Pondělí, 15 dubna, 2024

Bleskový IQ test: Najdi co nejrychleji správné pyramidy. Do 20 vteřin to dá jen borec!

Mohlo by vás zajímat

Připravili jsme pro vás bleskový kvíz, který prověří především váš postřeh a rychlost vašich mozkových spojů. Jestli se vám podaří úkol vyřešit do dvaceti vteřin, jste mimořádně zdatní a můžete si gratulovat. Pokud ne, nezoufejte, pravděpodobně jste něco přehlédli a udělali někde drobnou chybu. V klidu začněte od začátku a čas si o něco protáhněte. Jedná se přeci jen o kvíz a hlavním úkolem je, abyste se příjemně pobavili.

- Reklama -

Na obrázku vidíte seskupení šesti pyramid a šest možných pohledů na ně shora. Vaším úkolem je najít jediný správný. Pusťte se do luštění. Správné řešení najdete na konci článku.

Vyřešení našeho zdánlivě jednoduchého úlohu vyžaduje synchronizaci mnoha mozkových oblastí. Většinou si ani neuvědomujeme, jak komplexní a složitou práci musí naše mysl odvést. Jedná se o velmi složitý proces. Co vše se děje v mozku, když se se snažíte nalézt správný pohled na objekty shora?

Nejprve se aktivuje vizuální systém v zadní části mozku. Zahrnuje primární vizuální kortex a další spojené oblasti, zpracovává veškerou vizuální informaci.

K analýze obrázků a určení perspektivy dochází v parietálním laloku. Zde probíhají procesy spojené s prostorovým vnímáním a orientací. Při pohledu na obrázky pyramid z různých úhlů právě parietální lalok určí, který pohled odpovídá zobrazenému seskupení.

Ve frontálním laloku sídlí krátkodobá (pracovní paměť), nezbytná k tomu, abychom si informace podrželi v aktivní mysli během řešení úkolu. Ihned poté, co úkol zvládneme, většina detailů z paměti vymizí – do dlouhodobé (trvalé) paměti už nepřejde.

Lidé, kteří mají dobře vyvinuté a trénované prostorové vnímání, paměť a logiku, jsou obvykle při řešení takovýchto úloh úspěšnější než ostatní. Mohou to být umělci, architekti, inženýři, ale i šachisté, kteří jsou zvyklí pracovat s prostorovými úkoly a vizuálními výzvami.

Hraje roli i zkušenost. Lidé, kteří pravidelně řeší podobné úlohy, budou zdatnější i při řešení tohoto kvízu. Trénink a opakování mohou v mozku vytvářet silnější spoje mezi klíčovými oblastmi, což zlepšuje rychlost a přesnost vyhodnocení.

Tak co, podařilo se vám všechny rozdíly najít do dvaceti vteřin? Pokud ne, správné řešení najdete zde:

Foto: Depositphotos.com

PODUD BYSTE SE MĚLI NÁLADU VRHNOUT NA DALŠÍ ZÁBAVNÝ KVÍZ, VYZKOUŠEJTE NAPŘÍKLAD TENTO S HLEDNÁNÍM SPRÁVNÉHO POHLEDU NA STŘEDOVĚKÝ HRAD. ÚKOL JE ZALOŽEN NA TROŠKU JINÉM PRINCIPU, ALE JISTĚ SI S NÍM HRAVĚ PORADÍTE TAKÉ.

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Největší nákupní centrum světa je v Íránu a vypadá jako malé město

Českému srdci jsou blízké tradiční obchodní domy a krámky, kde se člověk může nechat unést vůní čerstvě upečeného pečiva či dobové atmosféry, ačkoli i my jsme už v posledních letech podlehli lásce k supermarketům. Co když vám povíme o jednom obchodním domě, vedle kterého vypadají i naše největší obchodní centra jako skromné krámečky.

Tálibán představil první afghánské supersportovní auto

Nedávno se afghánská vláda vedená hnutím Tálibán dostala do pozornosti médií, když představila zcela mimořádný výtvor – první afghánský supersportovní vůz s názvem Mada 9.

Sokolík bornejský se pyšní titulem nejmenší pták světa, přes svou roztomilost je to nebezpečný dravec

Ve světě ptactva se většina lidí zajímá o obrovské dravce typu orla, ale my se dnes vydáme na cestu za tajemstvím, kterého ptáčka příroda stvořila jako toho nejmenšího. Je jím Sokolík bornejský.

Kanadská robotická firma představila nejrychlejší boty světa

Z Pittsburghu dorazila zpráva o revolučním vynálezu. Místní na robotiku zaměřená firma se pyšní nejrychlejšími botami na světě, kterým říká Moonwalkers. A slibuje, že jejich užíváním se zvýší rychlost naší chůze až o 250 %.

Slepá japonská vědkyně vymyslela AI kufr pro zrakově postižené

Obyvatelé proslulé říše vědy a techniky, známé jako Japonsko, jsou svědky vznešeného pokroku, jenž nezřídka vyráží dech a otevírá nové obzory v lidském snažení. V nedávné době se na scéně zjevil výtvor, jenž neslouží pouze jako praktický společník, nýbrž rovněž jako význačný symbol lidského ducha a jeho nezlomné touhy překonávat překážky osudu. Jedná se o "AI kufr," technologický úspěch, jenž nese pečeť vynikající slepé vědkyně Chieko Asakawa.

Jaký vliv má testosteron na velikost penisu

Oceňme duchaplnou vědu, která zkoumá tajemství testosteronu, hormonu známého svou neodmyslitelnou spojitostí s mužstvím. Jeho vliv na tělo muže nelze přecenit. Dostatečné množství přirozeného testosteronu v těle může mít pozitivní vliv na různé aspekty zdraví, včetně sexuální touhy a počtu spermií. Má ale i vliv na velikost penisu?

Značky Puma a Adidas stvořila sourozenecká nenávist, co trvala i po smrti

Bavorské město Herzogenaurach je domovem dvou sportovních gigantů – značek Puma a Adidas. Historie obou těchto značek je natolik složitá a plná konfliktů, že se někdy zdá, jako by spíš vycházela přímo z dramatického filmu než z reálného života.

Kanada chystá dekriminalizaci kokainu: Otevírá to dveře novým start-upům

Kanada je další zemí, která hodlá být v přístupu k drogám více než benevolentní. Země totiž hodlá dekriminalizovat užívání kokainu.

Algoritmus vědců ze Stanfordu promění robopsy v akrobatické zázraky

Výzkumníci na Stanfordově univerzitě a Šanghajském institutu Qi Zhi představili revoluční algoritmus, který propůjčuje robopsům nevídanou obratnost

Nashtifanské větrné mlýny: Strážci větrů a odkaz minulosti

Někdy může být průvodcem historie i neúprosný vítr. Nashtifanské větrné mlýny, skryté na území iránského Khorásánu, pozorovaly staletí lidského úsilí. Možná i tisíciletí. Poznejte jejich jedinečné rysy a kulturní význam.
- Reklama -