Neděle, 6 října, 2024

IQ test prostorové orientace: Poskládáš správně kousky do obrazce? Máš 30 vteřin!

Mohlo by vás zajímat

Připravili jsme pro vás úkol, který prověří především vaši prostorovou orientaci a logické myšlení. Na obrázku vidíte šablonu, do které je potřeba poskládat všech sedm červenožlutých kousků tak, aby do sebe dokonale zapadly. Řešení existuje pouze jediné a pokud byste si s úkolem neporadili, nejdete ho na konci článku.

- Reklama -

Úkol je o to těžší, že nemáte předlohu a nemáte vodítko, abyste poskládali výsledný obrazec. O to náročnější zadání pro váš mozek tento kvíz představuje. Nemáte kousky fyzicky v ruce, jako například při skládání puzzle, vše se tedy musí odehrát pouze ve vaší mysli.

Lidé se nedobrou prostorovou orientací a logickým uvažováním by mohli mít s úlohou problémy. Pro váš mozek je velmi náročné s kousky manipulovat pouze mentálně. Ke zdárnému vyřešení kvízu musíte zapojit mnoho center a zkoordinovat řadu poměrně složitých funkcí.

Co se vám odehrává v hlavě, když se snažíte správně poskládat dílky do obrazce?

Tento pro někoho jednoduchý úkol je ve skutečností velkou výzvou pro mozek! Vyřešení vyžaduje angažovanost několika mozkových center, především těch, které jsou zodpovědné za prostorovou orientaci a logické myšlení. Důležitou roli pravá polovina mozku, kde se většina prostorových operací odehrává. Mentální práce s prostorem je základem tohoto úkolu.

Při zvládání takového úkolu je důležité zapojení oblasti mozku- nazývané parietální lalok. Tato oblast je zodpovědná za integraci senzorických informací z různých částí těla, včetně vizuálních a taktických informací, a jejich uspořádání v jednotný prostorový model. Právě parietální lalok je klíčový pro úspěšné složení kousků do jednoho celku.

Další oblastí, kterou pro řešení tohoto úkolu potřebujeme, je prefrontální kortex. Jedná se o centrum logického uvažování a rozhodování. Pomáhá nám plánovat veškeré kroky a vyhodnocovat jednotlivé varianty. Především výkonové funkce, jako je organizace, kontrola a regulace, jsou zásadní nejen pro úspěšné vyřešení našeho úkolu, ale pro většinu životních situací.

Nezbytným je také hipokampus, zodpovědný za paměť a učení. Při skládání obrazců se naše paměť obrací k předchozím zkušenostem a strategiím, které jsme použili při podobných úkolech.

Lidé s výrazně vyvinutou prostorovou orientací jsou při řešení našeho úkolu samozřejmě ve výhodě. Přitahují je profese, které tento typ myšlení vyžaduje. Jsou architekti, inženýři, sochaři nebo i piloti a řidiči. Také lidé, kteří mají zájem o puzzle, stavebnice a jiné úkoly vyžadující prostorové a logické myšlení, mohou být úspěšnější než ostatní.

Na druhou stranu, lidé, kteří mají obtíže s prostorovým vnímáním, mohou mít s takovým úkolem problémy. Lidé s horším abstraktním myšlením a sníženými výkonovými funkcemi, mohou mít potíže s plánováním a uspořádáváním kousků do jednoho celku. Pokud byste měli pocit, že vám zrovna tento úkol nejde, nezoufejte. Můžete být zrovna unavení či omezeně koncentrovaní. Řešení úkolu je velmi individuální a závisí na řadě faktorů. Každý má své jedinečné silné stránky a slabosti, a to, co je pro jednoho snadné, může být pro druhého obtížné. To je krása lidského mozku a jeho nekonečné různorodosti.

Správné řešení najdete zde:

Foto: Depositphotos.com

POKUD SE CHCETE VRHNOUT NA DALŠÉ KVÍZ, DOPORUČEJEME TŘEBA TENTO S ABSTRAKTNÍMI ROVNICEMI. SKLÁDÁNÍ OBRAZCŮ BYLO JEN „LEHKOU PŘEDEHROU“. TENTO RÉBUS JE SKUTEČNĚ TĚŽKÝ.

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Kdo byl legendární Robin Hood? Skutečně existoval hrdina, který bohatým bral a chudým dával, nebo bylo všechno úplně jinak…

V roce 1226 se v soudních dokumentech York Assizes objevil zápis o osobě jménem Robert Hot. Když mu byl zabaven majetek v hodnotě 32...

Chcete luxusní auto zdarma? Dubaj se proměnila v skládku supervozů. Stačí si vybrat, nasednout a odjet

Spojené arabské emiráty jsou díky ropě jedním z nejbohatších států světa a staly se zemí zaslíbenou pro mnoho přistěhovalců hledajících práci. Tisíce lidí zavítaly...

Odvrácená strana Měsíce: Čínský objev, který otřásl vědeckým světem

Čínská mise Chang’e-4 se postarala o pořádný rozruch. Vědci díky ní odhalili, co všechno se skrývá na odvrácené straně Měsíce. A výsledky jsou fascinující.

Glosa: Hráči českého národního týmu bojovali jako lvi, ukázali víc, než si připouštíme

Hráči našeho národní tým v německém Hamburku bojovali jako lvi. Na mistrovství Evropy roku 2024 se postavili tureckým sokům s odhodláním, které lze jen stěží popsat slovy. To, co se odehrálo na trávníku, bylo více než jen sportovní utkání; byla to skutečná bitva ducha a odvahy.

Félicette, kočičí astronautka: Málem zapomenutá hrdinka Země se nakonec dočkala pocty

Na fotografiích nevypadá příliš šťastně. Možná ale její zaskočený výraz způsobila skutečnost, že měla v mozku implantovanou elektrodu. Ovšem takhle se o slavné kočičí...

Jak vyprat kšiltovku: Návod, podle kterého to zvládne i nešikovný chlap

Stačí pár let nošení a z vaší milované čepice se stane potem zasmrádlá ostuda, která je nejspíš na mnoha místech vcelku odpudivá nebo dokonce...

Posilování v Antice: Jak se cvičilo v době kalokagathia

Pro lepší přehled, jak se posilování v antice lišilo od toho dnešního, ho budeme srovnávat se současnými zásadami sportovního tréninku. Ať už jde o...

Jeremy Clarkson: Vyloučili ho před maturitou, ke slávě mu pomohla neuctivost

Jeremy Charles Robert Clarkson se narodil 11. dubna 1960 v Doncasteru v Jižním Yorkshiru Shirley a Eddiemu Clarksonovým. Shirley byla učitelkou na základní škole...

Válka dronů už není sci-fi: V Severní Dakotě poslali bojovat s kriminalitou do ulic ozbrojené stroje

Dle ministerstva obrany je nesmrtící, neboli neletální zbraň je definovaná jako:„Neletální zbraně (Non-Lethal Weapons) jsou takové zbraně, které mají na určitou dobu vyřadit z...

Dopisy starořímského vojáka matce ukázaly armádní zvyklosti ve zcela novém světle

Dopis nese datum února roku 108 n. l. a Apollinarius ho odeslal matce Tasoucharion do egyptské Alexandrie z Bostry v Arábii, kde působil...
- Reklama -