Čtvrtek, 13 června, 2024

Legendární Bobby Orr: Kariéru fenomenálního obránce ukončily potíže s koleny

Mohlo by vás zajímat

Robert „Bobby“ Orr je jednou z legend hokejové NHL a dost možná nejlepší obránce, který kdy žil. Díky svým neuvěřitelným dovednostem je dodnes považován za jednoho z nejlepších hráčů, kteří se v NHL objevili.

- Reklama -

Bobby Orr zahájil svou kariéru v NHL v roce 1966 v týmu Boston Bruins, za který nakonec odehrál deset sezón. Krátce hrál i za Chicago Black Hawks.

Ve své první sezóně za Bruins zaznamenal Orr 13 gólů a 28 asistencí, což mu vyneslo Calder Memorial Trophy, která se uděluje nejlepšímu nováčkovi ligy. V následující sezóně se Orrovi podařilo vstřelit pouze 11 gólů, což ale bylo naposledy, kdy se v kariéře dostal pod hranici 20 vstřelených branek za ročník.

Nejofenzivnější obránce historie NHL

Zlomovým rokem v jeho kariéře byla sezóna 1969-70, ve které vstřelil 33 gólů, ke kterým přidal 87 asistencí. Neuvěřitelné výsledky nakonec dovedly Bruins k zisku prvního Stanley Cupu od roku 1941. K čemuž výrazně přispěl právě Orr, který za své výjimečné působení ve vyřazovacích bojích získal také Conn Smythe Award za nejlepšího hráče play-off.

Orrův hon za osobními rekordy pokračoval i v následujícím ročníku, kdy vstřelil 37 gólů, zaznamenal 102 asistencí a zapsal i rekordní skóre +/- 102, které je dodnes rekordem NHL.

Přestože v tom roce Bruins vypadli v prvním kole play-off s Canadiens, Orr na své výkonnosti nic neubral. V následující sezóně prožil další fenomenální rok, který zakončil s 37 góly a 80 asistencemi. Opět dovedl Bruins k zisku Stanley Cupu, druhému během tří let. Stal se prvním hráčem, který získal Conn Smythe Award dvakrát.

Po přestupu už mu kolena nedovolila dál zářit

Bodově nejlepší byla pro Bobbyho Orra sezóna 1974-75, kterou zakončil s 46 góly a 89 asistencemi. Byla to však také jeho poslední sezóna, v níž odehrál více než polovinu zápasů. Poté, co v roce 1976 podepsal smlouvu s týmem Chicago Black Hawks, odehrál Orr ve své první sezóně pouze 20 zápasů a ve své druhé a zároveň poslední sezóně za Black Hawks odehrál šest zápasů. Na konci sezóny 1978 ukončil kariéru poté, co jeho kolena dál odmítla snášet sportovní zátěž. V kariéře Orr podstoupil více než tucet operací kolena, což ho donutilo pověsit brusle na hřebík už ve věku 31 let.

Ovšem přestože musel ukončit kariéru tak brzy, zanechal Orr v hokeji nesmazatelnou stopu.

Trofeje sbíral jako Gott slavíky

Způsobil revoluci v roli obránců v hokeji. Byl prvním obráncem, který dokázal zaznamenat více než 100 bodů za sezonu. A zařadil střílení gólů do povinné výbavy slušného beka. Snad proto nikoho nepřekvapí, že Orr získal v letech 1968-1975 celkem osmkrát za sebou Norrisovu trofej pro nejlepšího obránce – což je mimochodem dodnes rekord. Je také jediným hráčem, který získal čtyři hlavní ceny NHL v jedné sezóně. V roce 1970 byl vyhlášen kanadským sportovcem roku.

Orrův odkaz proto zůstane navždy v paměti všech hokejových fanoušků. I proto, že Orr hrál každý zápas, jako by byl jeho poslední, proslul tím, že po celou dobu své kariéry odevzdával hraní stoprocentní úsilí. I přes předčasný odchod do důchodu uzavřel kariéru s 270 góly a 645 asistencemi. A dodnes tak Bobby Orr zůstává jedním z nejikoničtějších a nejuctívanějších hráčů v historii NHL.

