Sobota, 25 května, 2024

IQ test jen pro chytré: Přesuň 4 zápalky tak, aby vzniklo 5 trojúhelníků. Dáš to do minuty?

Mohlo by vás zajímat

Připravili jsme pro vás náročný kvíz, který prověří vaši logiku a prostorové uvažování. Na obrázku vidíte obrazec seskládaný z devíti zápalek. Hra je velmi stará a podobnými rébusy se bavili lidé už od starověku. Přeskládávání tyčinek a kamínků bylo oblíbenou zábavou už ve staré Číně, starém Egyptě i arabském světě. Jednalo se nejen o společenskou záležitost sloužící k pobavení, ale naši předkové si podobnými hrami bystřili mysl udržovali dobré duševní zdraví.

- Reklama -

Vaším úkolem je přemístit 4 zápalky tak, abyste dostali pět trojúhelníků. Pokud zvládnete úkol do minuty, jste vážně dobří. Pokud se vám to nepovede, nezoufejte a klidně si čas protáhněte. Kdybyste tápali a nemohli na řešení přijít, najdete ho na konci článků.

Úkol je o to těžší, že nemáte zápalky fyzicky v ruce a všechny operace se musí odehrát pouze ve vaší mysli. Budete potřebovat tedy nejen logiku, ale i dobré prostorové a orientační schopnosti. Váš mozek musí zvládnout řadu velmi složitých operací a synchronizovat mnoho svých částí.

Co všechno je nutné, aby se odehrálo ve vaší hlavě ke zvládnutí úkolu?

Vyřešení naší hádanky vyžaduje koordinovanou práci mnoha částí vašeho mozku – pracovní paměť, logiku, rozhodovací schopnosti a prostorovou orientaci, a to vše pod časovým tlakem.

Pracovní paměť je důležitá pro uchování informací o zadání úkolu a všech dílčích krocích k jeho řešení. Funguje jako druh „dočasného skladu“, kde můžete manipulovat s informacemi a zkoumat různé možnosti. Jakmile úkol vyřešíte, dočasné informace většinou zapomenete, do dlouhodobé paměti se nepřesouvají.

Logika pak hraje klíčovou roli při rozhodování, které tahy jsou v souladu s pravidly hry a které ne, a také při hodnocení správnosti vašich úvah.

Prostorová orientace je rovněž důležitá. Bez ní byste si nedokázali představit, jak se změní uspořádání zápalek po jejich přesunutí. Musíte si vizualizovat, jak se vytvoří nové obrazce a jak se změní staré.

Pod časovým tlakem fungují tyto procesy často intenzivněji. Mozek se snaží maximalizovat své úsilí, aby splnil úkol v daném časovém rámci. Tlak může někdy vést k lepším výsledkům, protože nás nutí se soustředit a eliminovat nepodstatné informace. Někdy stresové hormony, které tělo při práci pod tlakem vylučuje, mohou naopak snížit koncentraci a celý proces zkomplikovat. Řešení vyžaduje, aby různé části mozku spolupracovaly a komunikovaly mezi sebou. Je skvělým způsobem, jak procvičit a vylepšit různé mozkové schopnosti.

Poradili jste si s úkolem? Pokud ne, správné řešení najdete zde:

Foto: Depositphotos.com

POKUD CHCETE VÁŠ MOZEK POTRÉNOVAT JEŠTĚ DALŠÍM ÚKOLEM, DOPORUČUJEME TŘEBA DALŠÍ KVÍZ SE ZÁPALKAMI. JE POSTAVENÝ NA JINÉM PRINCIPU A MOŽNÁ JE I TROCHU JEDNODUŠŠÍ. VE VÝHODĚ BUDOU PŘEDEVŠÍM LIDÉ S DOBROU PROSTOROVOU ORIENTACÍ.

