Čtvrtek, 23 ledna, 2025

Blesková IQ výzva pro rychlé hlavy: Jestli najdeš do půl minuty 8 rozdílů, jsi fakt machr!

Mohlo by vás zajímat

Kvíz netřeba dlouze vysvětlovat, princip je všem jasný. Mezi dvěma obrázky piráta se nachází osm drobných rozdílů. Vaším úkolem je všechny najít. Máte časový limit třiceti vteřin. První čtyři najdete rychle a snadno. S druhou půlkou budete mít problém. Jedná se o skutečně rafinovaně poschovávané detaily.

- Reklama -

Co všechno se vám odehrává v hlavě při řešení tohoto úkolu?

Představme si, že náš mozek funguje jako složitá firma, která analyzuje na objednávku zadané produkty, a my se podíváme na jeho jednotlivá oddělení.

Nejprve musíme obrázky vnímat. Vizuální informace z našich očí putují do zadní části mozku, konkrétně do primárního vizuálního kortexu v okcipitálním laloku. Můžeme si to představit jako vstupní bránu, kde se zpracovávají základní informace o barvách, tvarech a liniích. Posléze jsou informace předány do vyšších vizuálních center v temporálním a parietálním laloku. Tyto oblasti pracují „seniorní analytici“, kteří zkoumají obrázky a hledají vzory, shody a neshody.

Během celého procesu je klíčová pozornost. Mozek se soustředí na důležité detaily a ignoruje nepodstatné informace. To je jako když hledáme jehlu v kupce sena – naše koncentrace se musí zaměřit na správné místo. Pozornost je řízena především frontálním a parietálním lalokem v oblastech jako dorsolaterální prefrontální kortex a intraparietální sulcus.

Pracovní paměť hraje rovněž důležitou roli při hledání rozdílů. Tato paměťová funkce slouží jako náš krátkodobý sklad, kde uchováváme a porovnáváme informace z obou obrázků. Prefrontální kortex a mediální temporální lalok, zejména hippocampus, se podílejí na uchovávání a manipulaci s těmito informacemi.

Když analytici identifikují rozdíl mezi dvěma obrázky, „vyšší management“ rozhodne, zda bylo řešení správné. Dorzololaterální prefrontální kortex a anteriorní cingulární kortex hrají klíčovou roli v hodnocení, zda jsme skutečně našli správný rozdíl, a zda máme pokračovat v hledání dalších rozdílů. Je to trochu jako když nám někdo kontroluje práci a potvrzuje, že jsme na správné cestě.

Během celého procesu je také důležitá metakognice – schopnost uvědomovat si, monitorovat a hodnotit své vlastní myšlenkové procesy. Metakognice nám umožňuje zjistit, zda jsou naše strategie účinné, a přizpůsobit je podle potřeby. To je jako když řídíme auto a průběžně kontrolujeme, zda jedeme správným směrem, a případně korigujeme trasu. Anteriorní prefrontální kortex, dorzolaterální prefrontální kortex a parietální kortex se podílejí právě na této mimořádně důležité funkci.

Tak co? Povedlo se vám najít všechny rozdíly do půl minuty? Správné řešení najdete zde:

testy
Foto: Depositphotos.com

POKUD BYSTE MĚLI JEŠTĚ CHUŤ POTRÁPIT SVÉ MOZKOVÉ BUŇKY, MŮŽETE SE PUSTIT TŘEBA TO TOHOTO EGYPTSKPÉHO KVÍZU.

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Věda našla neočekávané využití pro zbytky kávy, které běžně vyhazujeme

Věda někdy najde úspěšné použití pro obyčejné věci, které máme denně na dosah ruky. To, co na první pohled vypadá jako pouhá kuriozita, může mít zásadní vliv na naši budoucnost. Přesně takovým objevem je nový druh betonu, při jehož výrobě se využívá kávový lógr.

Robovan: Nový autonomní dopravní prostředek Tesly s kapacitou pro 20 cestujících

Představte si svět, kde lidé nastupují do aut a autobusů bez řidičů. Je už zatraceně blízko. Alespoň to naznačila velkolepá akce v Burbanku, kde společnost Tesla představila vedle očekávaného Robotaxi i něco, co by se dalo nazvat autobusem budoucnosti – Robovan.

Nová zjištění o Etruscích: Překvapivé jídlo pro nejmenší a problémy, kterým museli čelit

Představte si, že jste rodičem v době, kdy svět ještě nepoznal slávu Říma. Vaše dítě pláče hlady, vy ale nemáte dost jídla, abyste mu mohli pomoct. Nebo onemocní – a vy víte, že mu možná nebudete schopni zachránit život. Jaké bylo žít mezi Etrusky, tajemným národem, který položil základy slavné římské civilizace?

Jak vypukla nejkratší válka v dějinách: Konflikt trval pouhých 38 minut, ale způsobil spoušť

Nejkratší válka v dějinách trvala pouhých 38 minut. Začala smrtí sultána a ambicí mladého následníka. Na Zanzibaru se díky tomu na konci 19. století střetla troufalost místního vládce s nekompromisní silou britského impéria. Jak to dopadlo?

Nová funkce WhatsApp: Přepisování hlasových zpráv do textu. Jak ho aktivovat?

Svět moderní komunikace je bohatý na rozmanité způsoby, jak si lidé sdělují své myšlenky a pocity. WhatsApp nyní přichází s funkcí, která může změnit způsob, jakým používáme hlasové zprávy.

Tohle nikdo nečekal: Odborníci varují před hotovostí

Běžné mince a bankovky nejsou jen prostředkem směny – skrývají v sobě i něco, co bychom si nepřáli. Jsou nositelé života.

Globální oteplování promění moře a oceány ve vodní pouště

Ještě nikdy v dějinách naší planety se oceány neoteplovaly tak rychle jako dnes. Studie vědců z Univerzity v Bristolu, publikovaná v časopise Nature, přináší varovný obraz o budoucnosti mořského života.

Co umí (a jak) robotický asistent Elona Muska

Na světě je mnoho podivuhodností, ale snad žádná nebudí tak smíšené pocity jako robot, který vypadá, kráčí a pracuje téměř jako člověk.

Způsobují mobilní telefony rakovinu? Věda po desetiletích výzkumu konečně našla odpověď

Nová studie Světové zdravotnické organizace konečně dává jasné rozhřešení, o kterém už se nebude muset pochybovat.

Tento málo známý režim Windows zrychlí výkon vašeho počítače během mrknutí oka

Kdo by nechtěl, aby jeho počítač běžel, co nejrychleji to umí, bez zbytečných prodlev a čekání? Dnes se společně podíváme na to, jak můžete vašemu počítači dodat chybějící šťávu – tím, že aktivujete režim Špičkový výkon ve Windows 10/11.
- Reklama -