Čtvrtek, 13 června, 2024

Blesková IQ výzva pro rychlé hlavy: Jestli najdeš do půl minuty 8 rozdílů, jsi fakt machr!

Mohlo by vás zajímat

Kvíz netřeba dlouze vysvětlovat, princip je všem jasný. Mezi dvěma obrázky piráta se nachází osm drobných rozdílů. Vaším úkolem je všechny najít. Máte časový limit třiceti vteřin. První čtyři najdete rychle a snadno. S druhou půlkou budete mít problém. Jedná se o skutečně rafinovaně poschovávané detaily.

- Reklama -

Co všechno se vám odehrává v hlavě při řešení tohoto úkolu?

Představme si, že náš mozek funguje jako složitá firma, která analyzuje na objednávku zadané produkty, a my se podíváme na jeho jednotlivá oddělení.

Nejprve musíme obrázky vnímat. Vizuální informace z našich očí putují do zadní části mozku, konkrétně do primárního vizuálního kortexu v okcipitálním laloku. Můžeme si to představit jako vstupní bránu, kde se zpracovávají základní informace o barvách, tvarech a liniích. Posléze jsou informace předány do vyšších vizuálních center v temporálním a parietálním laloku. Tyto oblasti pracují „seniorní analytici“, kteří zkoumají obrázky a hledají vzory, shody a neshody.

Během celého procesu je klíčová pozornost. Mozek se soustředí na důležité detaily a ignoruje nepodstatné informace. To je jako když hledáme jehlu v kupce sena – naše koncentrace se musí zaměřit na správné místo. Pozornost je řízena především frontálním a parietálním lalokem v oblastech jako dorsolaterální prefrontální kortex a intraparietální sulcus.

Pracovní paměť hraje rovněž důležitou roli při hledání rozdílů. Tato paměťová funkce slouží jako náš krátkodobý sklad, kde uchováváme a porovnáváme informace z obou obrázků. Prefrontální kortex a mediální temporální lalok, zejména hippocampus, se podílejí na uchovávání a manipulaci s těmito informacemi.

Když analytici identifikují rozdíl mezi dvěma obrázky, „vyšší management“ rozhodne, zda bylo řešení správné. Dorzololaterální prefrontální kortex a anteriorní cingulární kortex hrají klíčovou roli v hodnocení, zda jsme skutečně našli správný rozdíl, a zda máme pokračovat v hledání dalších rozdílů. Je to trochu jako když nám někdo kontroluje práci a potvrzuje, že jsme na správné cestě.

Během celého procesu je také důležitá metakognice – schopnost uvědomovat si, monitorovat a hodnotit své vlastní myšlenkové procesy. Metakognice nám umožňuje zjistit, zda jsou naše strategie účinné, a přizpůsobit je podle potřeby. To je jako když řídíme auto a průběžně kontrolujeme, zda jedeme správným směrem, a případně korigujeme trasu. Anteriorní prefrontální kortex, dorzolaterální prefrontální kortex a parietální kortex se podílejí právě na této mimořádně důležité funkci.

Tak co? Povedlo se vám najít všechny rozdíly do půl minuty? Správné řešení najdete zde:

testy
Foto: Depositphotos.com

POKUD BYSTE MĚLI JEŠTĚ CHUŤ POTRÁPIT SVÉ MOZKOVÉ BUŇKY, MŮŽETE SE PUSTIT TŘEBA TO TOHOTO EGYPTSKPÉHO KVÍZU.

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Neuvěřitelný příběh fenky Bobbie: Za milovanou rodinou ušla víc než 4 tisíce kilometrů

Když se v srpnu roku 1923 rodina Braizerových vydala na dovolenou k příbuzným do daleké Indiany, malý skotský ovčák Bobbie u toho neměl chybět. Byl to pes obyčejného vzhledu, ale s neobyčejným srdcem. Když se pak rodině ztratil, vyrazil na dlouhou, strastiplnou cestu, aby ji znovu našel. Nikdo přitom netušil, jak neobyčejný příběh tím tenhle pejsek začal psát.

Stručná historie loveckých psů: Pomáhají lidem už více než 20 tisíc let

Přátelství psů a lidí má dlouhou historii. A jedním z hlavních důvodů, proč se tohle kamarádství budovalo po dlouhá staletí, byl dozajista lov.

Při házení mincí ve skutečnosti nejsou šance 50 na 50, zjistili vědci

V otázce hodů mincí bylo vědecky prokázáno, že na spravedlivou šanci padesát na padesát se ve skutečnosti nedá spoléhat.

David Beckham přiznal posedlost uklízením.Má díky tomu dokonalý šatník

V nové dokumentární minisérii "Beckham", která je k vidění na Netflixu, se fotbalová legenda David Beckham otevřeně svěřuje o svém životě s obsedantně-kompulzivní poruchou. A ukázal fanouškům svůj dokonalý šatník.

Protikuřácký zákon v Singapuru už zabránil 20 tisícům mrtvých

V zájmu veřejného zdraví se otevírá cesta k světu bez tabáku. Dvě země, Bhútán a Singapur, se staly průkopníky této cesty díky svým drakonickým krokům v rámci protikuřácké legislativy. A Singapur už tvrdí, že díky zákazům kouření zabránil smrti téměř 20 tisíc lidí.

Slet z nebe: Smrtelně nebezpečný rychlostní pád jako zdroj vzrušení a zábavy

Nesmírně odvážný sport zvaný speed skydiving, z něhož se člověku zrychluje tep, vyžaduje, aby se jeho příznivci vrhli z letadla a usilovali dosáhnout co nejvyšší a stálou terminální rychlost.

Britská firma vyvíjí umělý alkohol, který by neměl negativní účinky toho opravdového

Londýnská firma GABA Labs pracuje na vývoji syntetického alkoholu nazvaného 'Alcarelle', který prý poskytne blahodárné účinky alkoholu bez kocoviny, ztráty rovnováhy nebo jiných nepříjemných projevů po pití.

Adrian Carton de Wiart: Voják, o kterém se říkalo, že ho nejde zabít

Při pohledu na válku by člověk řekl, že neponechá člověka beze změny. U kapitána Adriana Carton de Wiarta, muže, jenž se účastnil tří významných válek, zanechala válka nesmazatelnou stopu. Postřelili ho do obličeje, hlavy, břicha, kotníku, nohy, boku a ucha. Kvůli zraněním přišel o zrak na jednom oku a o levou ruku.

Meta používá vaše fotky z Instagramu a Facebooku k tréninku umělé inteligence

Meta, mateřská společnost Facebooku a Instagramu, ohlásila, že použila veřejné obrázky a příspěvky z těchto sociálních médií k tréninku svého nové umělé inteligence.

Největší nákupní centrum světa je v Íránu a vypadá jako malé město

Českému srdci jsou blízké tradiční obchodní domy a krámky, kde se člověk může nechat unést vůní čerstvě upečeného pečiva či dobové atmosféry, ačkoli i my jsme už v posledních letech podlehli lásce k supermarketům. Co když vám povíme o jednom obchodním domě, vedle kterého vypadají i naše největší obchodní centra jako skromné krámečky.
- Reklama -