Čtvrtek, 24 října, 2024

5 zajímavých věcí, které jste pravděpodobně nevěděli o Niki Laudovi

V Nürburgringu málem uhořel. Niki Lauda s poškozenými plícemi a popáleným obličejem přesto sedl za volant svého monopostu a dokončil sezónu.

Mohlo by vás zajímat

„Vzdávat se je něco, co Lauda nedělá,“ byla slova prvního prohlášení k novinářům po hrozivé nehodě na okruhu Nürburgringu, při které slavný závodník málem uhořel. Niki Lauda s poškozenými plícemi a popáleným obličejem přesto sedl za volant svého monopostu a dokončil zbytek sezóny. Byl to muž s buldočí vůlí, který dokázal to, co nikdo před ním a ani nikdo po něm.

- Reklama -

Andreas Nikolaus Lauda se narodil 22. 2. 1949 ve Vídní. Pocházel z bohaté a významné rodiny. Jeho dědeček byl průmyslník a vedl rakouskou pobočku Červeného kříže. Jeho otec byl předseda představenstva rakouské společnosti Neusiedler.

Malému Nikolasovi se dostalo dobrého vzdělání a rodina pro něj chystala kariéru ve světě financí. On se ale rozhodl, že zasvětí život automobilismu. Ve dvaceti podepsal podle Reflexu smlouvu se stájí March, v roce 1974 podepsal novou smlouvu se stájí Ferrari a jeho hvězda začala stoupat.

Nehoda na Nürburgringu

Nejhorším momentem Laudova života byla těžká nehoda na okruhu v německém Nürburgringu. V 250 kilometrové rychlosti nezvládl prudkou zatáčku. Jak píše carsguide.com, kola se smekla na mokrém povrchu a vůz narazil do svodidel. Jeho Ferrari vybouchla palivová nádrž a auto se vzňalo. Než se závodníka podařilo vyprostit z výhně, která dosahovala 900 stupňů Celsia, utrpěl popáleniny na hlavě, obličeji a dalších částech těla. Měl silně poškozené plíce a doslova seškvařený obličej. Lékaři mu dávali malou šanci na přežití. On však dokázal nemožné. Nejen, že přežil, ale dokázal se o 42 dní později posadit za volant F1 a bojovat o titul až do konce. V této nešťastné sezóně sice skončil až druhý, za svým rivalem, a zároveň dobrým přítelem Jamesem Huntem, ale o rok později, v roce 1977, už opět obhájil titul mistra světa.

CO JSTE O LAUDOVI NEVĚDĚLI:

Kolik měřil?

Měřil 170 cm, což je ideální výška pro pilota formule F1.

Za jaké týmy jezdil a kolikrát vyhrál Velkou cenu F1

Niki Lauda jezdil za pět týmů Formule 1 – March v roce 1972, BRM v roce 1973, Ferrari v letech 1974-77, Brabham v letech 1978-79 a McLaren v letech 1982-85. Lauda vyhrál tři mistrovství světa jezdců formule 1 – v letech 1975 a 1977 s Ferrari a v roce 1984 s McLarenem.

Jaké byly Laudovy podnikatelské aktivity?

Vlastnil 10% podíl ve společnosti Mercedes-Benz Grand Prix a byl majitelem tří leteckých společností – Lauda Air, Fly Niki a Laudamotion. Jeho majetek v momentu smrti dosahoval hodnoty 500 milionů Euro.

Kdo byly jeho osudové ženy a kolik měl dětí?

Slavný závodník byl ženatý dvakrát. První manželkou byla modelka, Američanka, Marlene Knausová. Ta mu porodila dva syny Lukase (narozeného v roce 1979) a Mathiase (narozeného v roce 1981). Lauda se s ní rozvedl v roce 1991.

Podruhé se oženil v roce 2008. Vzal si rakouskou letušku Birgit Wetzingerovou. Získala si ho tím, že mu po ročním vztahu darovala ledvinu. Porodila mu také dvě děli, dvojčata, Miu a Maxe (1980)

S Birgit zůstal až do konce života. Z nemanželského svazku měl ještě syna Christophera (1982).

