Čtvrtek, 23 ledna, 2025

Mohli by lidé přežít na planetě Arrakis z kultovního eposu Duna? Vědci sestavili klimatický model a znají odpověď

Mohlo by vás zajímat

Děj sci-fi eposu se odehrává ve vzdálené budoucnosti na pouštní planetě Arrakis. Skupina britských vědců, většinou fanoušků kultovního příběhu, provedla klimatickou studii, kde se pokusila dokázat, nebo vyvrátit, zda by na planete Arrakis mohli, či nemohli lidí skutečně žít.

- Reklama -

Kniha vznikla jako velké varování lidstvu

Planeta Arrakis je velice řídce osídlená, nemá žádné přirozené deště ani vodní plochy, většinu povrchu pokrývá vyprahlá poušť. Frank Herbert, autor knihy, své dílo psal vlastně jako jakési ekologické memento. Již v roce 1965 si uvědomoval nebezpečnou cestu, na kterou se lidé vydali. Pustošení planety by mohlo vést k její destrukci a neobyvatelnosti. Herbert se inspiroval pouštěmi západní Asie.

Režie se chopil zkušený tvůrce sci-fi filmů Denis Villeneuve, na jehož kontě jsou tak úspěšné snímky, jako na příklad Příchozí či Blade Runer 2049. V tomto případě vzniklo dílo skutečně pozoruhodné. První recenze filmových kritiků jsou rozporuplné – od nadšeneckých až po vlažné. Filmový fanoušci na CSFD dávají 84%, což je velmi dobré hodnocení.

Fanoušci z vědeckých kruhů se rozhodli přijít záhadě na kloub

Klimatologové Alex Farnsworth a Sebastian Sterling z Bristolské univerzity a Michael Farnsworth z Sheffieldské univerzity informovali o svých výsledcích v časopise The Conversation.

Chtěli jsme zjistit, zda by prostředí takového světa obstály v porovnání s reálným klimatickým modelem,“ vysvětlují svůj cíl.

Vědci sestavili klimatický model, který se používá k předpovídání počasí na Zemi. Zadali do něj známé fyzikální údaje, jako je tvar pohoří, intenzita slunečního svitu a složení atmosféry. Důkladně sestudovali román a doprovodné rozsáhlé Encyklopedie Duny, která zahrnovala topografii a oběžnou dráhu planety, přičemž velmi důležitým faktorem je tvar a délka oběžné dráhy, který stojí za ročními obdobími a podnebím. Do modelu podle theconversation.com vložili data o atmosféře Arrakisu, která je podobná dnešní Zemi, i když obsahuje mnohem méně oxidu uhličitého (Země: 417 částic na milion, oproti Arrakisu: 350 částic na milion neboli ppm).

Jak výzkum dopadl?

Nejteplejší měsíce v tropické oblasti dosahují 45 °C, zatímco nejchladnější měsíce neklesají pod 15 °C. Ve středních zeměpisných šířkách a polárních oblastech se extrémní teploty vyskytují, a to velmi výrazně, s horkými léty o teplotě 70 °C, jak se o nich zmiňuje kniha, zatímco nejnižší minima se pohybují mezi -45 °C a -75 °C (-103 °F). Tato anomálie je způsobena tím, že polární oblasti Arrakisu v modelu mají vyšší vzdušnou vlhkost a oblačnost, které působí jako skleníkový plyn, což vede k mnohem rychlejšímu oteplování,“ shrnují výsledky svého výzkumu vědci.

Model počítá s minimem srážek, i když Arrakis dle knihy disponuje určitou oblačností, a to v polárních oblastech a v tropech, ta by však dle výpočtů měla mít schopnost tvořit srážky.

