Čtvrtek, 24 října, 2024

Benjamin Hornigold: největší pirát všech dob. Jak se z korzára stal lovec pirátů?

Mohlo by vás zajímat

Benjamin Hornigold je pozoruhodnou postavou historie. Byl postrachem španělských a francouzských lodí, zakladatelem a vůdcem Pirátské republiky. Byl však zrazen vlastními lidmi, a z korzára se stal fanatický a neúnavný lovec pirátů.

- Reklama -

O „předpirátském“ životě Benjamin Hornigolda  je známo jen velmi málo. Narodil kolem roku 1680 a pocházel z anglického hrabství Norfolk. Jako námořník sloužil na lodích plujících z King’s Lynn nebo Great Yarmouth. Jeho první pirátský čin se odehrál v zimě 1713.

Piráty stvořila válka

Hornigoldovo řádění spadá do tzv. zlaté éry pirátství a on byl jejím důležitým představitelem. Tato epocha začala přibližně v polovině 80. let 16. století, krátce po Hornigoldově narození, a skončila kolem roku 1730, přibližně deset let po Hornigoldově smrti. Odhaduje se, že během zlatého věku pirátství působilo na moři neuvěřitelných 5 000 pirátů.  

Přelom 16. a 17. století nepředstavoval pro Anglii nejlepší časy. Na venkově zavládla bída a mnoho lidí přicházelo za vidinou lepšího života do měst. Ani zde však pracovní podmínky nebyly příliš dobré, a tak mnozí mladí muži považovali práci na lodi za východisko z nouze. Obyčejní námořníci museli tvrdě pracovat, podléhali přísné disciplíně a vydělávali jen skromné mzdy. Pirátství poskytovalo námořníkům příležitost rychle nahromadit majetek a vzít osud konečně pevně do svých rukou. Dobrodružný a nebezpečný život na moři měl své kouzlo a hlavně přinášel vyhlídky na lepší zítřky. 

V roce 1701, po smrti Karla II., posledního španělského Habsburka, probíhala válka o španělské dědictví, a to až do roku 1714. Protože Karel nezanechal dědice, nárokovaly si španělský trůn dvě dynastie – rakouští Habsburkové a francouzští Bourboni. Válka těchto znepřátelených rodů se z velké části odehrávala na moři. Mnoho mužů se nechalo najmout za slušné peníze k námořnictvu. Když však válka v roce 1714 skončila, zůstali „mořští žoldáci“ bez práce a začali se vzhledem ke svým válečným zkušenostem živit pirátstvím. Je možné, že i Hornigold byl jedním z těchto nezaměstnaných námořníků.

Z korzára pirátem

Je zvláštní, že Hornigold po celou dobu své pirátské kariéry nenapadal britské lodě. Choval se tedy v tomto ohledu spíše jako korzár, než jako pirát. Rozdíl mezi korzárem a pirátem spočíval v tom, že korzár dostal od státu pověření přepadat lodě patřící jiným státům. Byl tedy najatý nějakou námořní velmocí. Toto pověření platilo v době války, ale jakmile válka skončila, bylo zrušeno. Není třeba dodávat, že mnoho korzárů nezanechalo své činnosti ani v době míru a plynule se tedy stalo piráty. 

Je možné, že Hornigold fungoval jako britský korzár během války o španělské dědictví. I když po válce pověření útočit na nepřátelské lodě vypršelo, Hornigold pravděpodobně jej ctil i nadále. Španělský trůn stále ještě ovládali Bourboni, tak napadal jejich lodě, a britské nechával být. Tato zvláštnost nakonec způsobila, že se proti němu obrátila vlastní posádka.

První mezi piráty

Piráti se stahovali na ostrov New Providence na Bahamách. Oblast pro ně byla atraktivní, protože se nachází přímo uprostřed obchodních cest mezi Karibikem a Atlantikem. Oblast byla málo osídlená a hlavní město Nassau bylo velmi strategicky položené v zálivu, který mu poskytoval přirozenou ochranu.

Hornigold sídlil právě v Nassau. Na jeho popud byla založena tzv. Pirátská republika a on se nominoval jedním z vládců. Pirátská republika byla ale víc než jen doupě vzdoru a hříchu. Rozrostla se v životem tepoucí osadu a přitahovala nejen piráty, ale také civilisty z různých společenských vrstev – americké a jamajské kolonisty, obchodníky a bývalé námořníky z královského námořnictva .

Zákonem Pirátské republiky byl tzv. Pirátský kodex. Jednalo se o soupis pravidel závazných pro piráty. Pirátský kodex mimo jiné stanovil, že kořist se má dělit rovným dílem a že kapitáni a vůdci pirátů mohou být odvoláni na základě lidového hlasování. Tato pravidla byla zřejmě zavedena v reakci na tyranii, kterou mnozí námořníci zažívali od svých nadřízených. Kodex byl demokratický v tom, že umožňoval, aby se obyčejní piráti dostali na vrchol a aby byli mocní vůdci hlasováním svrženi. To druhé se ostatně stalo i Hornigoldovi.

Jak již bylo zmíněno, Hornigold nenapadal britské lodě, což se u jeho posádky nesetkalo s velkou přízní. Proto se v roce 1716 jeho muži vzbouřili a odhlasovali si jeho odvolání z funkce kapitána. Hornigoldovi a jeho stoupencům zůstala šalupa, kterou předtím ukořistili. Jeho bývalá posádka si vybrala nového kapitána Samuela Bellamyho. Ačkoli Hornigoldova moc byla odvoláním značně omezena, stále mohl podnikat nájezdy a přepadat lodě. Hornigold proto pokračoval v pirátské činnosti až do konce roku 1717.

