Čtvrtek, 13 června, 2024

IQ výzva pro chytré hlavy: Najdi dílky, které vypadly z kostky. Dáš do to půl minuty?

Mohlo by vás zajímat

Připravili jsme pro vás náročný úkol. Na obrázku vidíte kostku, ze které vypadly tři dílky. Vaším úkolem je najít z devíti malých kostiček najít tři, které patří do velké kostky.

- Reklama -

Připadá vám to jednoduché. Věřte, že není. Jste limitováni časem. Máte půl minuty. Váš mozek musí v takto krátké době provést složitou mentální opeaci. Vůbec pro něj není jednoduché kostky otočit a zařadit na správné místo. Ve vaší hlavě se odehraje mnoho složitých procesů.

Takto by proces, který se vám odehraje v mozku popsal neurolog:

V první fázi se aktivuje vizuální systém. Primární vizuální kortex, umístěný v zadní části mozku, zpracovává základní informace, jako jsou barvy, tvary a textury. Následně jsou tyto informace předávány do dalších oblastí specializujících se na rozpoznávání objektů a prostorových vztahů.

V druhé fázi se aktivuje tzv. pracovní paměť. Uchovává krátkodobé informace a umožňuje nám s nimi manipulovat. Díky ní pracujeme s obrazy jednotlivých dílků a porovnáváme je s obrazem velké kostky. Proces se odehrává předním čelním kortexu zodpovědném za plánování, rozhodování a organizaci myšlenek.

Ve třetí fázi mozek vyhodnocuje možné kombinace dílků a hledá ty, které do velké kostky patří. Toto vyžaduje aktivaci parietálního kortexu, který také pracuje s prostorovým uspořádáním a orientací. Člověk musí mentálně otočit dílky, zkoumat jejich tvary a zjišťovat, zda do kostky zapadnou.

Během této fáze dochází také k zapojení dorzálního frontálního kortexu optimalizujícího strategie řešení a kontrolu našich impulsů a emocionálních reakcí. Jelikož je úkol časově omezen, dorzální frontální kortex nás nutí pracovat rychleji a efektivněji, což zvyšuje úroveň stresu a tlak na správné rozhodnutí.

Pokud člověk úspěšně najde správné dílky a umístí je do velké kostky, nastává čtvrtá fáze, tj. ukládání informací do dlouhodobé paměti. Hipokampus, který hraje klíčovou roli v tomto procesu, umožňuje vytvoření nových vzpomínek a zkušeností spojených s řešením úkolu.

V poslední, páté fázi, dochází k vyhodnocení procesu a zpětné vazbě. Orbitofrontální kortex, část mozku zodpovědná za odměňování a motivaci, vyvolává pocit uspokojení z úspěšně vyřešeného úkolu. Tato zpětná vazba nám pomáhá lépe porozumět našim schopnostem a zlepšit se v podobných úlohách v budoucnu.

Celý tento složitý proces se odehrává během několika desítek sekund a zapojuje mnoho různých oblastí mozku. IQ výzva testuje naši schopnost rychlého a efektivního řešení problémů, což je důležité pro mnoho aspektů našeho každodenního života. Úspěšné zvládnutí takového úkolu tak může sloužit jako indikátor dobrého kognitivního výkonu a inteligence.

Podařilo se vám úkol vyřešit v časovém limitu? Pro kontrolu správné řešení nejdete zde:

testy
Foto: Depositphotos.com

POKUD MÁTE CHUŤ MOZEK ZAMĚSTNAT DALŠÍM ÚKOLEM, DOPORUČUJEME TENTO S ZRCADLOVÝMI ODRAZY LODIČEK. JE NEMÉNĚ NÁROČNÝ A OPĚT JSTE OMEZENI ČASEM.

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Neuvěřitelný příběh fenky Bobbie: Za milovanou rodinou ušla víc než 4 tisíce kilometrů

Když se v srpnu roku 1923 rodina Braizerových vydala na dovolenou k příbuzným do daleké Indiany, malý skotský ovčák Bobbie u toho neměl chybět. Byl to pes obyčejného vzhledu, ale s neobyčejným srdcem. Když se pak rodině ztratil, vyrazil na dlouhou, strastiplnou cestu, aby ji znovu našel. Nikdo přitom netušil, jak neobyčejný příběh tím tenhle pejsek začal psát.

Stručná historie loveckých psů: Pomáhají lidem už více než 20 tisíc let

Přátelství psů a lidí má dlouhou historii. A jedním z hlavních důvodů, proč se tohle kamarádství budovalo po dlouhá staletí, byl dozajista lov.

Při házení mincí ve skutečnosti nejsou šance 50 na 50, zjistili vědci

V otázce hodů mincí bylo vědecky prokázáno, že na spravedlivou šanci padesát na padesát se ve skutečnosti nedá spoléhat.

David Beckham přiznal posedlost uklízením.Má díky tomu dokonalý šatník

V nové dokumentární minisérii "Beckham", která je k vidění na Netflixu, se fotbalová legenda David Beckham otevřeně svěřuje o svém životě s obsedantně-kompulzivní poruchou. A ukázal fanouškům svůj dokonalý šatník.

Protikuřácký zákon v Singapuru už zabránil 20 tisícům mrtvých

V zájmu veřejného zdraví se otevírá cesta k světu bez tabáku. Dvě země, Bhútán a Singapur, se staly průkopníky této cesty díky svým drakonickým krokům v rámci protikuřácké legislativy. A Singapur už tvrdí, že díky zákazům kouření zabránil smrti téměř 20 tisíc lidí.

Slet z nebe: Smrtelně nebezpečný rychlostní pád jako zdroj vzrušení a zábavy

Nesmírně odvážný sport zvaný speed skydiving, z něhož se člověku zrychluje tep, vyžaduje, aby se jeho příznivci vrhli z letadla a usilovali dosáhnout co nejvyšší a stálou terminální rychlost.

Britská firma vyvíjí umělý alkohol, který by neměl negativní účinky toho opravdového

Londýnská firma GABA Labs pracuje na vývoji syntetického alkoholu nazvaného 'Alcarelle', který prý poskytne blahodárné účinky alkoholu bez kocoviny, ztráty rovnováhy nebo jiných nepříjemných projevů po pití.

Adrian Carton de Wiart: Voják, o kterém se říkalo, že ho nejde zabít

Při pohledu na válku by člověk řekl, že neponechá člověka beze změny. U kapitána Adriana Carton de Wiarta, muže, jenž se účastnil tří významných válek, zanechala válka nesmazatelnou stopu. Postřelili ho do obličeje, hlavy, břicha, kotníku, nohy, boku a ucha. Kvůli zraněním přišel o zrak na jednom oku a o levou ruku.

Meta používá vaše fotky z Instagramu a Facebooku k tréninku umělé inteligence

Meta, mateřská společnost Facebooku a Instagramu, ohlásila, že použila veřejné obrázky a příspěvky z těchto sociálních médií k tréninku svého nové umělé inteligence.

Největší nákupní centrum světa je v Íránu a vypadá jako malé město

Českému srdci jsou blízké tradiční obchodní domy a krámky, kde se člověk může nechat unést vůní čerstvě upečeného pečiva či dobové atmosféry, ačkoli i my jsme už v posledních letech podlehli lásce k supermarketům. Co když vám povíme o jednom obchodním domě, vedle kterého vypadají i naše největší obchodní centra jako skromné krámečky.
- Reklama -