Pátek, 6 září, 2024

Vynálezce saxofonu měl nelidskou smůlu: Vypadl z okna, vypil kyselinu a spadl na žhavá kamna

Mohlo by vás zajímat

Pokud máte rádi hudbu, nejspíš i vám dokáží učarovat rytmická saxofonová sóla. Ty bychom neměli, kdyby nebylo Adolpha Saxe, muže, který saxofon vymyslel. Je neuvěřitelné, že to dokázal, protože Saxe jinak provázela životem extrémní smůla.

- Reklama -
- Reklama - Google

Když belgický výrobce nástrojů Adolphe Sax v roce 1846 vložil rákos do kuželovité mosazné trubice a tento hybrid si nechal patentovat, přispěl tím k novému nástroji pro vojenskou kapelu. Časem se jeho saxofon dostal přes Atlantik a stal se základem jazzu. I díky tomu se saxofon dočkal mnoha přezdívek, od „nejdojemnějšího a za srdce chytajícího dechového nástroje“ až po „ďáblův roh“. Adolphe Sax byl podobně rozporuplnou osobností a jeho život je takříkajíc doslovnou definicí slova „drsňák“.

Saxova vlastní matka nemyslela, že se její chlapec dožije dospělosti. „Je to dítě neštěstí, nebude žít,“ komentovala prý jeho věčné nehody. Sousedé s ní souhlasili a přezdívali mu „malý Sax, duch“.

Jedna nehoda za druhou

Může to asi znít krutě, ale Saxova matka ani jeho sousedé se příliš nepletli. Hudebníka provázela v životě jen těžko uvěřitelná smůla. Jednou například považoval jistou tekutinu za mléko a ve skutečnosti vypil trochu zředěné kyseliny sírové. Uhodil se kamenem do hlavy. Celkem třikrát se otrávil lakem. Také spolkl jehlu. A aby toho snad nebylo málo, jako chlapec vypadl z okna ve třetím patře.

Při dalším incidentu Sax nešťastnou náhodou spadl na hořící kamna a údajně si způsobil těžké popáleniny na boku. Naštěstí se zřejmě alespoň vyhnul těžké infekci, která může v podobných případech následovat, i když část měl už navždy zjizvené tělo.

Snad nejblíže smrti byl v deseti letech, kdy spadl do řeky. Objevil ho tehdy náhodný vesničan, co si všiml, že Sax „plave“ obličejem dolů poblíž mlýna. Okamžitě ho z řeky vytáhli a později se probral.

Největší úspěch přišel omylem

I jeho vynález saxofonu byl svého druhu náhodou, výsledkem upravené trubky, již v roce 1845 vytvořil se svým otcem Charlesem Josephem Saxem. Mladší Sax si saxofon nechal v roce 1846 patentovat, prodával své nástroje a stal se dokonce instruktorem na pařížské konzervatoři.

Na sklonku života onemocněl Sax rakovinou rtu. Tu sice přežil (jako většinu nehod, co ho chtěly zabít), aby nakonec zemřel v relativní chudobě v roce 1894.

I tak to není vůbec špatné na chlápka, co se podle matky neměl dožít ani puberty…

Zdroj:

allthatsinteresting.com, Time, todaifoundout.com, Wikipedie

- Reklama - Google
- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Jeremy Clarkson: Vyloučili ho před maturitou, ke slávě mu pomohla neuctivost

Jeremy Charles Robert Clarkson se narodil 11. dubna 1960 v Doncasteru v Jižním Yorkshiru Shirley a Eddiemu Clarksonovým. Shirley byla učitelkou na základní škole...

Válka dronů už není sci-fi: V Severní Dakotě poslali bojovat s kriminalitou do ulic ozbrojené stroje

Dle ministerstva obrany je nesmrtící, neboli neletální zbraň je definovaná jako:„Neletální zbraně (Non-Lethal Weapons) jsou takové zbraně, které mají na určitou dobu vyřadit z...

Dopisy starořímského vojáka matce ukázaly armádní zvyklosti ve zcela novém světle

Dopis nese datum února roku 108 n. l. a Apollinarius ho odeslal matce Tasoucharion do egyptské Alexandrie z Bostry v Arábii, kde působil...

Abraham Lincoln: Největší hvězda wrestlingu své doby. Věděli jste, čím se v mládí živil nejslavnější prezident USA?

Při pohledu na známou podobiznu důstojného muže s plnovousem by málokoho napadlo, že se před započetím politické kariéry se živil jako profesionální zápasník. A...

John Lennon a jeho smrt: Co vedlo Marka Davida Chapmana k jeho činu?

Co vedlo samozvaného zbožného křesťana Marka Davida Chapmana k tomu, aby vypálil ze své zbraně a zabil člověka, kterého předtím v životě nepotkal? Chapman,...

Historické testy mužnosti: Brutální přechodové zkoušky plné bolesti, krve či nahoty

Stát se mužem v České republice znamená buď dovršení 18 let, ztrátu panictví nebo nástup do prvního zaměstnání. Snadné, že? V některých částech světa...

Frederic Chopin chtěl, aby z něj vyřízli srdce a uchovali ho. Nakonec ukázalo, jak zemřel

Srdce slavného skladatele zažilo po Chopinově smrti velké přesuny.

CIA vyvinula v 70. letech špionážní vážku na odposlouchávání Rusů

V sedmdesátých letech minulého století se úřad CIA pro výzkum a vývoj chopil nevídaného úkolu. Vyvinul drobné odposlouchávací zařízení v podobě vážky.

Rusové využívají k obraně Sevastopolu i delfíny

Delfíni, ti hraví mořští tvorové známí svou chytrostí, se čím dál častěji stávají rekruty ruského vojenského námořnictva. Hlídají momentálně především námořní základnu v Sevastopolu na Černém moři. Tento krok má za cíl odradit potápěče od přiblížení k základně.

Geny netopýrů mohou obsahovat klíč k léčbě covidu a rakoviny

Vědci se pokouší odhalit záhadný genom netopýrů, díky kterému jsou tito tvorové obdařeni neobyčejnou odolností vůči covidu i rakovině. Odborníci kvůli tomu studují netopýry už řadu let v naději, že se jim povede tajemnou netopýří imunitu přenést i na lidi.
- Reklama -