Sobota, 25 května, 2024

IQ výzva pro chytré: Pomůžeš kočce najít cestu labyrintem k Horovu oku? Do 30 vteřin to dá málokdo!

Mohlo by vás zajímat

Tentokrát jsme pro vás připravili „egyptský“ rébus. Na obrázku vidíte kočku, zvíře uctívané starými Egypťany, která má za úkol projít labyrintem tajných chodeb do středu pyramidy k tzv. Horovu oku. Existuje pouze jediná správná cesta. Pomůžete kočce a provedete jí bludištěm až k cíli? Pokud se vám to povede do půl minuty, jste výjimka. Většina lidí to nezvládne!

- Reklama -

Co se odehrává v mozku, když řešíte tento úkol?

Při hledání cesty bludištěm zapojujeme několik kognitivních procesů. Týlní lalok zpracovává vizuální informace a umožňuje nám rozpoznat strukturu labyrintu. Temenní lalok má na starosti prostorové informace a prefrontální kůra řídí pracovní paměť. Součinnost těchto procesů nám umožňuje pamatovat si cesty, vymýšlet strategie a rozhodovat se. Síť pozornost náležející do prefrontální a temenní kůry, udržuje soustředění na úkol. 

Co znamenaly kočky pro staré Egypťany?

Kočky byly ve starověkém Egyptě považovány za posvátné. Kvůli přirozeným „kočičím“ vlastnostem je lidé spojovaly s bohyní Bastet (Bast). Tato laskavá strážkyně rodinného krbu byla patronkou těhotných a ochránkyní před nemocemi a zlými duchy. Často byla zobrazována jako lvice nebo žena s hlavou lvice. Postupem času se však její podoba vyvinula do ochočené kočky nebo ženy s kočičí hlavou. 

Kočky byly vysoce ceněny kvůli schopnosti lovil myši – postrach staroegyptských domů i veřejných sýpek. Kočky chránily zásoby potravin před škůdci, měly tedy ve staroegyptské společnosti důležitou roli při udržování zdraví a blahobytu.

Egypťané věřili, že kočky mají ochranné vlastnosti  a že brání své území a rodinu před hrozbami. Chrání domovy před zlými duchy a přinášejí štěstí. Byly také symbolem krásy. Záhadná povaha a nezávislý duch z koček činily uctívané mimořádné bytosti.

Ve staroegyptských domácnostech se kočky chovaly jako domácí mazlíčci a zabití kočky, byť i náhodné, bylo považováno za těžký zločin, který se trestal smrtí. Když v rodině zemřela kočka, její majitelé truchlili nad její ztrátou  a ne znamení smutku oholili obočí. 

Oko boha Hora

Oko boha Hora je symbol, který sice přímo nesouvisí se staroegyptskou mytologií, ale přesto je spojován s prvky egyptské víry. 

Ve staroegyptské mytologii bylo Horovo oko, známé také jako Wadjet, mocným symbolem ochrany, léčení a obnovy. Hor se sokolí hlavou byl bohem oblohy a války. Horovo oko hrálo důležitou roli v legendě o válce mezi Horovým a jeho strýcem Setem. Bojovali o egyptský trůn po zavraždění Horova otce Osirise.

V této mýtické bitvě bylo Horovo oko zraněno a později vyléčeno bohem Thótem. Horovo oko se proto stalo symbolem uzdravení a obnovy a také ochrany před zlem. Staří Egypťané věřili, že Horovo oko je mocné a často ho vkládali do amuletů, šperků a dalších ozdobných předmětů.

Správné řešení najdete zde:

testy
Foto: Depositphotos.com

JESTLI CHCETE POTRÁPIT MOZKOVÉ BUŇKY DALŠÍM KVÍZEM, VYZKOUŠEJTE TŘEBA TOTO ČÍSELNÉ BLUDIŠTĚ.

