Pátek, 25 dubna, 2025

Absurdní konec slavného Jacka Danielse, otce nejlepší whisky světa

- Reklama -

Mohlo by vás zajímat

Jasper Newton „Jack“ Daniel se narodil někdy kolem roku 1850. Toto je datum je uvedeno na jeho náhrobním kameni, ale vzhledem k tomu, že Jackova matka zemřela v roce 1847, asi zcela přesné nebude. Co historikové ale vědí jistě, je, že Daniel měl dvanáct sourozenců. Byl nejmladším z deseti dětí Lucindy Cook Daniel a Calaway Daniela. Lucinda předčasně zemřela a Calaway se znovu oženil. V poměrně pozdním věku si pořídil ještě další tři potomky s novou ženou.

- Reklama -

Neshody s nevlastní matkou Jacka vyhnaly z domu

Calaway padl v americké občanské válce. Protože se Jack nesnášel s macechou, jako velmi mladý odešel z domova. Bezprizorně se potuloval Spojenými státy, ale naštěstí se ho ujal zapálený kazatel Dan Call. Ten v něm probudil velkou lásku k bohu, ale také k alkoholu.

Kazatel si doma pálil tzv. „moonshine“, vysokoprocentní kvalitní destilát. Zaměstnával Nearise Greena, Afroameričana, který byl skutečným mistrem destilace. S tím mladý Jack strávil většinu času svých teenagerských let a nasával od něj vědomosti a získával zručnost při přípravě různých druhů lahodného moku, které pro Dana Calla společně vyráběli ve velkém.

Zrodila se nejslavnější whisky na světě

Když zemřel Jackův otec, zanechal po sobě nějaké peníze. Vzhledem k množství dětí, které za život stihl zplodit, se nejednalo o velkou částku, ale podnikavý Jack ji chytře investoval do výroby alkoholu. Spolu s Danem si obratem zakládá palírnu a v roce 1966 si oficiálně nechali registrovat značku Jack Daniel’s distillery.

V roce 1884 Jack skoupil 142 akrů půdy v malém městečku Lynchburg ve státě Tennessee. Na pozemcích se nacházel pramen velmi kvalitní málo železité vody, která byla na výrobu whisky ideální.

Velké novum a skvělý marketingový tah bylo, když začal Jack Daniel používat hranaté láhve. Dávaly značce punc luxusu a serióznosti. Ve spojení s typickou černou etiketou se staly flašky Jacka mezi ostatním alkoholem nepřehlédnutelné.

Proč je na etiketě Old No. 7 Brand?

Nikdo neví. Sedmička údajně mohla být číslo registračního formuláře, nebo sedmý recept v řadě, nebo prostě byl Jack jen pověrčivý a věřil, že sedmička je jeho šťastným číslem. Toto tajemství si vzal otec slavné whisky s sebou do hrobu.

Jack žil prací a kvůli práci i zemřel

Dnes by se o Jacku Danielovi řeklo, že je workoholikem. Znal jen práci a whisky byl doslova posedlý, resp. whisky a penězi. Řízení firmy a správa finančních záležitostí jej vytěžovala natolik, že se nikdy neoženil a neměl potomky, i když děti velmi miloval. Obzvláště si oblíbil svého synovce Lema Motlowa, kterého ustanovil svým hlavním účetním a nástupcem.

Jack vynikal pracovitostí, bystrým úsudkem a podnikavým duchem. Mezi zaměstnanci a partnery však příliš oblíbený nebyl. Jak píše Peter Krass ve své knize Blood and Whiskey: The Life and Times of Jack Daniel, Daniels byl mimořádně prchlivý a když dostal záchvat vzteku, bylo dobré mu jít raději z cesty. V roce 1911 si svou prchlivostí přihodil zdánlivě banální zranění, které se ale o několik dní později stalo příčinou jeho skonu.

Jako každé ráno přišel do práce a chtěl překontrolovat hotovost ve svém trezoru. Nedokázal si vybavit správnou kombinaci čísel, a to ho rozlítilo natolik, že začal jako smyslů zbavený kopat do železného sejfu, až si poranil palec. O několik dní později zemřel na infekci, kterou dostal od zanícené rány.

Po Jackově smrti nastaly firmě těžké časy

Po Jackově smrti se ujal vedení firmy jeho oblíbený synovec Lem Molotow. Čekal ho nelehký úkol. V roce 1910 ve státě Tennessee začala platit prohibice. Marně se bránil a dožadoval spravedlnosti u nejvyššího soudu. Vše vypadalo neprůstřelné, jedinou cestou, jak něco změnit, bylo vstoupit do politiky. Lem se tedy stal senátorem a v roce 1938 sem mu povedlo ve státě Tennessee prosadit zrušení protialkoholového zákona.