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Britská firma vyvíjí umělý alkohol, který by neměl negativní účinky toho opravdového

Londýnská firma GABA Labs pracuje na vývoji syntetického alkoholu nazvaného 'Alcarelle', který prý poskytne blahodárné účinky alkoholu bez kocoviny, ztráty rovnováhy nebo jiných nepříjemných projevů po pití.

Adrian Carton de Wiart: Voják, o kterém se říkalo, že ho nejde zabít

Při pohledu na válku by člověk řekl, že neponechá člověka beze změny. U kapitána Adriana Carton de Wiarta, muže, jenž se účastnil tří významných válek, zanechala válka nesmazatelnou stopu. Postřelili ho do obličeje, hlavy, břicha, kotníku, nohy, boku a ucha. Kvůli zraněním přišel o zrak na jednom oku a o levou ruku.

Meta používá vaše fotky z Instagramu a Facebooku k tréninku umělé inteligence

Meta, mateřská společnost Facebooku a Instagramu, ohlásila, že použila veřejné obrázky a příspěvky z těchto sociálních médií k tréninku svého nové umělé inteligence.

Největší nákupní centrum světa je v Íránu a vypadá jako malé město

Českému srdci jsou blízké tradiční obchodní domy a krámky, kde se člověk může nechat unést vůní čerstvě upečeného pečiva či dobové atmosféry, ačkoli i my jsme už v posledních letech podlehli lásce k supermarketům. Co když vám povíme o jednom obchodním domě, vedle kterého vypadají i naše největší obchodní centra jako skromné krámečky.

Tálibán představil první afghánské supersportovní auto

Nedávno se afghánská vláda vedená hnutím Tálibán dostala do pozornosti médií, když představila zcela mimořádný výtvor – první afghánský supersportovní vůz s názvem Mada 9.

Sokolík bornejský se pyšní titulem nejmenší pták světa, přes svou roztomilost je to nebezpečný dravec

Ve světě ptactva se většina lidí zajímá o obrovské dravce typu orla, ale my se dnes vydáme na cestu za tajemstvím, kterého ptáčka příroda stvořila jako toho nejmenšího. Je jím Sokolík bornejský.

Kanadská robotická firma představila nejrychlejší boty světa

Z Pittsburghu dorazila zpráva o revolučním vynálezu. Místní na robotiku zaměřená firma se pyšní nejrychlejšími botami na světě, kterým říká Moonwalkers. A slibuje, že jejich užíváním se zvýší rychlost naší chůze až o 250 %.

Slepá japonská vědkyně vymyslela AI kufr pro zrakově postižené

Obyvatelé proslulé říše vědy a techniky, známé jako Japonsko, jsou svědky vznešeného pokroku, jenž nezřídka vyráží dech a otevírá nové obzory v lidském snažení. V nedávné době se na scéně zjevil výtvor, jenž neslouží pouze jako praktický společník, nýbrž rovněž jako význačný symbol lidského ducha a jeho nezlomné touhy překonávat překážky osudu. Jedná se o "AI kufr," technologický úspěch, jenž nese pečeť vynikající slepé vědkyně Chieko Asakawa.

Jaký vliv má testosteron na velikost penisu

Oceňme duchaplnou vědu, která zkoumá tajemství testosteronu, hormonu známého svou neodmyslitelnou spojitostí s mužstvím. Jeho vliv na tělo muže nelze přecenit. Dostatečné množství přirozeného testosteronu v těle může mít pozitivní vliv na různé aspekty zdraví, včetně sexuální touhy a počtu spermií. Má ale i vliv na velikost penisu?

Značky Puma a Adidas stvořila sourozenecká nenávist, co trvala i po smrti

Bavorské město Herzogenaurach je domovem dvou sportovních gigantů – značek Puma a Adidas. Historie obou těchto značek je natolik složitá a plná konfliktů, že se někdy zdá, jako by spíš vycházela přímo z dramatického filmu než z reálného života.
- Reklama -