- Reklama -
- Reklama -
Domů Technika Zbraně

Jak získat zbrojní pas? Co všechno musíte zvládnout?

Musíte být psychicky a fyzicky způsobilí, bezúhonní a projít testem i praktickými zkouškami. Pokud to dáte, je cesta ke zbrojnímu pasu volná.

zbrojní pas
Chcete-li mít doma legálně drženou zbraň, bez zbrojního pasu se neobejdete. Foto: Pixabay.com
- Reklama -

Zbrojní průkaz, nebo také pas, vás opravňuje držet zbraň. Existuje pět kategorií podle toho, k čemu zbraň potřebujete použít a dle toho, jakou zbraň vlastníte. Kategorie jsou označeny velkými písmeny. Až na drobné výjimky je platnost pasu desetiletá. Poté je nutné ji obnovit.

Co musíte splňovat, abyste se stali držitelem

K tomu, abyste si mohli zbrojní průkaz pořídit, musíte mít místo trvalého pobytu v České republice, být zdravotně a odborně způsobilí držet zbraň, být bezúhonní. Musíte dosahovat určitého věku, ten se ale liší dle kategorií. Obecně platí, že držitelem všech kategorií může být člověk po dosažení dvacátého prvního roku.

Kdo vám průkaz vydá?

Zbrojní průkaz vám vystavuje krajské ředitelství policie ČR, oddělení služby pro zbraně. Nevydá vám ho jakýkoli krajský úřad, musíte žádat v přímo v místě svého trvalého bydliště, u cizinců stačí doklad o přechodném bydlišti.

Skupiny držitelů a věk, kterého je potřeba dosáhnout

  • A – ke sběratelským účelům, 21 let
  • B – ke sportovním účelům, 18 let
  • C – k loveckým účelům, 18 let
  • D – k výkonu zaměstnání nebo povolání, 21 let
  • E –  k ochraně zdraví, života nebo majetku, 21 let

Pokud jste členy registrovaných sportovních spolků zaměřených na střelbu či studenty lesnických a puškařských škol, smíte zbraně vlastnit od patnácti let.

Zkoušky, zdravotní prohlídka, bezúhonnost

K tomu, aby vám na policii zbrojní pas vydali, musíte absolvovat zkoušky a přezkoušení odborným komisařem. Měli byste zvládnou zodpovědět zhruba 500 otázek, které se zaměřují na používání zbraní, bezpečnost, legislativu. Vhodné je přihlásit se na nějaký z kurzů, obvykle bývají několikahodinové a můžete je pořídit od 1500 korun. Dále potřebujete posudek od svého obvodního lékaře, že jste fyzicky a psychicky způsobilý k držení zbraně. Rovněž předkládáte výpis z Rejstříku trestů, ten pak posuzuje příslušný okresní úřad policie, informuje mvcr.cz.

Jak probíhá samotná zkouška?

- Reklama -

Skládá se ze dvou částí – teorie a praxe. Teoretická zkouška trvá 40 minut a jedná se o písemný test. Skládá se z třiceti otázek. Musíte se jich naučit přesně 485, dopředu je budete znát, takže by to při troše píle a snahy nemělo být nic těžkého. Podmínky získání nejsou pro všechny skupiny stejné, nejvyšší tolerance chybovosti je u skupiny A, čili zbraně ke sběratelským účelům. U praktické zkoušky je přítomen zkušební komisař. Musíte umět se zbraní manipulovat, poznat, zda je nabitá, rozebrat ji a samozřejmě střílet.

Kolik zbrojní pas stojí

  • vykonání zkoušky odborné způsobilosti – 600 Kč,
  • vykonání zkoušky odborné způsobilosti (cena za střelnici) – 500 až 1500 Kč,
  • lékařské vyšetření pro zdravotní způsobilost – 300 až 1000 Kč,
  • psychologické vyšetření (pokud jej lékař nařídí) – cca 2000 Kč,
  • přípravný střelecký kurz – v řádech tisíců (dle střelnice a rozsahu výuky).

Kromě mimoúředních úkonů je třeba myslet i na další úkony, za které se platí:

  • přihláška ke zkoušce odborné způsobilosti – 100 Kč,
  • žádost o vydání zbrojního průkazu pro každou skupinu – 700 Kč,
  • žádost o rozšíření zbrojního průkazu pro každou skupinu – 700 Kč,
  • žádost o vydání průkazu zbraně – 300 Kč,
  • přijetí žádosti o vydání nového průkazu po uplynutí doby jeho platnosti – 300 Kč.

Kompletní přehled poplatků platných od 1. července 2014 naleznete na stránkách Ministerstva vnitra České republiky, přesné znění těchto poplatků lze rovněž vyčíst ze zákona č. 634/2004 Sb, píše mvcr.cz.


- Reklama -
Exit mobile version