V klimatickém modelu Arrakisu ve středních zeměpisných šířkách, kde je nejhustší osídlení, se teploty pohybují v rozmezí t od 50 °C do 60 °C, přičemž maximální teploty jdou ještě výše, píše web ancient-origins.net. Tyto teploty nejsou pro člověka příznivé. Nicméně vědci počítají, že tolerance vůči vysokým teplotám se dlouhodobým pobytem v tomto prostředí zvětšuje. Jejich závěr je: Život na Arrakisu, by byl obtížný, nicméně ne nemožný a lidský druh by zde hraničně dokázal dlouhodobě přežít.

„S velkým potěšením jsme zjistili, že Herbert stvořil prostředí, které z větší části splňuje očekávání. Velká část samotné Arrakis by byla skutečně obyvatelná, i když nehostinná,“ shrnuli své závěry.

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Věda našla neočekávané využití pro zbytky kávy, které běžně vyhazujeme

Věda někdy najde úspěšné použití pro obyčejné věci, které máme denně na dosah ruky. To, co na první pohled vypadá jako pouhá kuriozita, může mít zásadní vliv na naši budoucnost. Přesně takovým objevem je nový druh betonu, při jehož výrobě se využívá kávový lógr.

Robovan: Nový autonomní dopravní prostředek Tesly s kapacitou pro 20 cestujících

Představte si svět, kde lidé nastupují do aut a autobusů bez řidičů. Je už zatraceně blízko. Alespoň to naznačila velkolepá akce v Burbanku, kde společnost Tesla představila vedle očekávaného Robotaxi i něco, co by se dalo nazvat autobusem budoucnosti – Robovan.

Nová zjištění o Etruscích: Překvapivé jídlo pro nejmenší a problémy, kterým museli čelit

Představte si, že jste rodičem v době, kdy svět ještě nepoznal slávu Říma. Vaše dítě pláče hlady, vy ale nemáte dost jídla, abyste mu mohli pomoct. Nebo onemocní – a vy víte, že mu možná nebudete schopni zachránit život. Jaké bylo žít mezi Etrusky, tajemným národem, který položil základy slavné římské civilizace?

Jak vypukla nejkratší válka v dějinách: Konflikt trval pouhých 38 minut, ale způsobil spoušť

Nejkratší válka v dějinách trvala pouhých 38 minut. Začala smrtí sultána a ambicí mladého následníka. Na Zanzibaru se díky tomu na konci 19. století střetla troufalost místního vládce s nekompromisní silou britského impéria. Jak to dopadlo?

Nová funkce WhatsApp: Přepisování hlasových zpráv do textu. Jak ho aktivovat?

Svět moderní komunikace je bohatý na rozmanité způsoby, jak si lidé sdělují své myšlenky a pocity. WhatsApp nyní přichází s funkcí, která může změnit způsob, jakým používáme hlasové zprávy.

Tohle nikdo nečekal: Odborníci varují před hotovostí

Běžné mince a bankovky nejsou jen prostředkem směny – skrývají v sobě i něco, co bychom si nepřáli. Jsou nositelé života.

Globální oteplování promění moře a oceány ve vodní pouště

Ještě nikdy v dějinách naší planety se oceány neoteplovaly tak rychle jako dnes. Studie vědců z Univerzity v Bristolu, publikovaná v časopise Nature, přináší varovný obraz o budoucnosti mořského života.

Co umí (a jak) robotický asistent Elona Muska

Na světě je mnoho podivuhodností, ale snad žádná nebudí tak smíšené pocity jako robot, který vypadá, kráčí a pracuje téměř jako člověk.

Způsobují mobilní telefony rakovinu? Věda po desetiletích výzkumu konečně našla odpověď

Nová studie Světové zdravotnické organizace konečně dává jasné rozhřešení, o kterém už se nebude muset pochybovat.

Tento málo známý režim Windows zrychlí výkon vašeho počítače během mrknutí oka

Kdo by nechtěl, aby jeho počítač běžel, co nejrychleji to umí, bez zbytečných prodlev a čekání? Dnes se společně podíváme na to, jak můžete vašemu počítači dodat chybějící šťávu – tím, že aktivujete režim Špičkový výkon ve Windows 10/11.
- Reklama -