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Britská firma vyvíjí umělý alkohol, který by neměl negativní účinky toho opravdového

Londýnská firma GABA Labs pracuje na vývoji syntetického alkoholu nazvaného 'Alcarelle', který prý poskytne blahodárné účinky alkoholu bez kocoviny, ztráty rovnováhy nebo jiných nepříjemných projevů po pití.

Adrian Carton de Wiart: Voják, o kterém se říkalo, že ho nejde zabít

Při pohledu na válku by člověk řekl, že neponechá člověka beze změny. U kapitána Adriana Carton de Wiarta, muže, jenž se účastnil tří významných válek, zanechala válka nesmazatelnou stopu. Postřelili ho do obličeje, hlavy, břicha, kotníku, nohy, boku a ucha. Kvůli zraněním přišel o zrak na jednom oku a o levou ruku.

Meta používá vaše fotky z Instagramu a Facebooku k tréninku umělé inteligence

Meta, mateřská společnost Facebooku a Instagramu, ohlásila, že použila veřejné obrázky a příspěvky z těchto sociálních médií k tréninku svého nové umělé inteligence.

Největší nákupní centrum světa je v Íránu a vypadá jako malé město

Českému srdci jsou blízké tradiční obchodní domy a krámky, kde se člověk může nechat unést vůní čerstvě upečeného pečiva či dobové atmosféry, ačkoli i my jsme už v posledních letech podlehli lásce k supermarketům. Co když vám povíme o jednom obchodním domě, vedle kterého vypadají i naše největší obchodní centra jako skromné krámečky.

Tálibán představil první afghánské supersportovní auto

Nedávno se afghánská vláda vedená hnutím Tálibán dostala do pozornosti médií, když představila zcela mimořádný výtvor – první afghánský supersportovní vůz s názvem Mada 9.

Sokolík bornejský se pyšní titulem nejmenší pták světa, přes svou roztomilost je to nebezpečný dravec

Ve světě ptactva se většina lidí zajímá o obrovské dravce typu orla, ale my se dnes vydáme na cestu za tajemstvím, kterého ptáčka příroda stvořila jako toho nejmenšího. Je jím Sokolík bornejský.

Kanadská robotická firma představila nejrychlejší boty světa

Z Pittsburghu dorazila zpráva o revolučním vynálezu. Místní na robotiku zaměřená firma se pyšní nejrychlejšími botami na světě, kterým říká Moonwalkers. A slibuje, že jejich užíváním se zvýší rychlost naší chůze až o 250 %.

Slepá japonská vědkyně vymyslela AI kufr pro zrakově postižené

Obyvatelé proslulé říše vědy a techniky, známé jako Japonsko, jsou svědky vznešeného pokroku, jenž nezřídka vyráží dech a otevírá nové obzory v lidském snažení. V nedávné době se na scéně zjevil výtvor, jenž neslouží pouze jako praktický společník, nýbrž rovněž jako význačný symbol lidského ducha a jeho nezlomné touhy překonávat překážky osudu. Jedná se o "AI kufr," technologický úspěch, jenž nese pečeť vynikající slepé vědkyně Chieko Asakawa.

Jaký vliv má testosteron na velikost penisu

Oceňme duchaplnou vědu, která zkoumá tajemství testosteronu, hormonu známého svou neodmyslitelnou spojitostí s mužstvím. Jeho vliv na tělo muže nelze přecenit. Dostatečné množství přirozeného testosteronu v těle může mít pozitivní vliv na různé aspekty zdraví, včetně sexuální touhy a počtu spermií. Má ale i vliv na velikost penisu?

Značky Puma a Adidas stvořila sourozenecká nenávist, co trvala i po smrti

Bavorské město Herzogenaurach je domovem dvou sportovních gigantů – značek Puma a Adidas. Historie obou těchto značek je natolik složitá a plná konfliktů, že se někdy zdá, jako by spíš vycházela přímo z dramatického filmu než z reálného života.
- Reklama -