Tento kvíz je vlastně takovou milou vzpomínkou na dětství. Všichni jsme rádi hledali cestu bludišti. Často jsme tyto oblíbené rébusy nacházeli v dětských časopisech nebo nám je dávali učitelé jako odlehčení náročnějších hodin. Oproti školním rokům však nemáte k dispozici papír a tužku, abyste si mohli cestu kreslit. To znamená, že musíte spoléhat pouze na svou mysl.
Během řešení budete muset vytvořit mentální mapu labyrintu a udržet si ji v hlavě po celou dobu testu. Nyní se ukáže, jak dobrá je vaše krátkodobá (pracovní) paměť. Navíc máte časový limit. Časová tíseň může způsobit stres, který ovlivňuje vaše hormonální reakce a může mít vliv na váš výkon.
Nezoufejte, pokud se vám nepodaří najít správnou cestu do 20 vteřin. Můžete si klidně čas protáhnout. Hlavním cílem je především pobavit se a hru si užít. Správné řešení najdete na konci článku.
Prostorová inteligence je kognitivní schopnost, nám umožňuje pracovat s 3D prostorem a vztahy mezi trojrozměrnými objekty. Prakticky neustále potřebujeme posuzovat směr a vzdálenost, schopnost vizualizovat a pracovat s 3D objekty v naší mysli. .
Obrázek, na který se díváte je v 2D podobě. Naše oči odesílají dvourozměrný obraz do mozku. Zde se informace zpracovává a vytváří se třírozměrná interpretace obrazu. Proces se odehrává v oblastech mozku zvaných parietální laloky, které jsou součástí našeho vizuálního systému. Parietální laloky jsou důležité pro prostorové vnímání, a umožňují nám porozumět hloubce, vzdálenosti a orientaci v prostoru.
Prostorová inteligence je součástí teorie mnohočetné inteligence, kterou představil psycholog Howard Gardner. Tato teorie navrhuje, že inteligence není jednoduchá, jednorozměrná schopnost, ale spíše soubor různých schopností nebo „inteligencí“, které se mohou navzájem lišit. Patří sem logicko-matematická, lingvistická, hudební, tělesně-kinestetická, interpersonální, intrapersonální a přírodní inteligence. Úspěch při řešení labyrintu by tedy mohl vyžadovat kombinaci několika těchto inteligencí, především prostorové a logicko-matematické inteligence.
Pracovní paměť je součástí našeho kognitivního systému. Umožňuje nám uchovávat a manipulovat s informacemi po krátkou dobu. Jde vlastně o „mentální poznámkový blok“, který nám umožňuje sledovat, kam jsme v labyrintu aktuálně dostali, a plánovat naše další kroky.
Stres je komplexní biopsychosociální reakce, která může mít vliv na naše kognitivní schopnosti. Akutní stres, přesně ten, který může vyvolat časový tlak při řešení labyrintu, je v podstatě zdravý a v krátkodobém horizontu zlepšuje naši pozornost a výkonnost. Děje se tak díky uvolňování stresových hormonů, jako je adrenalin a kortizol, které nás připravují na rychlou reakci. Nicméně, pokud je stres příliš intenzivní nebo pokud trvá příliš dlouho, může mít negativní dopad na naši schopnost soustředit se a zapamatovat si informace.
Správné řešení najdete zde:
POKUD VÁS LABYRITN BAVIL, DOPORUČUJEME VRHNOUT SE ROVNOU NA DALŠÍ ÚKOL. VYZKOUŠEJTE TENTO. JE ZALOŽEN NA NINÉM PRINCIPU, ALE PROSTOROVOU ORIENTACI BUDETE POTŘEBOVAT TAKÉ.