Sobota, 25 května, 2024

První ponorka na světě: Dřevěný válec vyzbrojený barelem s výbušninou

Mohlo by vás zajímat

Zatímco dnešní ponorky jsou technologicky velmi vyspělé, byly doby, kdy byly zcela primitivní. Pro představu, první ponorka na světě byla pro vojenské účely poprvé použita v roce 1775.

- Reklama -

První mise skončila neúspěchem

Dne 7. září 1776, během revoluční války, se americké ponorné plavidlo Turtle pokusilo připevnit časovanou bombu k trupu vlajkové lodi Eagle britského admirála Richarda Howea v newyorském přístavu. Jednalo se o první použití ponorky ve válce.

Turtle, což byl víceméně dřevěný ovál s ručně poháněným lodním šroubem, byl vyzbrojen barelem s výbušninou a šroubem, kterým se zavrtal do boku nepřátelské lodi, čímž se barel umístil na loď, rychle odplul a poté odpálil nálož. Teoreticky v tento den vše fungovalo, ale loď generála Howea, H.M.S. Eagle, cíl, nevybuchla.

Historikové dodnes nemají jasno, co bylo příčinou tohoto selhání. Většina odborníků z neúspěšné mise viní silné proudy, protože i když „Želva“ fungovala, stále to nebylo plavidlo, které by bylo nejlépe schopné plavby.

Proč vývoj ponorek trval tak dlouho?

Ponorky poprvé sestrojil nizozemský vynálezce Cornelius van Drebel na počátku 17. století, ale k jejich prvnímu použití v námořním boji došlo až o 150 let později. Americký vynálezce David Bushnell začal stavět podvodní miny ještě jako student Yaleovy univerzity. Rozhodl se, že nejlepším prostředkem pro válečné použití jeho min bude ponorka, a postavil osm stop dlouhou dřevěnou ponorku, která byla pro svůj tvar pokřtěna Turtle. Ponorka byla dostatečně velká, aby se do ní vešel jeden operátor, a byla poháněna výhradně ručně. Olověný balast udržoval plavidlo v rovnováze.

Vynálezce David Bushnell pokračoval v experimentech s podmořskými minami s mírným úspěchem a po několika letech strávených v zahraničí za záhadných okolností vstoupil do dramatické hudby, později zemřel ve Spojených státech, ale repliky jeho Želvy lze najít na mnoha místech. Přitom už je to 245 let, co se ponorka poprvé pokusila potopit nepřátelskou loď a neuspěla.

Zdroj:

https://www.hotcars.com/this-was-the-worlds-first-military-submarine/

https://www.history.com/this-day-in-history/worlds-first-submarine-attack

https://www.history.navy.mil/research/library/online-reading-room/title-list-alphabetically/s/submarine-turtle-naval-documents.html

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Britská firma vyvíjí umělý alkohol, který by neměl negativní účinky toho opravdového

Londýnská firma GABA Labs pracuje na vývoji syntetického alkoholu nazvaného 'Alcarelle', který prý poskytne blahodárné účinky alkoholu bez kocoviny, ztráty rovnováhy nebo jiných nepříjemných projevů po pití.

Adrian Carton de Wiart: Voják, o kterém se říkalo, že ho nejde zabít

Při pohledu na válku by člověk řekl, že neponechá člověka beze změny. U kapitána Adriana Carton de Wiarta, muže, jenž se účastnil tří významných válek, zanechala válka nesmazatelnou stopu. Postřelili ho do obličeje, hlavy, břicha, kotníku, nohy, boku a ucha. Kvůli zraněním přišel o zrak na jednom oku a o levou ruku.

Meta používá vaše fotky z Instagramu a Facebooku k tréninku umělé inteligence

Meta, mateřská společnost Facebooku a Instagramu, ohlásila, že použila veřejné obrázky a příspěvky z těchto sociálních médií k tréninku svého nové umělé inteligence.

Největší nákupní centrum světa je v Íránu a vypadá jako malé město

Českému srdci jsou blízké tradiční obchodní domy a krámky, kde se člověk může nechat unést vůní čerstvě upečeného pečiva či dobové atmosféry, ačkoli i my jsme už v posledních letech podlehli lásce k supermarketům. Co když vám povíme o jednom obchodním domě, vedle kterého vypadají i naše největší obchodní centra jako skromné krámečky.

Tálibán představil první afghánské supersportovní auto

Nedávno se afghánská vláda vedená hnutím Tálibán dostala do pozornosti médií, když představila zcela mimořádný výtvor – první afghánský supersportovní vůz s názvem Mada 9.

Sokolík bornejský se pyšní titulem nejmenší pták světa, přes svou roztomilost je to nebezpečný dravec

Ve světě ptactva se většina lidí zajímá o obrovské dravce typu orla, ale my se dnes vydáme na cestu za tajemstvím, kterého ptáčka příroda stvořila jako toho nejmenšího. Je jím Sokolík bornejský.

Kanadská robotická firma představila nejrychlejší boty světa

Z Pittsburghu dorazila zpráva o revolučním vynálezu. Místní na robotiku zaměřená firma se pyšní nejrychlejšími botami na světě, kterým říká Moonwalkers. A slibuje, že jejich užíváním se zvýší rychlost naší chůze až o 250 %.

Slepá japonská vědkyně vymyslela AI kufr pro zrakově postižené

Obyvatelé proslulé říše vědy a techniky, známé jako Japonsko, jsou svědky vznešeného pokroku, jenž nezřídka vyráží dech a otevírá nové obzory v lidském snažení. V nedávné době se na scéně zjevil výtvor, jenž neslouží pouze jako praktický společník, nýbrž rovněž jako význačný symbol lidského ducha a jeho nezlomné touhy překonávat překážky osudu. Jedná se o "AI kufr," technologický úspěch, jenž nese pečeť vynikající slepé vědkyně Chieko Asakawa.

Jaký vliv má testosteron na velikost penisu

Oceňme duchaplnou vědu, která zkoumá tajemství testosteronu, hormonu známého svou neodmyslitelnou spojitostí s mužstvím. Jeho vliv na tělo muže nelze přecenit. Dostatečné množství přirozeného testosteronu v těle může mít pozitivní vliv na různé aspekty zdraví, včetně sexuální touhy a počtu spermií. Má ale i vliv na velikost penisu?

Značky Puma a Adidas stvořila sourozenecká nenávist, co trvala i po smrti

Bavorské město Herzogenaurach je domovem dvou sportovních gigantů – značek Puma a Adidas. Historie obou těchto značek je natolik složitá a plná konfliktů, že se někdy zdá, jako by spíš vycházela přímo z dramatického filmu než z reálného života.
- Reklama -