Pátek, 6 září, 2024

Záhadná smrt Antoine de Saint-Exupéryho: Zabila ho jeho pověstná neopatrnost, nebo za jeho smrtí stál sám slavný Charles de Gaulle?

Mohlo by vás zajímat

Před dvaceti lety byl nalezen na dně Středozemního moře vrak letadla, ve kterém zemřel Antoine de Saint-Exupéry. Záhada, jak zemřel, byla konečně rozluštěna. Vzápětí ale vyvstala další a ještě zajímavější nejasnost. Proč vlastně slavný spisovatel zemřel?

- Reklama -
- Reklama - Google

Antoine de Saint-Exupéry není třeba zdlouhavě představovat. Otec Malého prince, jedné z nejslavnějších knih historie, byl nejen skvělým spisovatelem, ale i zapáleným letcem. Jeho život vyhlasl 31. července 1944, když byl při průzkumné misi sestřelen nepřátelským letounem Luftwafe. Stala se slavnému spisovateli osudnou jeho pověstná neopatrnost, nebo se jednalo o plánovaný čin – sebevraždu způsobenou dlouhodobou depresí a obviněními, která proti němu vznesl generál a budoucí francouzský prezident Charles de Gaulle?

Pilot tělem i duší

Saint-Exupéry byl zkušeným letcem. Dlouhé roky pracoval jako obchodní pilot. Byl průkopníkem leteckých poštovních tras po celé Evropě, Africe a Jižní Americe. Když v roce 1939 vypukla válka, vstoupil do francouzského letectva a pracoval jako průzkumník až do vynuceného příměří Francie s Německem v roce 1940. Pak žil několik let ve Spojených státech a nakonec se znovu zapojil do války jako pilot.

Nešťastná nehoda a obvinění z kolaborace

V roce 1943 byl přidělen ke své bývalé jednotce. Jeho strojem se stal P-38 Lockheed Lightning. Na složitý stroj ale Saint-Exupéry nebyl zvyklý a při své druhé misi havaroval. Jeho nadřízení se na havárii dívali zle a uložili mu zákaz létání a osmiměsíční domácí vězení.

Do případu se vložil francouzský generál Charles de Gaulle a navíc obvinil Saint-Exupéryho z kolaborace s nacisty. Saint-Exupéry už tak trpěl depresemi kvůli svému selhání a izolaci, ve které se nacházel. Po tomto obvinění propadl čistému zoufalství. Začal pít a jeho zdraví se výrazně zhoršilo. Když Saint-Exupérymu vypršel zákaz létání, usedl zpět do svého stroje. Dne 31. července 1944 v 8:45 ráno Saint-Ex odstartoval z korsického letiště. To bylo naposledy, co ho spatřili jeho druhové.

Jak Antoine de Saint-Exupéry zemřel?

Oficiální verze smrti je, že byl sestřelen. K sestřelení se přiznal pilot luftwafe Horst Rippert, který svého činu prý velmi litoval. „Nevěděl jsem, kdo v letadle sedí. Kdybych to věděl, nestřílel bych. Na jeho knihách jsme vyrůstali, všichni jsme je četli a milovali,“ říká Rippert. Historici tuto variantu považují za vysoce pravděpodobnou. Před dvaceti lety potápěči vrak Saint-Exupéry letadla našli skutečně ve Středozemním moři nedaleko Marseille.

Sebevražda

Saint-Exupéry trpěl hlubokými depresemi už při pobytu v USA. V roce 1940 ho navštívil přítel a našel ho zavřeného v temním pokoji, ponořeného do sebe a v hluboké depresi. V této době Saint-Exupéry psal Malého prince, své nejslavnější dílo. Smutná pohádka princi cestujícím vesmírem, který nakonec záhadně zmizí. Mnozí měli pocit, že kniha je zlověstně předvídavá odchod samotného Saint-Exupéry.

Podle výpovědí německých letců, kteří byli přítomni jeho sestřelu, se Saint-Exupéry choval podivně. Letěl přímo k nim bez ohledu na riziko. Mise 31. července 1944 měla být poslední, kterou ve válce absolvoval. Možná si myslel, že smrt nepřátelskou palbou bude vhodným a hrdinským zakončením jeho osobního příběhu.

Zdroj:

Britannica, ceskatelevize.cz, planeandpilotmag.com

- Reklama - Google
- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Jeremy Clarkson: Vyloučili ho před maturitou, ke slávě mu pomohla neuctivost

Jeremy Charles Robert Clarkson se narodil 11. dubna 1960 v Doncasteru v Jižním Yorkshiru Shirley a Eddiemu Clarksonovým. Shirley byla učitelkou na základní škole...

Válka dronů už není sci-fi: V Severní Dakotě poslali bojovat s kriminalitou do ulic ozbrojené stroje

Dle ministerstva obrany je nesmrtící, neboli neletální zbraň je definovaná jako:„Neletální zbraně (Non-Lethal Weapons) jsou takové zbraně, které mají na určitou dobu vyřadit z...

Dopisy starořímského vojáka matce ukázaly armádní zvyklosti ve zcela novém světle

Dopis nese datum února roku 108 n. l. a Apollinarius ho odeslal matce Tasoucharion do egyptské Alexandrie z Bostry v Arábii, kde působil...

Abraham Lincoln: Největší hvězda wrestlingu své doby. Věděli jste, čím se v mládí živil nejslavnější prezident USA?

Při pohledu na známou podobiznu důstojného muže s plnovousem by málokoho napadlo, že se před započetím politické kariéry se živil jako profesionální zápasník. A...

John Lennon a jeho smrt: Co vedlo Marka Davida Chapmana k jeho činu?

Co vedlo samozvaného zbožného křesťana Marka Davida Chapmana k tomu, aby vypálil ze své zbraně a zabil člověka, kterého předtím v životě nepotkal? Chapman,...

Historické testy mužnosti: Brutální přechodové zkoušky plné bolesti, krve či nahoty

Stát se mužem v České republice znamená buď dovršení 18 let, ztrátu panictví nebo nástup do prvního zaměstnání. Snadné, že? V některých částech světa...

Frederic Chopin chtěl, aby z něj vyřízli srdce a uchovali ho. Nakonec ukázalo, jak zemřel

Srdce slavného skladatele zažilo po Chopinově smrti velké přesuny.

CIA vyvinula v 70. letech špionážní vážku na odposlouchávání Rusů

V sedmdesátých letech minulého století se úřad CIA pro výzkum a vývoj chopil nevídaného úkolu. Vyvinul drobné odposlouchávací zařízení v podobě vážky.

Rusové využívají k obraně Sevastopolu i delfíny

Delfíni, ti hraví mořští tvorové známí svou chytrostí, se čím dál častěji stávají rekruty ruského vojenského námořnictva. Hlídají momentálně především námořní základnu v Sevastopolu na Černém moři. Tento krok má za cíl odradit potápěče od přiblížení k základně.

Geny netopýrů mohou obsahovat klíč k léčbě covidu a rakoviny

Vědci se pokouší odhalit záhadný genom netopýrů, díky kterému jsou tito tvorové obdařeni neobyčejnou odolností vůči covidu i rakovině. Odborníci kvůli tomu studují netopýry už řadu let v naději, že se jim povede tajemnou netopýří imunitu přenést i na lidi.
- Reklama -