Sobota, 25 května, 2024

Prostorová IQ výzva pro nejbystřejší: Najdi správný pohled na jehlan. 95% lidí to do minuty nedá!

Mohlo by vás zajímat

Připravili jsme pro vás úkol, který prověří především váš postřeh a prostorovou orientaci. Na obrázku jehlan poskládaný z barevných tyčí a kuliček. Vaším úkolem je najít správný pohled shora. Řešení existuje pouze jediné a Vy na něj máte pouhou minutu.

- Reklama -

Pokud rébus zvládnete vyřešit v časovém limitu, jste skvělí a patříte mezi vzácných pět procent mimořádně nadaných lidí. Pokud ne, nezoufejte. I rychlost myšlení se dá trénovat.

Co se děje ve vašem mozku při řešení tohoto úkolu?

Při řešení tohoto úkolu se ve vašem mozku odehrává velmi komplexní proces. Vše začíná zrakem. Primární zraková kůra, která se nachází v týlní části mozku, zpracovává obraz jehlanu, který vidíte. Tato oblast mozku je specializovaná na rozpoznávání vizuálních vzorů, tvarů a barev. Následně interpretujeme obraz na základě našich předchozích zkušeností, což se nazývá sémantické kódování – proces, kdy mozek přiřadí význam tomu, co vidíme. To znamená, že rozpoznáme, že se jedná o jehlan, a využijeme informace, které jsme si předtím uložili do dlouhodobé paměti, jako je například matematická definice jehlanu.

Významnou součástí našeho úkolu je schopnost provádět mentální transformace objektů v prostoru, čili prostorové myšlení. Je převážně zajišťováno pravou hemisférou parietální kůry. Tato oblast mozku je zodpovědná za integrování senzorických informací z různých částí těla a převod těchto informací do jednotného vnímání prostoru. Díky tomu dokážeme v mysli „otočit“ jehlan a pohlédnout na něj z různých úhlů.

Luštění logických kvízů a hádanek může přinést několik pozitivních efektů v životě. Nejdůležitějším je rozvoj kognitivních schopností. Prostřednictvím logických úloh můžeme trénovat prostorové myšlení, deduktivním a induktivním logickém myšlení, vývoji paměti a pozornost. Tento druh kognitivního tréninku zlepšuje mentální flexibilitu – schopnost přizpůsobit naše myšlení novým nebo neočekávaným situacím. Tento postoj k učení může mít pozitivní dopad na profesní i osobní život, protože nás podněcuje k neustálému zlepšování a adaptaci. Navíc, neurověda ukazuje, že učení a mentální stimulace pomáhají dlouhodébému zdraví mozku, což může pomoci předcházet neurodegenerativním onemocněním, jako je např. Alzheimerova choroba.

Tak co? Poradili jste si s rébusem do minuty? Pokud ne, nezoufejte, správné řešení je jehlan číslo 5.

CHCETE SE POCVIČIT NA DALŠÍM ÚKOLU. ZKUSTE TŘEBA TOTO ČÍSELNÉ BLUDIŠTĚ, KDE JSTE TAKÉ LIMITOVÁNI ČASEM A ROVNĚŽ PROVĚŘÍ PŘEDEVŠÍM VAŠI PROSTOROVOU ORIENTACI.

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Britská firma vyvíjí umělý alkohol, který by neměl negativní účinky toho opravdového

Londýnská firma GABA Labs pracuje na vývoji syntetického alkoholu nazvaného 'Alcarelle', který prý poskytne blahodárné účinky alkoholu bez kocoviny, ztráty rovnováhy nebo jiných nepříjemných projevů po pití.

Adrian Carton de Wiart: Voják, o kterém se říkalo, že ho nejde zabít

Při pohledu na válku by člověk řekl, že neponechá člověka beze změny. U kapitána Adriana Carton de Wiarta, muže, jenž se účastnil tří významných válek, zanechala válka nesmazatelnou stopu. Postřelili ho do obličeje, hlavy, břicha, kotníku, nohy, boku a ucha. Kvůli zraněním přišel o zrak na jednom oku a o levou ruku.

Meta používá vaše fotky z Instagramu a Facebooku k tréninku umělé inteligence

Meta, mateřská společnost Facebooku a Instagramu, ohlásila, že použila veřejné obrázky a příspěvky z těchto sociálních médií k tréninku svého nové umělé inteligence.

Největší nákupní centrum světa je v Íránu a vypadá jako malé město

Českému srdci jsou blízké tradiční obchodní domy a krámky, kde se člověk může nechat unést vůní čerstvě upečeného pečiva či dobové atmosféry, ačkoli i my jsme už v posledních letech podlehli lásce k supermarketům. Co když vám povíme o jednom obchodním domě, vedle kterého vypadají i naše největší obchodní centra jako skromné krámečky.

Tálibán představil první afghánské supersportovní auto

Nedávno se afghánská vláda vedená hnutím Tálibán dostala do pozornosti médií, když představila zcela mimořádný výtvor – první afghánský supersportovní vůz s názvem Mada 9.

Sokolík bornejský se pyšní titulem nejmenší pták světa, přes svou roztomilost je to nebezpečný dravec

Ve světě ptactva se většina lidí zajímá o obrovské dravce typu orla, ale my se dnes vydáme na cestu za tajemstvím, kterého ptáčka příroda stvořila jako toho nejmenšího. Je jím Sokolík bornejský.

Kanadská robotická firma představila nejrychlejší boty světa

Z Pittsburghu dorazila zpráva o revolučním vynálezu. Místní na robotiku zaměřená firma se pyšní nejrychlejšími botami na světě, kterým říká Moonwalkers. A slibuje, že jejich užíváním se zvýší rychlost naší chůze až o 250 %.

Slepá japonská vědkyně vymyslela AI kufr pro zrakově postižené

Obyvatelé proslulé říše vědy a techniky, známé jako Japonsko, jsou svědky vznešeného pokroku, jenž nezřídka vyráží dech a otevírá nové obzory v lidském snažení. V nedávné době se na scéně zjevil výtvor, jenž neslouží pouze jako praktický společník, nýbrž rovněž jako význačný symbol lidského ducha a jeho nezlomné touhy překonávat překážky osudu. Jedná se o "AI kufr," technologický úspěch, jenž nese pečeť vynikající slepé vědkyně Chieko Asakawa.

Jaký vliv má testosteron na velikost penisu

Oceňme duchaplnou vědu, která zkoumá tajemství testosteronu, hormonu známého svou neodmyslitelnou spojitostí s mužstvím. Jeho vliv na tělo muže nelze přecenit. Dostatečné množství přirozeného testosteronu v těle může mít pozitivní vliv na různé aspekty zdraví, včetně sexuální touhy a počtu spermií. Má ale i vliv na velikost penisu?

Značky Puma a Adidas stvořila sourozenecká nenávist, co trvala i po smrti

Bavorské město Herzogenaurach je domovem dvou sportovních gigantů – značek Puma a Adidas. Historie obou těchto značek je natolik složitá a plná konfliktů, že se někdy zdá, jako by spíš vycházela přímo z dramatického filmu než z reálného života.
- Reklama -