Čtvrtek, 23 ledna, 2025

Olympijské hry doping provází už od antiky. Jak ho tehdy řešili?

Mohlo by vás zajímat

Olympijské hry doping řeší už od svého vzniku. V dobách antiky by to ale předpokládal málokdo. Přeci jen výjimečnost antického Řecka tak nějak všichni vnímáme tak, jako by Řekové tehdy ani nebyli lidé – ale něco o trochu vznešenějšího. Tenhle pohled je ale podle odborníků chybný.

- Reklama -

„Hrozí nebezpečí, že ze starořeckých atletů uděláme až nadpřirozené milovníky etiky, ale musíme pamatovat, že to byli lidé jako my,“ řekl agentuře Reuters Hugh Ming Lee, profesor klasických věd na Marylandské univerzitě. „Určitě se podvádělo, určitě se uplácelo.“

Doping v dobách antiky

Ovšem jak připomínají autoři studie „History of doping in Sport“ uveřejněné na stránkách doping.nl, doktoři Charles Yesalis a Michael Bahrke, v antice to nebylo jen a pouze o uplácení. Doping byl běžný už tehdy. Samozřejmě ale probíhal v jiné formě, než ho známe dnes.

Cílem závodníka tehdy bylo hlavně zvýšit sílu nebo překonat únavu. Dnes drogy na tyto problémy klasifikujeme jako anabolika a stimulanty. Lidé v antice se o anabolických a androgenních látkách dozvěděli empiricky – pozorováním funkce varlat. Prostě vysledovali účinky kastrace na domestikovaných zvířatech.

Lidé se od antiky až do středověku soustředili hlavně na tzv. organoterapii (pojídání orgánů). Jedli se orgány zvířat a lidí, přičemž se věřilo, že jejich pojídání vyléčí nemoci a zlepší vitalitu a další životní funkce.

I na antických olympijských hrách se proto mnozí sportovci snažili zlepšit svůj výkon. To prováděli buď studiem technik svého sportu nebo experimentováním s dietou. Charmis, spartský vítěz v běhu na 200 yardů (asi 183 metrů) na olympijských hrách v roce 668 př. n. l., údajně užíval tzv. speciální stravu, který se skládala výhradně ze sušených fíků. Ostatní sportovci jedli podle Yesalise a Bahrkeho mokrý sýr a pšeničnou mouku. Dromeus ze Stymfalu, který vyhrál závod dolichos ( 1 – 2. stol., běh na 3míle/1,6-4,8km) dvakrát v Olympii, dvakrát v Delfách, třikrát v Istmíi a pětkrát v Nemeji, zase prý jedl pouze masitou stravu.

Když olympijské hry založí podvodník

Ovšem dietní omezení nebyla tehdy považována za doping. Řešili se spíš podvody. A vlastně to bylo víc než logické… Má se totiž za to, že s myšlenkou olympijských her přišel původně podvodník.

Postava, o níž se předpokládá, že založila olympijské hry, je Pelops. Ten je vyhlásil na oslavu své svatby a vítězství na voze nad bohatým králem Oinomaosem. Vítězství ovšem získal až poté, co podplatil králova vozataje, aby sabotoval královu jízdu.

Proto se dál snažili organizátoři her podobným podvodům předejít. Jak připomíná web smithonianmag.com, podle řeckého kronikáře Pausania, jehož texty z 2. století n. l. byly použity jako vodítko při vykopávkách v Olympii, museli zneuctění sportovci zaplatit postavení Diovy sochy u vchodu na stadion. To mělo ostatní soutěžící odradit od podvodů.

Podstavce šesti soch dodnes lemují chodník k aréně na Peloponésu, asi 175 km jihovýchodně od Athén.

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Věda našla neočekávané využití pro zbytky kávy, které běžně vyhazujeme

Věda někdy najde úspěšné použití pro obyčejné věci, které máme denně na dosah ruky. To, co na první pohled vypadá jako pouhá kuriozita, může mít zásadní vliv na naši budoucnost. Přesně takovým objevem je nový druh betonu, při jehož výrobě se využívá kávový lógr.

Robovan: Nový autonomní dopravní prostředek Tesly s kapacitou pro 20 cestujících

Představte si svět, kde lidé nastupují do aut a autobusů bez řidičů. Je už zatraceně blízko. Alespoň to naznačila velkolepá akce v Burbanku, kde společnost Tesla představila vedle očekávaného Robotaxi i něco, co by se dalo nazvat autobusem budoucnosti – Robovan.

Nová zjištění o Etruscích: Překvapivé jídlo pro nejmenší a problémy, kterým museli čelit

Představte si, že jste rodičem v době, kdy svět ještě nepoznal slávu Říma. Vaše dítě pláče hlady, vy ale nemáte dost jídla, abyste mu mohli pomoct. Nebo onemocní – a vy víte, že mu možná nebudete schopni zachránit život. Jaké bylo žít mezi Etrusky, tajemným národem, který položil základy slavné římské civilizace?

Jak vypukla nejkratší válka v dějinách: Konflikt trval pouhých 38 minut, ale způsobil spoušť

Nejkratší válka v dějinách trvala pouhých 38 minut. Začala smrtí sultána a ambicí mladého následníka. Na Zanzibaru se díky tomu na konci 19. století střetla troufalost místního vládce s nekompromisní silou britského impéria. Jak to dopadlo?

Nová funkce WhatsApp: Přepisování hlasových zpráv do textu. Jak ho aktivovat?

Svět moderní komunikace je bohatý na rozmanité způsoby, jak si lidé sdělují své myšlenky a pocity. WhatsApp nyní přichází s funkcí, která může změnit způsob, jakým používáme hlasové zprávy.

Tohle nikdo nečekal: Odborníci varují před hotovostí

Běžné mince a bankovky nejsou jen prostředkem směny – skrývají v sobě i něco, co bychom si nepřáli. Jsou nositelé života.

Globální oteplování promění moře a oceány ve vodní pouště

Ještě nikdy v dějinách naší planety se oceány neoteplovaly tak rychle jako dnes. Studie vědců z Univerzity v Bristolu, publikovaná v časopise Nature, přináší varovný obraz o budoucnosti mořského života.

Co umí (a jak) robotický asistent Elona Muska

Na světě je mnoho podivuhodností, ale snad žádná nebudí tak smíšené pocity jako robot, který vypadá, kráčí a pracuje téměř jako člověk.

Způsobují mobilní telefony rakovinu? Věda po desetiletích výzkumu konečně našla odpověď

Nová studie Světové zdravotnické organizace konečně dává jasné rozhřešení, o kterém už se nebude muset pochybovat.

Tento málo známý režim Windows zrychlí výkon vašeho počítače během mrknutí oka

Kdo by nechtěl, aby jeho počítač běžel, co nejrychleji to umí, bez zbytečných prodlev a čekání? Dnes se společně podíváme na to, jak můžete vašemu počítači dodat chybějící šťávu – tím, že aktivujete režim Špičkový výkon ve Windows 10/11.
- Reklama -