Pátek, 6 září, 2024

IQ test postřehu a prostorové inteligence: Najdi cestu labyrintem do 20 vteřin! Tohle nedá skoro nikdo

Mohlo by vás zajímat

Tento kvíz je vlastně takovou milou vzpomínkou na dětství. Všichni jsme rádi hledali cestu bludišti. Často jsme tyto oblíbené rébusy nacházeli v dětských časopisech nebo nám je dávali učitelé jako odlehčení náročnějších hodin. Oproti školním rokům však nemáte k dispozici papír a tužku, abyste si mohli cestu kreslit. To znamená, že musíte spoléhat pouze na svou mysl.

- Reklama -
- Reklama - Google

Během řešení budete muset vytvořit mentální mapu labyrintu a udržet si ji v hlavě po celou dobu testu. Nyní se ukáže, jak dobrá je vaše krátkodobá (pracovní) paměť. Navíc máte časový limit. Časová tíseň může způsobit stres, který ovlivňuje vaše hormonální reakce a může mít vliv na váš výkon.

Nezoufejte, pokud se vám nepodaří najít správnou cestu do 20 vteřin. Můžete si klidně čas protáhnout. Hlavním cílem je především pobavit se a hru si užít. Správné řešení najdete na konci článku.

Prostorová inteligence je kognitivní schopnost, nám umožňuje pracovat s 3D prostorem a vztahy mezi trojrozměrnými objekty. Prakticky neustále potřebujeme posuzovat směr a vzdálenost, schopnost vizualizovat a pracovat s 3D objekty v naší mysli. .

Obrázek, na který se díváte je v 2D podobě. Naše oči odesílají dvourozměrný obraz do mozku. Zde se informace zpracovává a vytváří se třírozměrná interpretace obrazu. Proces se odehrává v oblastech mozku zvaných parietální laloky, které jsou součástí našeho vizuálního systému. Parietální laloky jsou důležité pro prostorové vnímání, a umožňují nám porozumět hloubce, vzdálenosti a orientaci v prostoru.

Prostorová inteligence je součástí teorie mnohočetné inteligence, kterou představil psycholog Howard Gardner. Tato teorie navrhuje, že inteligence není jednoduchá, jednorozměrná schopnost, ale spíše soubor různých schopností nebo „inteligencí“, které se mohou navzájem lišit. Patří sem logicko-matematická, lingvistická, hudební, tělesně-kinestetická, interpersonální, intrapersonální a přírodní inteligence. Úspěch při řešení labyrintu by tedy mohl vyžadovat kombinaci několika těchto inteligencí, především prostorové a logicko-matematické inteligence.

Pracovní paměť je součástí našeho kognitivního systému. Umožňuje nám uchovávat a manipulovat s informacemi po krátkou dobu. Jde vlastně o „mentální poznámkový blok“, který nám umožňuje sledovat, kam jsme v labyrintu aktuálně dostali, a plánovat naše další kroky.

Stres je komplexní biopsychosociální reakce, která může mít vliv na naše kognitivní schopnosti. Akutní stres, přesně ten, který může vyvolat časový tlak při řešení labyrintu, je v podstatě zdravý a v krátkodobém horizontu zlepšuje naši pozornost a výkonnost. Děje se tak díky uvolňování stresových hormonů, jako je adrenalin a kortizol, které nás připravují na rychlou reakci. Nicméně, pokud je stres příliš intenzivní nebo pokud trvá příliš dlouho, může mít negativní dopad na naši schopnost soustředit se a zapamatovat si informace.

Správné řešení najdete zde:

Foto: Depositphotos.com

POKUD VÁS LABYRITN BAVIL, DOPORUČUJEME VRHNOUT SE ROVNOU NA DALŠÍ ÚKOL. VYZKOUŠEJTE TENTO. JE ZALOŽEN NA NINÉM PRINCIPU, ALE PROSTOROVOU ORIENTACI BUDETE POTŘEBOVAT TAKÉ.

- Reklama - Google
- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Jeremy Clarkson: Vyloučili ho před maturitou, ke slávě mu pomohla neuctivost

Jeremy Charles Robert Clarkson se narodil 11. dubna 1960 v Doncasteru v Jižním Yorkshiru Shirley a Eddiemu Clarksonovým. Shirley byla učitelkou na základní škole...

Válka dronů už není sci-fi: V Severní Dakotě poslali bojovat s kriminalitou do ulic ozbrojené stroje

Dle ministerstva obrany je nesmrtící, neboli neletální zbraň je definovaná jako:„Neletální zbraně (Non-Lethal Weapons) jsou takové zbraně, které mají na určitou dobu vyřadit z...

Dopisy starořímského vojáka matce ukázaly armádní zvyklosti ve zcela novém světle

Dopis nese datum února roku 108 n. l. a Apollinarius ho odeslal matce Tasoucharion do egyptské Alexandrie z Bostry v Arábii, kde působil...

Abraham Lincoln: Největší hvězda wrestlingu své doby. Věděli jste, čím se v mládí živil nejslavnější prezident USA?

Při pohledu na známou podobiznu důstojného muže s plnovousem by málokoho napadlo, že se před započetím politické kariéry se živil jako profesionální zápasník. A...

John Lennon a jeho smrt: Co vedlo Marka Davida Chapmana k jeho činu?

Co vedlo samozvaného zbožného křesťana Marka Davida Chapmana k tomu, aby vypálil ze své zbraně a zabil člověka, kterého předtím v životě nepotkal? Chapman,...

Historické testy mužnosti: Brutální přechodové zkoušky plné bolesti, krve či nahoty

Stát se mužem v České republice znamená buď dovršení 18 let, ztrátu panictví nebo nástup do prvního zaměstnání. Snadné, že? V některých částech světa...

Frederic Chopin chtěl, aby z něj vyřízli srdce a uchovali ho. Nakonec ukázalo, jak zemřel

Srdce slavného skladatele zažilo po Chopinově smrti velké přesuny.

CIA vyvinula v 70. letech špionážní vážku na odposlouchávání Rusů

V sedmdesátých letech minulého století se úřad CIA pro výzkum a vývoj chopil nevídaného úkolu. Vyvinul drobné odposlouchávací zařízení v podobě vážky.

Rusové využívají k obraně Sevastopolu i delfíny

Delfíni, ti hraví mořští tvorové známí svou chytrostí, se čím dál častěji stávají rekruty ruského vojenského námořnictva. Hlídají momentálně především námořní základnu v Sevastopolu na Černém moři. Tento krok má za cíl odradit potápěče od přiblížení k základně.

Geny netopýrů mohou obsahovat klíč k léčbě covidu a rakoviny

Vědci se pokouší odhalit záhadný genom netopýrů, díky kterému jsou tito tvorové obdařeni neobyčejnou odolností vůči covidu i rakovině. Odborníci kvůli tomu studují netopýry už řadu let v naději, že se jim povede tajemnou netopýří imunitu přenést i na lidi.
- Reklama -