých věcí, které jste pravděpodobně nevěděli o Niki Laudovi

V Nürburgringu málem uhořel. Niki Lauda s poškozenými plícemi a popáleným obličejem přesto sedl za volant svého monopostu a dokončil sezónu.

Mohlo by vás zajímat

„Vzdávat se je něco, co Lauda nedělá,“ byla slova prvního prohlášení k novinářům po hrozivé nehodě na okruhu Nürburgringu, při které slavný závodník málem uhořel. Niki Lauda s poškozenými plícemi a popáleným obličejem přesto sedl za volant svého monopostu a dokončil zbytek sezóny. Byl to muž s buldočí vůlí, který dokázal to, co nikdo před ním a ani nikdo po něm.

- Reklama -

Andreas Nikolaus Lauda se narodil 22. 2. 1949 ve Vídní. Pocházel z bohaté a významné rodiny. Jeho dědeček byl průmyslník a vedl rakouskou pobočku Červeného kříže. Jeho otec byl předseda představenstva rakouské společnosti Neusiedler.

Malému Nikolasovi se dostalo dobrého vzdělání a rodina pro něj chystala kariéru ve světě financí. On se ale rozhodl, že zasvětí život automobilismu. Ve dvaceti podepsal podle Reflexu smlouvu se stájí March, v roce 1974 podepsal novou smlouvu se stájí Ferrari a jeho hvězda začala stoupat.

Nehoda na Nürburgringu

Nejhorším momentem Laudova života byla těžká nehoda na okruhu v německém Nürburgringu. V 250 kilometrové rychlosti nezvládl prudkou zatáčku. Jak píše carsguide.com, kola se smekla na mokrém povrchu a vůz narazil do svodidel. Jeho Ferrari vybouchla palivová nádrž a auto se vzňalo. Než se závodníka podařilo vyprostit z výhně, která dosahovala 900 stupňů Celsia, utrpěl popáleniny na hlavě, obličeji a dalších částech těla. Měl silně poškozené plíce a doslova seškvařený obličej. Lékaři mu dávali malou šanci na přežití. On však dokázal nemožné. Nejen, že přežil, ale dokázal se o 42 dní později posadit za volant F1 a bojovat o titul až do konce. V této nešťastné sezóně sice skončil až druhý, za svým rivalem, a zároveň dobrým přítelem Jamesem Huntem, ale o rok později, v roce 1977, už opět obhájil titul mistra světa.

CO JSTE O LAUDOVI NEVĚDĚLI:

Kolik měřil?

Měřil 170 cm, což je ideální výška pro pilota formule F1.

Za jaké týmy jezdil a kolikrát vyhrál Velkou cenu F1

Niki Lauda jezdil za pět týmů Formule 1 – March v roce 1972, BRM v roce 1973, Ferrari v letech 1974-77, Brabham v letech 1978-79 a McLaren v letech 1982-85. Lauda vyhrál tři mistrovství světa jezdců formule 1 – v letech 1975 a 1977 s Ferrari a v roce 1984 s McLarenem.

Jaké byly Laudovy podnikatelské aktivity?

Vlastnil 10% podíl ve společnosti Mercedes-Benz Grand Prix a byl majitelem tří leteckých společností – Lauda Air, Fly Niki a Laudamotion. Jeho majetek v momentu smrti dosahoval hodnoty 500 milionů Euro.

Kdo byly jeho osudové ženy a kolik měl dětí?

Slavný závodník byl ženatý dvakrát. První manželkou byla modelka, Američanka, Marlene Knausová. Ta mu porodila dva syny Lukase (narozeného v roce 1979) a Mathiase (narozeného v roce 1981). Lauda se s ní rozvedl v roce 1991.

Podruhé se oženil v roce 2008. Vzal si rakouskou letušku Birgit Wetzingerovou. Získala si ho tím, že mu po ročním vztahu darovala ledvinu. Porodila mu také dvě děli, dvojčata, Miu a Maxe (1980)

S Birgit zůstal až do konce života. Z nemanželského svazku měl ještě syna Christophera (1982).

