Pondělí, 7 října, 2024

Chcete mít vlastní vojenský bunkr? Máte poslední šanci. Ministerstvo obrany prodává 18 řopíků

Jste sběratelem válečných artefaktů? Pořiďte si vlastní bunkr. Máte poslední možnost. Výběrové řízení ministerstvo obrany uzavře už 19. 10.!

Mohlo by vás zajímat

Od roku 2011 se ministerstvo obrany postupně zbavuje bunkrů vzoru 37, budovaných ve třicátých letech. Do soukromých rukou se už dostaly desítky objektů. Zprvu je ministerstvo rozdávalo zájemcům z řad neziskových organizací, nebo klubů vojenské historie. Některé z nich nadšenci svépomoci rekonstruovali, v jiných vznikly na příklad galerie, v jednom mají dokonce klubovnu skauti.

- Reklama -

Aktuálně je v nabídce ministerstva obrany 18 „řopíků“

V současné době už jsou objekty pouze rozprodávány. Aktuálně jich ministerstvo obrany na svých stránkách nabízí osmnáct. Jedná se o lehké opevnění nového typu, tzv. Řopíky.

Řopíky nikdy nebyly využity v boji

Název řopík je odvozený ze zkratky ŘOP – ředitelství opevňovacích prací. Soustava betonového opevnění byla zbudována ve 30. letech podél německých, polských, maďarských a později i rakouských hranic. Některé bunkry bychom našli i ve vnitrozemí, ty byly stavěny o něco později a měly sloužit jako ústupové příčky v případě prolomení základních linií. Nejznámější soustavy jsou Pražská čára a Vltavská linie. Během dvou let na území Československa vyrostlo kolem 10 000 těchto malých betonových pevnůstek.

Bohužel svůj účel nikdy nesplnily. Po mnichovské zradě a vyhlášení protektorátu Čechy a Morava se dostaly řopíky do rukou nepřátel. Mnoho bunkrů, obzvláště na území Sudet, bylo na příkaz německé vlády zničeno. Nacisté se obávali vzpoury a toho, že by řopíky využil případný odboj.

Na prodej jsou dva typy bunkrů

Bunkry jsou zmenšené kopie pěchotního srubu. Vojáky chránily stěny 120 cm tlustého betonu, vybaveny i byly miniaturními střílnami mohutnými pancéřovými dveřmi. Řopíků se postupem času vyvinulo pět tpů A – E. Aktuálně armáda prodává typy A a B.

Typ A je nejběžnějším bunkrem u nás a stal se základním prvkem obranné linie. Tento Řopík a je určen pro boční palby ze dvou kulometů. Byl stavěn v šesti modifikacích a je dimenzován na sedm mužů.

Typ B je podobný typu A, má ale jednu boční střílnu a jednu střílnu čelní. „Béčka“ nejsou tak častým typem, z celkového počtu bunkrů vzor 37 tvoří jen 5 procent, uvádí Wikipedie.

Kde a za kolik můžete bunkry pořídit?

Devět bunkrů se nachází kolem Opavy, dva u Pobořan a tři u Mikulova, ostatní najdete roztroušené většinou v pohraničí. Některé objekty se prodávají i s přilehlým pozemkem a jiné pouze jako samostatný objekt. Nejlevnější řopík se nachází v Adolfovicích v Bělé po Pradědem za 16 500 Kč, nejdražší – za 65 000 Kč – v obci Očihov v Ústeckém kraji, píše army.cz. Kompletní nabídku najdete na stránkách ministerstva obrany.

Bunkry můře získat kdokoli, vyhrává ten, kdo dá vyšší nabídku. Uzávěrka výběrového řízení je 19. října. Žádosti s uvedením konkrétního objektu a sumy, kterou jste ochotní zaplatit, je nutné doporučeným dopisem nebo osobně dopravit na ministerstvo obrany.

Zde najdete interaktivní mapu, na které si můžete polohu bunkrů prohlédnout:

http://mapa.opevneni.cz/

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Kdo byl legendární Robin Hood? Skutečně existoval hrdina, který bohatým bral a chudým dával, nebo bylo všechno úplně jinak…

V roce 1226 se v soudních dokumentech York Assizes objevil zápis o osobě jménem Robert Hot. Když mu byl zabaven majetek v hodnotě 32...

Chcete luxusní auto zdarma? Dubaj se proměnila v skládku supervozů. Stačí si vybrat, nasednout a odjet

Spojené arabské emiráty jsou díky ropě jedním z nejbohatších států světa a staly se zemí zaslíbenou pro mnoho přistěhovalců hledajících práci. Tisíce lidí zavítaly...

Odvrácená strana Měsíce: Čínský objev, který otřásl vědeckým světem

Čínská mise Chang’e-4 se postarala o pořádný rozruch. Vědci díky ní odhalili, co všechno se skrývá na odvrácené straně Měsíce. A výsledky jsou fascinující.

Glosa: Hráči českého národního týmu bojovali jako lvi, ukázali víc, než si připouštíme

Hráči našeho národní tým v německém Hamburku bojovali jako lvi. Na mistrovství Evropy roku 2024 se postavili tureckým sokům s odhodláním, které lze jen stěží popsat slovy. To, co se odehrálo na trávníku, bylo více než jen sportovní utkání; byla to skutečná bitva ducha a odvahy.

Félicette, kočičí astronautka: Málem zapomenutá hrdinka Země se nakonec dočkala pocty

Na fotografiích nevypadá příliš šťastně. Možná ale její zaskočený výraz způsobila skutečnost, že měla v mozku implantovanou elektrodu. Ovšem takhle se o slavné kočičí...

Jak vyprat kšiltovku: Návod, podle kterého to zvládne i nešikovný chlap

Stačí pár let nošení a z vaší milované čepice se stane potem zasmrádlá ostuda, která je nejspíš na mnoha místech vcelku odpudivá nebo dokonce...

Posilování v Antice: Jak se cvičilo v době kalokagathia

Pro lepší přehled, jak se posilování v antice lišilo od toho dnešního, ho budeme srovnávat se současnými zásadami sportovního tréninku. Ať už jde o...

Jeremy Clarkson: Vyloučili ho před maturitou, ke slávě mu pomohla neuctivost

Jeremy Charles Robert Clarkson se narodil 11. dubna 1960 v Doncasteru v Jižním Yorkshiru Shirley a Eddiemu Clarksonovým. Shirley byla učitelkou na základní škole...

Válka dronů už není sci-fi: V Severní Dakotě poslali bojovat s kriminalitou do ulic ozbrojené stroje

Dle ministerstva obrany je nesmrtící, neboli neletální zbraň je definovaná jako:„Neletální zbraně (Non-Lethal Weapons) jsou takové zbraně, které mají na určitou dobu vyřadit z...

Dopisy starořímského vojáka matce ukázaly armádní zvyklosti ve zcela novém světle

Dopis nese datum února roku 108 n. l. a Apollinarius ho odeslal matce Tasoucharion do egyptské Alexandrie z Bostry v Arábii, kde působil...
- Reklama -