Lem se ale neradoval na dlouho. Přišla druhá světová válka a lihovar byl opět zavřen. V roce 1947 byla činnost Jack Daniel‘s Distillery znovu obnovena, Lem ale bohužel nedlouho poté zemřel. Společnost připadla jeho třem dětem. Ti ji na otcovu památku přejmenovali na „Jack Daniel Distillery, Lem Motlow, Prop., Inc.“. V roce 1956 byla společnost prodána korporaci jménem Brown-Forman, která značku vlastní dodnes.

Paradoxem je, že městečko Lynchburg má výjimku a nikdy nezrušilo prohibici. Dodnes si zde nemůžete koupit žádný alkohol. Jediné místo, kde se s lihovinami může nakládat, je právě obří fabrika společnosti Jacka Danielse.

Zdroj:

Adweek, Mintjuleptours, Wikipedia

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Puff Diddy se ve vězení nervově zhroutil? Prosil prý vězeňské dozorce, aby ho odvezli do nemocnice

Metropolitní vazební věznice v Brooklynu se o Vánocích stala nečekaným jevištěm dramatu jednoho z nejznámějších jmen hudebního průmyslu. Puff Diddy se údajně nervově zhroutil a žadonil u dozorců, aby ho okamžitě převezli do nemocnice.

Kate Moss: Na internetu koluje její fotka z roku 1999 s Puff Diddym, jak jí dává podezřelou pilulku

Zdánlivě nevinný snímek z oslavy narozenin rozvířil debatu na internetu. Ukazuje kontroverzního rapera Puff Diddyho, jak objímá očividně „rozevlátou“ modelku Kate Mossovou, zatímco v...

TikTok zakáže dětem filtry. Chce chránit jejich duševní zdraví

Digitální svět mění pravidla hry. To, co bylo kdysi zábavou, se totiž proměnilo v neviditelný diktát – ideál krásy ovládají zkrášlující filtry. Aplikace jako TikTok umožňují mladým lidem změnit si vzhled jediným kliknutím. Výsledkem však často není radost, ale frustrace a tlak na dokonalost. A proto TikTok v tomto ohledu zcela mění svou politiku.

Hrozí cenový šok: Káva by mohla v supermarketech brzy výrazně zdražit

Čechům se prodražuje oblíbený ranní rituál. Cena kávy totiž neustále roste. Mnozí si tento fakt uvědomují až ve chvíli, kdy v obchodě sáhnou po svém oblíbeném balení pražených zrn. Cenovka, kterou dnes vidí, dříve působila jako přijatelný kompromis mezi radostí a rozpočtem; nyní vyvolává spíše šok a obavy. A bude hůř!

Země s největší zlatou rezervou na Zemi 4krát překonala Čínu a Rusko

Zlato. Symbol bohatství, moci a jistoty už po tisíce let. Ani v digitálním věku plném virtuálních měn a algoritmů neztratilo na významu. Tenhle cenný...

Trumpovi s ukončením války Ruska s Ukrajinou pomůže Musk, tvrdí moderátor Piers Morgan

Když se Piers Morgan, známý moderátor a publicista, pustil do předpovědí o budoucnosti konfliktu Ruska s Ukrajinou, znělo to trochu jako příběh ze sci-fi románu. Morgan totiž s neochvějnou jistotou tvrdí, že budoucí americký prezident Donald Trump opravdu okamžitě přinese mír mezi Ruskem a Ukrajinou. Jak to podle něj udělá?

Věda našla neočekávané využití pro zbytky kávy, které běžně vyhazujeme

Věda někdy najde úspěšné použití pro obyčejné věci, které máme denně na dosah ruky. To, co na první pohled vypadá jako pouhá kuriozita, může mít zásadní vliv na naši budoucnost. Přesně takovým objevem je nový druh betonu, při jehož výrobě se využívá kávový lógr.

Robovan: Nový autonomní dopravní prostředek Tesly s kapacitou pro 20 cestujících

Představte si svět, kde lidé nastupují do aut a autobusů bez řidičů. Je už zatraceně blízko. Alespoň to naznačila velkolepá akce v Burbanku, kde společnost Tesla představila vedle očekávaného Robotaxi i něco, co by se dalo nazvat autobusem budoucnosti – Robovan.

Nová zjištění o Etruscích: Překvapivé jídlo pro nejmenší a problémy, kterým museli čelit

Představte si, že jste rodičem v době, kdy svět ještě nepoznal slávu Říma. Vaše dítě pláče hlady, vy ale nemáte dost jídla, abyste mu mohli pomoct. Nebo onemocní – a vy víte, že mu možná nebudete schopni zachránit život. Jaké bylo žít mezi Etrusky, tajemným národem, který položil základy slavné římské civilizace?

Jak vypukla nejkratší válka v dějinách: Konflikt trval pouhých 38 minut, ale způsobil spoušť

Nejkratší válka v dějinách trvala pouhých 38 minut. Začala smrtí sultána a ambicí mladého následníka. Na Zanzibaru se díky tomu na konci 19. století střetla troufalost místního vládce s nekompromisní silou britského impéria. Jak to dopadlo?
- Reklama -