Pondělí, 15 dubna, 2024

Vynálezce saxofonu měl nelidskou smůlu: Vypadl z okna, vypil kyselinu a spadl na žhavá kamna

Mohlo by vás zajímat

Pokud máte rádi hudbu, nejspíš i vám dokáží učarovat rytmická saxofonová sóla. Ty bychom neměli, kdyby nebylo Adolpha Saxe, muže, který saxofon vymyslel. Je neuvěřitelné, že to dokázal, protože Saxe jinak provázela životem extrémní smůla.

- Reklama -

Když belgický výrobce nástrojů Adolphe Sax v roce 1846 vložil rákos do kuželovité mosazné trubice a tento hybrid si nechal patentovat, přispěl tím k novému nástroji pro vojenskou kapelu. Časem se jeho saxofon dostal přes Atlantik a stal se základem jazzu. I díky tomu se saxofon dočkal mnoha přezdívek, od „nejdojemnějšího a za srdce chytajícího dechového nástroje“ až po „ďáblův roh“. Adolphe Sax byl podobně rozporuplnou osobností a jeho život je takříkajíc doslovnou definicí slova „drsňák“.

Saxova vlastní matka nemyslela, že se její chlapec dožije dospělosti. „Je to dítě neštěstí, nebude žít,“ komentovala prý jeho věčné nehody. Sousedé s ní souhlasili a přezdívali mu „malý Sax, duch“.

Jedna nehoda za druhou

Může to asi znít krutě, ale Saxova matka ani jeho sousedé se příliš nepletli. Hudebníka provázela v životě jen těžko uvěřitelná smůla. Jednou například považoval jistou tekutinu za mléko a ve skutečnosti vypil trochu zředěné kyseliny sírové. Uhodil se kamenem do hlavy. Celkem třikrát se otrávil lakem. Také spolkl jehlu. A aby toho snad nebylo málo, jako chlapec vypadl z okna ve třetím patře.

Při dalším incidentu Sax nešťastnou náhodou spadl na hořící kamna a údajně si způsobil těžké popáleniny na boku. Naštěstí se zřejmě alespoň vyhnul těžké infekci, která může v podobných případech následovat, i když část měl už navždy zjizvené tělo.

Snad nejblíže smrti byl v deseti letech, kdy spadl do řeky. Objevil ho tehdy náhodný vesničan, co si všiml, že Sax „plave“ obličejem dolů poblíž mlýna. Okamžitě ho z řeky vytáhli a později se probral.

Největší úspěch přišel omylem

I jeho vynález saxofonu byl svého druhu náhodou, výsledkem upravené trubky, již v roce 1845 vytvořil se svým otcem Charlesem Josephem Saxem. Mladší Sax si saxofon nechal v roce 1846 patentovat, prodával své nástroje a stal se dokonce instruktorem na pařížské konzervatoři.

Na sklonku života onemocněl Sax rakovinou rtu. Tu sice přežil (jako většinu nehod, co ho chtěly zabít), aby nakonec zemřel v relativní chudobě v roce 1894.

I tak to není vůbec špatné na chlápka, co se podle matky neměl dožít ani puberty…

Zdroj:

allthatsinteresting.com, Time, todaifoundout.com, Wikipedie

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Největší nákupní centrum světa je v Íránu a vypadá jako malé město

Českému srdci jsou blízké tradiční obchodní domy a krámky, kde se člověk může nechat unést vůní čerstvě upečeného pečiva či dobové atmosféry, ačkoli i my jsme už v posledních letech podlehli lásce k supermarketům. Co když vám povíme o jednom obchodním domě, vedle kterého vypadají i naše největší obchodní centra jako skromné krámečky.

Tálibán představil první afghánské supersportovní auto

Nedávno se afghánská vláda vedená hnutím Tálibán dostala do pozornosti médií, když představila zcela mimořádný výtvor – první afghánský supersportovní vůz s názvem Mada 9.

Sokolík bornejský se pyšní titulem nejmenší pták světa, přes svou roztomilost je to nebezpečný dravec

Ve světě ptactva se většina lidí zajímá o obrovské dravce typu orla, ale my se dnes vydáme na cestu za tajemstvím, kterého ptáčka příroda stvořila jako toho nejmenšího. Je jím Sokolík bornejský.

Kanadská robotická firma představila nejrychlejší boty světa

Z Pittsburghu dorazila zpráva o revolučním vynálezu. Místní na robotiku zaměřená firma se pyšní nejrychlejšími botami na světě, kterým říká Moonwalkers. A slibuje, že jejich užíváním se zvýší rychlost naší chůze až o 250 %.

Slepá japonská vědkyně vymyslela AI kufr pro zrakově postižené

Obyvatelé proslulé říše vědy a techniky, známé jako Japonsko, jsou svědky vznešeného pokroku, jenž nezřídka vyráží dech a otevírá nové obzory v lidském snažení. V nedávné době se na scéně zjevil výtvor, jenž neslouží pouze jako praktický společník, nýbrž rovněž jako význačný symbol lidského ducha a jeho nezlomné touhy překonávat překážky osudu. Jedná se o "AI kufr," technologický úspěch, jenž nese pečeť vynikající slepé vědkyně Chieko Asakawa.

Jaký vliv má testosteron na velikost penisu

Oceňme duchaplnou vědu, která zkoumá tajemství testosteronu, hormonu známého svou neodmyslitelnou spojitostí s mužstvím. Jeho vliv na tělo muže nelze přecenit. Dostatečné množství přirozeného testosteronu v těle může mít pozitivní vliv na různé aspekty zdraví, včetně sexuální touhy a počtu spermií. Má ale i vliv na velikost penisu?

Značky Puma a Adidas stvořila sourozenecká nenávist, co trvala i po smrti

Bavorské město Herzogenaurach je domovem dvou sportovních gigantů – značek Puma a Adidas. Historie obou těchto značek je natolik složitá a plná konfliktů, že se někdy zdá, jako by spíš vycházela přímo z dramatického filmu než z reálného života.

Kanada chystá dekriminalizaci kokainu: Otevírá to dveře novým start-upům

Kanada je další zemí, která hodlá být v přístupu k drogám více než benevolentní. Země totiž hodlá dekriminalizovat užívání kokainu.

Algoritmus vědců ze Stanfordu promění robopsy v akrobatické zázraky

Výzkumníci na Stanfordově univerzitě a Šanghajském institutu Qi Zhi představili revoluční algoritmus, který propůjčuje robopsům nevídanou obratnost

Nashtifanské větrné mlýny: Strážci větrů a odkaz minulosti

Někdy může být průvodcem historie i neúprosný vítr. Nashtifanské větrné mlýny, skryté na území iránského Khorásánu, pozorovaly staletí lidského úsilí. Možná i tisíciletí. Poznejte jejich jedinečné rysy a kulturní význam.
- Reklama -