Kvíz netřeba dlouze vysvětlovat, princip je všem jasný. Mezi dvěma obrázky piráta se nachází osm drobných rozdílů. Vaším úkolem je všechny najít. Máte časový limit třiceti vteřin. První čtyři najdete rychle a snadno. S druhou půlkou budete mít problém. Jedná se o skutečně rafinovaně poschovávané detaily.
Co všechno se vám odehrává v hlavě při řešení tohoto úkolu?
Představme si, že náš mozek funguje jako složitá firma, která analyzuje na objednávku zadané produkty, a my se podíváme na jeho jednotlivá oddělení.
Nejprve musíme obrázky vnímat. Vizuální informace z našich očí putují do zadní části mozku, konkrétně do primárního vizuálního kortexu v okcipitálním laloku. Můžeme si to představit jako vstupní bránu, kde se zpracovávají základní informace o barvách, tvarech a liniích. Posléze jsou informace předány do vyšších vizuálních center v temporálním a parietálním laloku. Tyto oblasti pracují „seniorní analytici“, kteří zkoumají obrázky a hledají vzory, shody a neshody.
Během celého procesu je klíčová pozornost. Mozek se soustředí na důležité detaily a ignoruje nepodstatné informace. To je jako když hledáme jehlu v kupce sena – naše koncentrace se musí zaměřit na správné místo. Pozornost je řízena především frontálním a parietálním lalokem v oblastech jako dorsolaterální prefrontální kortex a intraparietální sulcus.
Pracovní paměť hraje rovněž důležitou roli při hledání rozdílů. Tato paměťová funkce slouží jako náš krátkodobý sklad, kde uchováváme a porovnáváme informace z obou obrázků. Prefrontální kortex a mediální temporální lalok, zejména hippocampus, se podílejí na uchovávání a manipulaci s těmito informacemi.
Když analytici identifikují rozdíl mezi dvěma obrázky, „vyšší management“ rozhodne, zda bylo řešení správné. Dorzololaterální prefrontální kortex a anteriorní cingulární kortex hrají klíčovou roli v hodnocení, zda jsme skutečně našli správný rozdíl, a zda máme pokračovat v hledání dalších rozdílů. Je to trochu jako když nám někdo kontroluje práci a potvrzuje, že jsme na správné cestě.
Během celého procesu je také důležitá metakognice – schopnost uvědomovat si, monitorovat a hodnotit své vlastní myšlenkové procesy. Metakognice nám umožňuje zjistit, zda jsou naše strategie účinné, a přizpůsobit je podle potřeby. To je jako když řídíme auto a průběžně kontrolujeme, zda jedeme správným směrem, a případně korigujeme trasu. Anteriorní prefrontální kortex, dorzolaterální prefrontální kortex a parietální kortex se podílejí právě na této mimořádně důležité funkci.
Tak co? Povedlo se vám najít všechny rozdíly do půl minuty? Správné řešení najdete zde:
POKUD BYSTE MĚLI JEŠTĚ CHUŤ POTRÁPIT SVÉ MOZKOVÉ BUŇKY, MŮŽETE SE PUSTIT TŘEBA TO TOHOTO EGYPTSKPÉHO KVÍZU.