Z piráta lovec pirátů

V roce 1718  král Jiří I. podnikl chytrý tah. Vydal dokument, kde udělil plnou milost každému pirátovi, který se vzdal koloniálním guvernérům britského impéria. Hornigold milost přijal a vzdal se Woodesovi Rogersovi, nově jmenovanému královskému guvernérovi Bahamských ostrovů.

Mimochodem Rogers sám byl v letech 1708 až 1711 korzárem. Proslul činem záchrany Alexandra Selkirka, skotského námořníka, který ztroskotal na pustém ostrově v jižním Pacifiku. Selkirkův příběh získal obrovskou publicitu a stal se zdrojem inspirace pro román Daniela Defoa Robinson Crusoe.

Rogers byl tedy nejen guvernérem, ale také zkušeným námořníkem. Navíc si byl dobře vědom možnosti využít omilostněné piráty k lovu bývalých druhů, kteří královskou milost odmítli. Strategicky pověřil právě Hornigolda, ten úlohu s povděkem přijal. 

Hornigold se neštítil pronásledovat bývalé druhy a byl velmi úspěšným ve své práci. Koho chytil a nezabil rovnou, byl na pevnině popraven oběšením. Pokud jde o Rogerse, věděl, že lovci pirátů k vymýcení pirátství na Bahamách nestačí. Aby toho dosáhl, muse zničit Pirátskou republiku. Proto v červenci 1718 guvernér vtáhl na základnu Nassau. I když se některým pirátům podařilo blokádu prolomit a z města uprchnout, většinu z nich Britové zajali. Tím byla ukončena činnost Pirátské republiky a Nassau se opět dostalo pod kontrolu Britů.

Hornigolda si vzalo moře

Jak to dopadlo s Hornigoldem? Zemřel jako skutečný námořník. Ke konci roku 1719, kdy Benjamin Hornigol stále lovil piráty v Karibiku, zastihl jeho loď hurikán. Ztroskotala na útesu a jen několika jeho mužům se podařilo zachránit si životy. Hornigold však mezi nimi bohužel nebyl. Největší pirátské legendě vzalo život moře.

Zdroj:

https://assassinscreed.fandom.com/wiki/Benjamin_Hornigold

https://www.thefamouspeople.com/profiles/benjamin-hornigold-34210.php

https://www.worldhistory.org/Benjamin_Hornigold/

http://www.thewayofthepirates.com/famous-pirates/benjamin-hornigold/

 

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Led Zeppelin se stali součástí největší hotelové loupeže newyorské historie. A bylo jim to úplně fuk

Když v roce 1973 kapela Led Zeppelin vystupovala tři večery v Madison Square Garden, byla okradena o spoustu peněz: asi 200 000 dolarů. Stohy...

Kdo byl legendární Robin Hood: Jeho skutečný život byl jiný než ten ve filmu

V roce 1226 se v soudních dokumentech York Assizes objevil zápis o osobě jménem Robert Hot. Když mu byl zabaven majetek v hodnotě 32...

Luxusní auto zdarma: Dubaj se proměnila v skládku supervozů. Stačí si vybrat, nasednout a odjet

Spojené arabské emiráty jsou díky ropě jedním z nejbohatších států světa a staly se zemí zaslíbenou pro mnoho přistěhovalců hledajících práci. Tisíce lidí zavítaly...

Odvrácená strana Měsíce: Čínský objev, který otřásl vědeckým světem

Čínská mise Chang’e-4 se postarala o pořádný rozruch. Vědci díky ní odhalili, co všechno se skrývá na odvrácené straně Měsíce. A výsledky jsou fascinující.

Glosa: Hráči českého národního týmu bojovali jako lvi, ukázali víc, než si připouštíme

Hráči našeho národní tým v německém Hamburku bojovali jako lvi. Na mistrovství Evropy roku 2024 se postavili tureckým sokům s odhodláním, které lze jen stěží popsat slovy. To, co se odehrálo na trávníku, bylo více než jen sportovní utkání; byla to skutečná bitva ducha a odvahy.

Félicette, kočičí astronautka: Málem zapomenutá hrdinka Země se nakonec dočkala pocty

Na fotografiích nevypadá příliš šťastně. Možná ale její zaskočený výraz způsobila skutečnost, že měla v mozku implantovanou elektrodu. Ovšem takhle se o slavné kočičí...

Jak vyprat kšiltovku: Návod, podle kterého to zvládne i nešikovný chlap

Stačí pár let nošení a z vaší milované čepice se stane potem zasmrádlá ostuda, která je nejspíš na mnoha místech vcelku odpudivá nebo dokonce...

Posilování v Antice: Jak se cvičilo v době kalokagathia

Pro lepší přehled, jak se posilování v antice lišilo od toho dnešního, ho budeme srovnávat se současnými zásadami sportovního tréninku. Ať už jde o...

Jeremy Clarkson: Vyloučili ho před maturitou, ke slávě mu pomohla neuctivost

Jeremy Charles Robert Clarkson se narodil 11. dubna 1960 v Doncasteru v Jižním Yorkshiru Shirley a Eddiemu Clarksonovým. Shirley byla učitelkou na základní škole...

Válka dronů už není sci-fi: V Severní Dakotě poslali bojovat s kriminalitou do ulic ozbrojené stroje

Dle ministerstva obrany je nesmrtící, neboli neletální zbraň je definovaná jako:„Neletální zbraně (Non-Lethal Weapons) jsou takové zbraně, které mají na určitou dobu vyřadit z...
- Reklama -