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Neuvěřitelný příběh fenky Bobbie: Za milovanou rodinou ušla víc než 4 tisíce kilometrů

Když se v srpnu roku 1923 rodina Braizerových vydala na dovolenou k příbuzným do daleké Indiany, malý skotský ovčák Bobbie u toho neměl chybět. Byl to pes obyčejného vzhledu, ale s neobyčejným srdcem. Když se pak rodině ztratil, vyrazil na dlouhou, strastiplnou cestu, aby ji znovu našel. Nikdo přitom netušil, jak neobyčejný příběh tím tenhle pejsek začal psát.

Stručná historie loveckých psů: Pomáhají lidem už více než 20 tisíc let

Přátelství psů a lidí má dlouhou historii. A jedním z hlavních důvodů, proč se tohle kamarádství budovalo po dlouhá staletí, byl dozajista lov.

Při házení mincí ve skutečnosti nejsou šance 50 na 50, zjistili vědci

V otázce hodů mincí bylo vědecky prokázáno, že na spravedlivou šanci padesát na padesát se ve skutečnosti nedá spoléhat.

David Beckham přiznal posedlost uklízením.Má díky tomu dokonalý šatník

V nové dokumentární minisérii "Beckham", která je k vidění na Netflixu, se fotbalová legenda David Beckham otevřeně svěřuje o svém životě s obsedantně-kompulzivní poruchou. A ukázal fanouškům svůj dokonalý šatník.

Protikuřácký zákon v Singapuru už zabránil 20 tisícům mrtvých

V zájmu veřejného zdraví se otevírá cesta k světu bez tabáku. Dvě země, Bhútán a Singapur, se staly průkopníky této cesty díky svým drakonickým krokům v rámci protikuřácké legislativy. A Singapur už tvrdí, že díky zákazům kouření zabránil smrti téměř 20 tisíc lidí.

Slet z nebe: Smrtelně nebezpečný rychlostní pád jako zdroj vzrušení a zábavy

Nesmírně odvážný sport zvaný speed skydiving, z něhož se člověku zrychluje tep, vyžaduje, aby se jeho příznivci vrhli z letadla a usilovali dosáhnout co nejvyšší a stálou terminální rychlost.

Britská firma vyvíjí umělý alkohol, který by neměl negativní účinky toho opravdového

Londýnská firma GABA Labs pracuje na vývoji syntetického alkoholu nazvaného 'Alcarelle', který prý poskytne blahodárné účinky alkoholu bez kocoviny, ztráty rovnováhy nebo jiných nepříjemných projevů po pití.

Adrian Carton de Wiart: Voják, o kterém se říkalo, že ho nejde zabít

Při pohledu na válku by člověk řekl, že neponechá člověka beze změny. U kapitána Adriana Carton de Wiarta, muže, jenž se účastnil tří významných válek, zanechala válka nesmazatelnou stopu. Postřelili ho do obličeje, hlavy, břicha, kotníku, nohy, boku a ucha. Kvůli zraněním přišel o zrak na jednom oku a o levou ruku.

Meta používá vaše fotky z Instagramu a Facebooku k tréninku umělé inteligence

Meta, mateřská společnost Facebooku a Instagramu, ohlásila, že použila veřejné obrázky a příspěvky z těchto sociálních médií k tréninku svého nové umělé inteligence.

Největší nákupní centrum světa je v Íránu a vypadá jako malé město

Českému srdci jsou blízké tradiční obchodní domy a krámky, kde se člověk může nechat unést vůní čerstvě upečeného pečiva či dobové atmosféry, ačkoli i my jsme už v posledních letech podlehli lásce k supermarketům. Co když vám povíme o jednom obchodním domě, vedle kterého vypadají i naše největší obchodní centra jako skromné krámečky.
- Reklama -