Tentokrát jsme pro vás připravili „egyptský“ rébus. Na obrázku vidíte kočku, zvíře uctívané starými Egypťany, která má za úkol projít labyrintem tajných chodeb do středu pyramidy k tzv. Horovu oku. Existuje pouze jediná správná cesta. Pomůžete kočce a provedete jí bludištěm až k cíli? Pokud se vám to povede do půl minuty, jste výjimka. Většina lidí to nezvládne!
Co se odehrává v mozku, když řešíte tento úkol?
Při hledání cesty bludištěm zapojujeme několik kognitivních procesů. Týlní lalok zpracovává vizuální informace a umožňuje nám rozpoznat strukturu labyrintu. Temenní lalok má na starosti prostorové informace a prefrontální kůra řídí pracovní paměť. Součinnost těchto procesů nám umožňuje pamatovat si cesty, vymýšlet strategie a rozhodovat se. Síť pozornost náležející do prefrontální a temenní kůry, udržuje soustředění na úkol.
Co znamenaly kočky pro staré Egypťany?
Kočky byly ve starověkém Egyptě považovány za posvátné. Kvůli přirozeným „kočičím“ vlastnostem je lidé spojovaly s bohyní Bastet (Bast). Tato laskavá strážkyně rodinného krbu byla patronkou těhotných a ochránkyní před nemocemi a zlými duchy. Často byla zobrazována jako lvice nebo žena s hlavou lvice. Postupem času se však její podoba vyvinula do ochočené kočky nebo ženy s kočičí hlavou.
Kočky byly vysoce ceněny kvůli schopnosti lovil myši – postrach staroegyptských domů i veřejných sýpek. Kočky chránily zásoby potravin před škůdci, měly tedy ve staroegyptské společnosti důležitou roli při udržování zdraví a blahobytu.
Egypťané věřili, že kočky mají ochranné vlastnosti a že brání své území a rodinu před hrozbami. Chrání domovy před zlými duchy a přinášejí štěstí. Byly také symbolem krásy. Záhadná povaha a nezávislý duch z koček činily uctívané mimořádné bytosti.
Ve staroegyptských domácnostech se kočky chovaly jako domácí mazlíčci a zabití kočky, byť i náhodné, bylo považováno za těžký zločin, který se trestal smrtí. Když v rodině zemřela kočka, její majitelé truchlili nad její ztrátou a ne znamení smutku oholili obočí.
Oko boha Hora
Oko boha Hora je symbol, který sice přímo nesouvisí se staroegyptskou mytologií, ale přesto je spojován s prvky egyptské víry.
Ve staroegyptské mytologii bylo Horovo oko, známé také jako Wadjet, mocným symbolem ochrany, léčení a obnovy. Hor se sokolí hlavou byl bohem oblohy a války. Horovo oko hrálo důležitou roli v legendě o válce mezi Horovým a jeho strýcem Setem. Bojovali o egyptský trůn po zavraždění Horova otce Osirise.
V této mýtické bitvě bylo Horovo oko zraněno a později vyléčeno bohem Thótem. Horovo oko se proto stalo symbolem uzdravení a obnovy a také ochrany před zlem. Staří Egypťané věřili, že Horovo oko je mocné a často ho vkládali do amuletů, šperků a dalších ozdobných předmětů.
Správné řešení najdete zde:
JESTLI CHCETE POTRÁPIT MOZKOVÉ BUŇKY DALŠÍM KVÍZEM, VYZKOUŠEJTE TŘEBA TOTO ČÍSELNÉ BLUDIŠTĚ.