Připravili jsme pro vás tentokrát skutečně těžký úkol. Zvládnou ho jen nejlepší. Součástí zadání je pochopit princip, na kterém je logika úkolu postavena. Máte doplnit obrazec v prázdném poli. Jediné, co prozradíme, je, že se jedná o logické řady. Návodem k řešení první řady, jsou dvě řady následující.
Věříme, že si s úkolem poradíte. Pokud se vám to nepovede do minuty, nezoufejte a dopřejte si více času. Není ani žádná ostuda vzít si k ruce tužku a papír.
Pokud by se vám přeci jen nepovedlo návod a správné řešení najdete na konci článku.
Co se děje v mozku při řešení tohoto úkolu?
Když se snažíte pochopit a vyřešit logický problém, je potřeba aktivovat mnoho částí mozku. Prefrontální kortex v čelní části mozkové kůry, je zodpovědný za vyšší kognitivní funkce stěžejní pro řešení problémů. Zastřešuje schopnost plánovat, rozhodovat, aktivovat pracovní paměť a pozornost.
Pracovní paměť je klíčovým prvkem při řešení logických problémů. Krátkodobá forma paměti je „dočasný sklad informací“, které potřebujeme při vykonávání komplexních kognitivních úloh. Při řešení problémů uchováváme v pracovní paměti informace o tom, kde jsme v procesu řešení, které strategie jsme již vyzkoušeli a které informace jsou relevantní pro nalezení řešení. Po vyřešení úkolu se informace dílčí „smáznou“ a do dlouhodobé paměti se nepřenesou.
Okcipitální a temporální kortexy hrají významnou roli při vnímání prostoru, které je pro vyřešení těchto rovnic také stěžejní. Okcipitální kortex je první oblast mozku, kde se zpracovávají vizuální informace z očí. Temporální kortex se podílí na rozpoznání objektů a tvarů a na prostorovém vnímání.
Když dojde k úspěšnému řešení, aktivují se oblasti mozku spojené s odměnou a zadostiučiněním z vyřešení úkolu. Toto zahrnuje nucleus accumbens a ventrální tegmentální oblast, které jsou součástí takzvaného „odměňovacího systému“ mozku. Tyto oblasti produkuji neurotransmiter dopamin, který je spojen s pocity uspokojení a radosti.
Abyste úlohu správně vyřešili, potřebujete, aby různé části mozku pružně komunikovaly a přenášely si informace. Tento proces probíhá prostřednictvím sítě neuronů a jejich propojení zvaných synapse. Výměna informací mezi neuronovými sítěmi se uskutečňuje pomocí elektrických impulsů a chemických signálů, což umožňuje našemu mozku pracovat jako jednotný, koordinovaný systém.
Pravidelné řešení logických úkolů a hádanek má jednoznačně dobrý vliv na Vaše zdraví. Podporuje tzv. neuroplasticitu, tj. schopnost mozku adaptovat se na nové situace. Mohou také zlepšit schopnosti, jako je paměť, pozornost a flexibilita myšlení, podporují zdraví mozku tím, že zvyšují průtok krve a kyslíku do mozku.
Tak co, zvládli jste vyřešit úkol?
Princip je vlastně velmi jednoduchý. Když byste poskládali na sebe obrazce v řadě, vznikne poměrně složitý ornament. Není ale úplný, řešení je právě chybějící část ornamentu. Podívejte se na správné řešení zde, vše vám bude jasné:
POKUD BYSTE CHTĚLI VÁŠ MOZEK POTRÁPIT DALŠÍ VÝZVOU, ZKUSTE SE PUSTIT TŘEBA DO TOHOTO KVÍZU SE SPOJOVÁNÍM POLÍČEK V MEDOVÉ PLÁSTVI.