Film ho učinil ještě slavnějším

V roce 2003 byl o Niki Laudovi natočen celovečerní film Rivalové. Režie se ujal Ron Howard a Laudu hrál Daniel Brühl známý např. z filmů Krabat: Čarodějův učeň, Královská cesta nebo Bláznivá výhra. I když v té době už nebyl aktivním závodníkem, dostal se znovu do povědomí především mladšího publika.

Na co Niky Lauda zemřel?

Koncem života se Lauda potýkal se závažnými zdravotními problémy. Měl transplantovanou plíci a idnes.cz uvedlo, že mu začaly selhávat i ledviny. Zemřel 20. 5. 2019. Kolaps ledvin odstartovalo běžné chřipkové onemocnění. Bylo mu pouhých 70 let.

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Kdo byl legendární Robin Hood: Jeho skutečný život byl jiný než ten ve filmu

V roce 1226 se v soudních dokumentech York Assizes objevil zápis o osobě jménem Robert Hot. Když mu byl zabaven majetek v hodnotě 32...

Luxusní auto zdarma: Dubaj se proměnila v skládku supervozů. Stačí si vybrat, nasednout a odjet

Spojené arabské emiráty jsou díky ropě jedním z nejbohatších států světa a staly se zemí zaslíbenou pro mnoho přistěhovalců hledajících práci. Tisíce lidí zavítaly...

Odvrácená strana Měsíce: Čínský objev, který otřásl vědeckým světem

Čínská mise Chang’e-4 se postarala o pořádný rozruch. Vědci díky ní odhalili, co všechno se skrývá na odvrácené straně Měsíce. A výsledky jsou fascinující.

Glosa: Hráči českého národního týmu bojovali jako lvi, ukázali víc, než si připouštíme

Hráči našeho národní tým v německém Hamburku bojovali jako lvi. Na mistrovství Evropy roku 2024 se postavili tureckým sokům s odhodláním, které lze jen stěží popsat slovy. To, co se odehrálo na trávníku, bylo více než jen sportovní utkání; byla to skutečná bitva ducha a odvahy.

Félicette, kočičí astronautka: Málem zapomenutá hrdinka Země se nakonec dočkala pocty

Na fotografiích nevypadá příliš šťastně. Možná ale její zaskočený výraz způsobila skutečnost, že měla v mozku implantovanou elektrodu. Ovšem takhle se o slavné kočičí...

Jak vyprat kšiltovku: Návod, podle kterého to zvládne i nešikovný chlap

Stačí pár let nošení a z vaší milované čepice se stane potem zasmrádlá ostuda, která je nejspíš na mnoha místech vcelku odpudivá nebo dokonce...

Posilování v Antice: Jak se cvičilo v době kalokagathia

Pro lepší přehled, jak se posilování v antice lišilo od toho dnešního, ho budeme srovnávat se současnými zásadami sportovního tréninku. Ať už jde o...

Jeremy Clarkson: Vyloučili ho před maturitou, ke slávě mu pomohla neuctivost

Jeremy Charles Robert Clarkson se narodil 11. dubna 1960 v Doncasteru v Jižním Yorkshiru Shirley a Eddiemu Clarksonovým. Shirley byla učitelkou na základní škole...

Válka dronů už není sci-fi: V Severní Dakotě poslali bojovat s kriminalitou do ulic ozbrojené stroje

Dle ministerstva obrany je nesmrtící, neboli neletální zbraň je definovaná jako:„Neletální zbraně (Non-Lethal Weapons) jsou takové zbraně, které mají na určitou dobu vyřadit z...

Dopisy starořímského vojáka matce ukázaly armádní zvyklosti ve zcela novém světle

Dopis nese datum února roku 108 n. l. a Apollinarius ho odeslal matce Tasoucharion do egyptské Alexandrie z Bostry v Arábii, kde působil...
- Reklama -