Film ho učinil ještě slavnějším

V roce 2003 byl o Niki Laudovi natočen celovečerní film Rivalové. Režie se ujal Ron Howard a Laudu hrál Daniel Brühl známý např. z filmů Krabat: Čarodějův učeň, Královská cesta nebo Bláznivá výhra. I když v té době už nebyl aktivním závodníkem, dostal se znovu do povědomí především mladšího publika.

Na co Niky Lauda zemřel?

Koncem života se Lauda potýkal se závažnými zdravotními problémy. Měl transplantovanou plíci a idnes.cz uvedlo, že mu začaly selhávat i ledviny. Zemřel 20. 5. 2019. Kolaps ledvin odstartovalo běžné chřipkové onemocnění. Bylo mu pouhých 70 let.

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Věda našla neočekávané využití pro zbytky kávy, které běžně vyhazujeme

Věda někdy najde úspěšné použití pro obyčejné věci, které máme denně na dosah ruky. To, co na první pohled vypadá jako pouhá kuriozita, může mít zásadní vliv na naši budoucnost. Přesně takovým objevem je nový druh betonu, při jehož výrobě se využívá kávový lógr.

Robovan: Nový autonomní dopravní prostředek Tesly s kapacitou pro 20 cestujících

Představte si svět, kde lidé nastupují do aut a autobusů bez řidičů. Je už zatraceně blízko. Alespoň to naznačila velkolepá akce v Burbanku, kde společnost Tesla představila vedle očekávaného Robotaxi i něco, co by se dalo nazvat autobusem budoucnosti – Robovan.

Nová zjištění o Etruscích: Překvapivé jídlo pro nejmenší a problémy, kterým museli čelit

Představte si, že jste rodičem v době, kdy svět ještě nepoznal slávu Říma. Vaše dítě pláče hlady, vy ale nemáte dost jídla, abyste mu mohli pomoct. Nebo onemocní – a vy víte, že mu možná nebudete schopni zachránit život. Jaké bylo žít mezi Etrusky, tajemným národem, který položil základy slavné římské civilizace?

Jak vypukla nejkratší válka v dějinách: Konflikt trval pouhých 38 minut, ale způsobil spoušť

Nejkratší válka v dějinách trvala pouhých 38 minut. Začala smrtí sultána a ambicí mladého následníka. Na Zanzibaru se díky tomu na konci 19. století střetla troufalost místního vládce s nekompromisní silou britského impéria. Jak to dopadlo?

Nová funkce WhatsApp: Přepisování hlasových zpráv do textu. Jak ho aktivovat?

Svět moderní komunikace je bohatý na rozmanité způsoby, jak si lidé sdělují své myšlenky a pocity. WhatsApp nyní přichází s funkcí, která může změnit způsob, jakým používáme hlasové zprávy.

Tohle nikdo nečekal: Odborníci varují před hotovostí

Běžné mince a bankovky nejsou jen prostředkem směny – skrývají v sobě i něco, co bychom si nepřáli. Jsou nositelé života.

Globální oteplování promění moře a oceány ve vodní pouště

Ještě nikdy v dějinách naší planety se oceány neoteplovaly tak rychle jako dnes. Studie vědců z Univerzity v Bristolu, publikovaná v časopise Nature, přináší varovný obraz o budoucnosti mořského života.

Co umí (a jak) robotický asistent Elona Muska

Na světě je mnoho podivuhodností, ale snad žádná nebudí tak smíšené pocity jako robot, který vypadá, kráčí a pracuje téměř jako člověk.

Způsobují mobilní telefony rakovinu? Věda po desetiletích výzkumu konečně našla odpověď

Nová studie Světové zdravotnické organizace konečně dává jasné rozhřešení, o kterém už se nebude muset pochybovat.

Tento málo známý režim Windows zrychlí výkon vašeho počítače během mrknutí oka

Kdo by nechtěl, aby jeho počítač běžel, co nejrychleji to umí, bez zbytečných prodlev a čekání? Dnes se společně podíváme na to, jak můžete vašemu počítači dodat chybějící šťávu – tím, že aktivujete režim Špičkový výkon ve Windows 10/11.
- Reklama -