Sobota, 25 května, 2024

Obdivuhodný Bass Reeves: Utekl otroctví, a pak se stal prvním černošským šerifem v USA

Mohlo by vás zajímat

Narodil se jako otrok, ale nakonec to Bass Reeves dotáhl tak daleko, že lovil bělochy, kteří lynčovali černochy.

- Reklama -

V roce 1838 – téměř sto let předtím, než byl veřejnosti představen termín Osamělý jezdec – se Bass Reeves narodil v otroctví v arkansaské domácnosti Williama S. Reevese. Málokdo ví, že právě tenhle muž je předobrazem osamělého lovce zločinců, díky kterému nakonec i vznikl stejnojmenný film s Johnnym Deppem v hlavní roli.

Příběh tohoto muže se začal psát ve chvíli, kdy mu v Texasu během občanské války William S. Reeves přikázal, aby doprovázel jeho syna George Reevese do boje za Konfederaci.

Bass se i díky tomu nakonec na přelomu 19. a 20. století stal legendou díky své zdatnosti při lovu zločinců v indiánském teritoriu. To ale trochu předbíháme…

Uprchlým otrokem v zemi bezpráví

Když Bass ještě sloužil Georgeovi, jednoho večera pod rouškou noci z jeho služeb uprchl do indiánského teritoria. Neví se přesně, co ho k tomu vedlo. Spekuluje se o rvačce mezi Bassem a Georgem kvůli hře v kartách, píše se ale také o tom, že Bass prostě možná jen vyslechl tolik řečí o vraždění černochů, že se prostě rozhodl svého pána opustit.

Prchl na indiánské území, které dnes známe jako americký stát Oklahoma. Tehdy šlo o oblast ovládanou pěti indiánskými kmeny – Čerokézi, Seminoly, Creeky, Čoktawy a Čikasawy – tedy kmeny, jež museli opustit své domovy v důsledku amerického zákona o stěhování indiánů z roku 1830.

Ačkoli se komunita spravovala prostřednictvím systému kmenových soudů, jurisdikce těchto soudů se ve skutečnosti vztahovala pouze na příslušníky pěti hlavních kmenů. To znamenalo, že každý, kdo nepatřil k výše zmíněným kmenům – od uprchlých otroků po drobné zločince – mohl být stíhán pouze na federální úrovni v rámci jeho hranic. Což se v praxi projevilo tak, že se rezervace stala útočištěm mnoha uprchlíků před zákonem. A právě na pozadí bezprávní divokého západu si Bass vydobyl svou ohromující pověst.

Přerod talentovaného Basse Reevese

Po příchodu do rezervace se Bass rychle zorientoval v místní krajině. Stejně rychle si osvojil zvyky kmenů Seminolů, Creeků a ostatních kmenů a dokonce se naučil mluvit jejich jazyky. To se mu později dost hodilo, když se po přijetí 13. dodatku v roce 1865, který zrušil otroctví, stal Bass formálně svobodným mužem. Když se tuhle dobrou zprávu dozvěděl, vrátil do Arkansasu, kde se oženil, věnoval se farmaření, a zplodil 11 dětí.

Reevesův život spokojeného farmáře ale netrval dlouho. Přesněji pouhých 10 let. Když se 10. května 1875 federální západní okresní soud přesunul do Fort Smith v Arkansasu, došlo k jmenování jistého Isaaca C. Parkera soudcem. Ten dostal za úkol vyčistit tuhle „džungli plnou zločinců“, která se stala z indiánské rezervace. A rychle se pustil do díla.

Parker spojil své síly s americkým maršálem Jamesem Faganem. Fagan s Parkerovým požehnáním najal 200 zástupců maršála, co měli uklidnil rostoucí chaos na celém Západě. Zástupci maršála měli za úkol zadržet nespočet zlodějů, vrahů a uprchlíků, kteří se roztahovali na rozsáhlém území o rozloze 75 000 čtverečních mil. Pro tuto pozici se vyhledávali schopní místní střelci a stopaři. Bass Reeves byl jedním z mála černochů, kteří byli přijati.

Bass Reeves se nakonec stal lovcem bělochů

Reeves, vysoký statný muž s bouřlivým vystupováním, se rychle osvědčil. Údajně zacházel s puškou ráže .44 Winchester tak šikovně, že dokázal zabít člověka vzádelného klidně i 400 metrů.

