Sobota, 25 května, 2024

Silnější svaly za pouhé 3 vteřiny cvičení denně. Je to možné, tvrdí studie

Mohlo by vás zajímat

Podle nové studie i denní cvičení trvající pouhé tři sekundy vede k měřitelnému zlepšení síly.

- Reklama -

Ačkoli to nejspíš i vám zní příliš dobře na to, aby to byla pravda, mezinárodní tým výzkumníků tvrdí, že mini tréninky – cvičení, při nichž byly svaly používány ke zvedání nebo tahání něčeho proti odporu, například závaží – posilují bicepsy. Odborníci z Japonska a Austrálie ve studii testovali 39 zdravých dobrovolníků. Ti byli rozděleni do tří skupin: první zvedala páku proti odporu, druhá držela páku nahoře, když ji závaží táhlo dolů, a třetí spouštěla páku proti odporu.

Cvičící dobrovolníci se během pracovního týdne scházeli v laboratoři, kde se věnovali testování síly a posilování. Seděli u stroje zvaného izokinetický dynamometr, který má dlouhé rameno páky, jež lze tlačit a tahat, nahoru nebo dolů, s různou úrovní odporu, což výzkumníkům umožňuje přesně kontrolovat určené pohyby a námahu lidí.

Minuta cvičení měsíčně zvýší svaly až o 10 procent

Testované osoby prováděly třísekundovou aktivitu pět dní v týdnu po dobu čtyř týdnů a součástí studie byla i žádost o vynechání všech ostatních forem cvičení horní části těla. Podle vědců došlo u všech účastníků ke zlepšení svalstva. Skupina, která musela spouštět páku s odporem, však vykázala ohromující nárůst síly paží o 10 % – a to i přesto, že za celý měsíc cvičila dohromady jen jednu minutu!

Podle Kena Nosaky, profesora tělesné výchovy a sportovní vědy na Edith Cowan University v australském Joondalupu, který se na studii podílel, jde sice o nepatrné zlepšení, ale přesto má zásadní biologický význam, zejména pro lidi, kteří s posilováním začínají.

Nová naděje pro starší osoby, kterým ubývají síly

„Mnoho lidí si myslí, že cvičením musíte strávit hodně času, ale není tomu tak. Krátké, kvalitní cvičení může být pro vaše tělo stále prospěšné a každý svalový stah se počítá,“ uvedl Nosaka. „Zatím jsme nezkoumali jiné svaly, ale pokud zjistíme, že pravidlo tří vteřin platí i pro jiné svaly, pak byste mohli být schopni provést cvičení celého těla za méně než 30 vteřin.“

Autoři studie se domnívají, že jejich zjištění by mohla být důležitá zejména pro starší osoby, pro které už je dlouhodobé cvičení náročné. Jednoduchý třívteřinový trénink může pomoci zabránit úbytku jejich svalové hmoty, který přichází se stárnutím a nehybností – alespoň v oblasti paží.

Zdroj:

NY Times, studyfinds.org, ecu.edu.au

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Britská firma vyvíjí umělý alkohol, který by neměl negativní účinky toho opravdového

Londýnská firma GABA Labs pracuje na vývoji syntetického alkoholu nazvaného 'Alcarelle', který prý poskytne blahodárné účinky alkoholu bez kocoviny, ztráty rovnováhy nebo jiných nepříjemných projevů po pití.

Adrian Carton de Wiart: Voják, o kterém se říkalo, že ho nejde zabít

Při pohledu na válku by člověk řekl, že neponechá člověka beze změny. U kapitána Adriana Carton de Wiarta, muže, jenž se účastnil tří významných válek, zanechala válka nesmazatelnou stopu. Postřelili ho do obličeje, hlavy, břicha, kotníku, nohy, boku a ucha. Kvůli zraněním přišel o zrak na jednom oku a o levou ruku.

Meta používá vaše fotky z Instagramu a Facebooku k tréninku umělé inteligence

Meta, mateřská společnost Facebooku a Instagramu, ohlásila, že použila veřejné obrázky a příspěvky z těchto sociálních médií k tréninku svého nové umělé inteligence.

Největší nákupní centrum světa je v Íránu a vypadá jako malé město

Českému srdci jsou blízké tradiční obchodní domy a krámky, kde se člověk může nechat unést vůní čerstvě upečeného pečiva či dobové atmosféry, ačkoli i my jsme už v posledních letech podlehli lásce k supermarketům. Co když vám povíme o jednom obchodním domě, vedle kterého vypadají i naše největší obchodní centra jako skromné krámečky.

Tálibán představil první afghánské supersportovní auto

Nedávno se afghánská vláda vedená hnutím Tálibán dostala do pozornosti médií, když představila zcela mimořádný výtvor – první afghánský supersportovní vůz s názvem Mada 9.

Sokolík bornejský se pyšní titulem nejmenší pták světa, přes svou roztomilost je to nebezpečný dravec

Ve světě ptactva se většina lidí zajímá o obrovské dravce typu orla, ale my se dnes vydáme na cestu za tajemstvím, kterého ptáčka příroda stvořila jako toho nejmenšího. Je jím Sokolík bornejský.

Kanadská robotická firma představila nejrychlejší boty světa

Z Pittsburghu dorazila zpráva o revolučním vynálezu. Místní na robotiku zaměřená firma se pyšní nejrychlejšími botami na světě, kterým říká Moonwalkers. A slibuje, že jejich užíváním se zvýší rychlost naší chůze až o 250 %.

Slepá japonská vědkyně vymyslela AI kufr pro zrakově postižené

Obyvatelé proslulé říše vědy a techniky, známé jako Japonsko, jsou svědky vznešeného pokroku, jenž nezřídka vyráží dech a otevírá nové obzory v lidském snažení. V nedávné době se na scéně zjevil výtvor, jenž neslouží pouze jako praktický společník, nýbrž rovněž jako význačný symbol lidského ducha a jeho nezlomné touhy překonávat překážky osudu. Jedná se o "AI kufr," technologický úspěch, jenž nese pečeť vynikající slepé vědkyně Chieko Asakawa.

Jaký vliv má testosteron na velikost penisu

Oceňme duchaplnou vědu, která zkoumá tajemství testosteronu, hormonu známého svou neodmyslitelnou spojitostí s mužstvím. Jeho vliv na tělo muže nelze přecenit. Dostatečné množství přirozeného testosteronu v těle může mít pozitivní vliv na různé aspekty zdraví, včetně sexuální touhy a počtu spermií. Má ale i vliv na velikost penisu?

Značky Puma a Adidas stvořila sourozenecká nenávist, co trvala i po smrti

Bavorské město Herzogenaurach je domovem dvou sportovních gigantů – značek Puma a Adidas. Historie obou těchto značek je natolik složitá a plná konfliktů, že se někdy zdá, jako by spíš vycházela přímo z dramatického filmu než z reálného života.
- Reklama -