Za svou kariéru šerifa postavil před soud desítky psanců, z nichž mnozí byli běloši. Podle Arta T. Burtona, 70letého univerzitního administrátora a profesora historie ve výslužbě, který v roce 2006 napsal Reevesovu biografii „Black Gun, Silver Star“ (Černá zbraň, stříbrná hvězda), Reeves dokonce pronásledoval a zatýkal bělochy za lynčování a další zločiny z rasové nenávisti.

Zdroj:

Washington Post, historyextra.com, allthatsinteresting.com

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Britská firma vyvíjí umělý alkohol, který by neměl negativní účinky toho opravdového

Londýnská firma GABA Labs pracuje na vývoji syntetického alkoholu nazvaného 'Alcarelle', který prý poskytne blahodárné účinky alkoholu bez kocoviny, ztráty rovnováhy nebo jiných nepříjemných projevů po pití.

Adrian Carton de Wiart: Voják, o kterém se říkalo, že ho nejde zabít

Při pohledu na válku by člověk řekl, že neponechá člověka beze změny. U kapitána Adriana Carton de Wiarta, muže, jenž se účastnil tří významných válek, zanechala válka nesmazatelnou stopu. Postřelili ho do obličeje, hlavy, břicha, kotníku, nohy, boku a ucha. Kvůli zraněním přišel o zrak na jednom oku a o levou ruku.

Meta používá vaše fotky z Instagramu a Facebooku k tréninku umělé inteligence

Meta, mateřská společnost Facebooku a Instagramu, ohlásila, že použila veřejné obrázky a příspěvky z těchto sociálních médií k tréninku svého nové umělé inteligence.

Největší nákupní centrum světa je v Íránu a vypadá jako malé město

Českému srdci jsou blízké tradiční obchodní domy a krámky, kde se člověk může nechat unést vůní čerstvě upečeného pečiva či dobové atmosféry, ačkoli i my jsme už v posledních letech podlehli lásce k supermarketům. Co když vám povíme o jednom obchodním domě, vedle kterého vypadají i naše největší obchodní centra jako skromné krámečky.

Tálibán představil první afghánské supersportovní auto

Nedávno se afghánská vláda vedená hnutím Tálibán dostala do pozornosti médií, když představila zcela mimořádný výtvor – první afghánský supersportovní vůz s názvem Mada 9.

Sokolík bornejský se pyšní titulem nejmenší pták světa, přes svou roztomilost je to nebezpečný dravec

Ve světě ptactva se většina lidí zajímá o obrovské dravce typu orla, ale my se dnes vydáme na cestu za tajemstvím, kterého ptáčka příroda stvořila jako toho nejmenšího. Je jím Sokolík bornejský.

Kanadská robotická firma představila nejrychlejší boty světa

Z Pittsburghu dorazila zpráva o revolučním vynálezu. Místní na robotiku zaměřená firma se pyšní nejrychlejšími botami na světě, kterým říká Moonwalkers. A slibuje, že jejich užíváním se zvýší rychlost naší chůze až o 250 %.

Slepá japonská vědkyně vymyslela AI kufr pro zrakově postižené

Obyvatelé proslulé říše vědy a techniky, známé jako Japonsko, jsou svědky vznešeného pokroku, jenž nezřídka vyráží dech a otevírá nové obzory v lidském snažení. V nedávné době se na scéně zjevil výtvor, jenž neslouží pouze jako praktický společník, nýbrž rovněž jako význačný symbol lidského ducha a jeho nezlomné touhy překonávat překážky osudu. Jedná se o "AI kufr," technologický úspěch, jenž nese pečeť vynikající slepé vědkyně Chieko Asakawa.

Jaký vliv má testosteron na velikost penisu

Oceňme duchaplnou vědu, která zkoumá tajemství testosteronu, hormonu známého svou neodmyslitelnou spojitostí s mužstvím. Jeho vliv na tělo muže nelze přecenit. Dostatečné množství přirozeného testosteronu v těle může mít pozitivní vliv na různé aspekty zdraví, včetně sexuální touhy a počtu spermií. Má ale i vliv na velikost penisu?

Značky Puma a Adidas stvořila sourozenecká nenávist, co trvala i po smrti

Bavorské město Herzogenaurach je domovem dvou sportovních gigantů – značek Puma a Adidas. Historie obou těchto značek je natolik složitá a plná konfliktů, že se někdy zdá, jako by spíš vycházela přímo z dramatického filmu než z reálného života.
- Reklama -