Úterý, 8 dubna, 2025

Glosa: Putinovo vítězství a impotence západní moci

- Reklama -

Mohlo by vás zajímat

Telefonát Trumpa s Putinem ukázal slabost západních mocností v plné nahotě. Ruský prezident může slavit – mírotvůrce Trump nezařídil svým hojně promovaným dvouhodinovým hovorem s Putinem o nic víc než v minulosti nejvytrvalejší telefonista do Kremlu, francouzský prezident Macron.

- Reklama -

Pokud bychom měli hodnotit schopnost Donalda Trumpa udělat dohodu podle aktuálního hovoru s Vladimírem Putinem, vyšel by z toho známý „dealmaker“ Trump jako ten největší hejl, co se nechá oblafnout s naivitou inteligencí nedotčeného prosťáčka. Až to připomíná marné snahy francouzského prezidenta Macrona, který na počátku války mezi Ukrajinou a Ruskem volal Putinovi snad každý týden, aby podobně jako Trump vůbec ničeho nedosáhl.

Na muže, který o sobě prohlašuje, že kdyby byl prezidentem, Rusko by na Ukrajinu nikdy nezaútočilo, toho Trump dosáhl skutečně výjimečně málo. Pokud se na situaci podíváme optikou někoho, kdo věřil, že Trump ukončí války za jeden den, mohli bychom výsledek jeho hovoru s ruským vládcem označit jako vyloženě tristní.

Jak se dalo očekávat, měl s Putinem „skvělý“ rozhovor. Jediné „vítězství“, které ale Trump získal, je měsíční zastavení útoků na kritickou infrastrukturu, což je pro Ukrajince spíš smutná zpráva. O žádný trumf totiž nejde. Ačkoli jsou tyto ataky zvlášť pro ukrajinskou energetiku ničivé, pořádnou neplechu dělají i v Rusku. K útokům na ruské rafinerie pomocí dronů docházelo s takřka každodenní pravidelností, navíc pěkně daleko od hranic s Ukrajinou, takže ukončení energetického teroru pomůže v tomto případě vydatně ruské straně (která mimochodem na Ukrajinu dál útočí, jako by se nic nedělo).

Co dál prezident Trump získal? Kromě chvástavého statusu na sociální síti Truth social, kde už tradičně vynesl do nebes své schopnosti mírotvůrce, vůbec nic. Je to jako pokaždé, když Trump něco dělá – čeří se voda, kruhy po ní létají, ale vlastně se jinak vůbec nic neděje, a když, tak se věci spíš mění k horšímu. Možná Trump svým posledním čeřením vody vyplaší některé ryby, ale nejen, že nezastaví samotný rybolov, ale ani nijak nezmění poměry v rybníce.

Vítězem úterního telefonátu je jednoznačně ruská strana.

Od Evropy se snad reakce už ani očekávat nedá, ta v posledních letech naplno projevuje svou absolutní politickou i silovou impotenci. Evropané jsou mistři dobře znějících slov, které se ale málokdy mění v činy. Nejspíš se zase sejdeme, udělá se pár fotek pro média a zazní pár odhodlaných prohlášení, jak s Ukrajinou budeme dál v dobrém i ve zlém, ale reálnou pomoc zase nikde na bojišti neuvidíme.

A Američané pod Trumpem na Ukrajinu kašlou úplně, podle všeho dávají ruce pryč od všech větších problémů mezinárodní úrovně. Až to trochu působí, jako by zaoceánští bojovníci za svobodu a demokracii, ke kterým jsme všichni dlouhá léta vzhlíželi, raději dělali cokoli jiného, než to, co se jeví jako správné. Což je pro mnoho lidi skličující. Není to ovšem důvod zbytečně klesat na mysli. V minulosti už se USA podobné kousky povedly. Opakovaně.

Měli bychom tak spíš doufat, že i přes negativně vypadající situaci stále platí slavný citát britského státníka Winstona Churchilla: „Můžeme vždy počítat s tím, že Američané udělají správnou věc, poté co vyzkoušejí všechno ostatní.“

Zdroj: citaty.net

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Kate Moss: Na internetu koluje její fotka z roku 1999 s Puff Diddym, jak jí dává podezřelou pilulku

Zdánlivě nevinný snímek z oslavy narozenin rozvířil debatu na internetu. Ukazuje kontroverzního rapera Puff Diddyho, jak objímá očividně „rozevlátou“ modelku Kate Mossovou, zatímco v...

TikTok zakáže dětem filtry. Chce chránit jejich duševní zdraví

Digitální svět mění pravidla hry. To, co bylo kdysi zábavou, se totiž proměnilo v neviditelný diktát – ideál krásy ovládají zkrášlující filtry. Aplikace jako TikTok umožňují mladým lidem změnit si vzhled jediným kliknutím. Výsledkem však často není radost, ale frustrace a tlak na dokonalost. A proto TikTok v tomto ohledu zcela mění svou politiku.

Hrozí cenový šok: Káva by mohla v supermarketech brzy výrazně zdražit

Čechům se prodražuje oblíbený ranní rituál. Cena kávy totiž neustále roste. Mnozí si tento fakt uvědomují až ve chvíli, kdy v obchodě sáhnou po svém oblíbeném balení pražených zrn. Cenovka, kterou dnes vidí, dříve působila jako přijatelný kompromis mezi radostí a rozpočtem; nyní vyvolává spíše šok a obavy. A bude hůř!

Země s největší zlatou rezervou na Zemi 4krát překonala Čínu a Rusko

Zlato. Symbol bohatství, moci a jistoty už po tisíce let. Ani v digitálním věku plném virtuálních měn a algoritmů neztratilo na významu. Tenhle cenný...

Trumpovi s ukončením války Ruska s Ukrajinou pomůže Musk, tvrdí moderátor Piers Morgan

Když se Piers Morgan, známý moderátor a publicista, pustil do předpovědí o budoucnosti konfliktu Ruska s Ukrajinou, znělo to trochu jako příběh ze sci-fi románu. Morgan totiž s neochvějnou jistotou tvrdí, že budoucí americký prezident Donald Trump opravdu okamžitě přinese mír mezi Ruskem a Ukrajinou. Jak to podle něj udělá?

Věda našla neočekávané využití pro zbytky kávy, které běžně vyhazujeme

Věda někdy najde úspěšné použití pro obyčejné věci, které máme denně na dosah ruky. To, co na první pohled vypadá jako pouhá kuriozita, může mít zásadní vliv na naši budoucnost. Přesně takovým objevem je nový druh betonu, při jehož výrobě se využívá kávový lógr.

Robovan: Nový autonomní dopravní prostředek Tesly s kapacitou pro 20 cestujících

Představte si svět, kde lidé nastupují do aut a autobusů bez řidičů. Je už zatraceně blízko. Alespoň to naznačila velkolepá akce v Burbanku, kde společnost Tesla představila vedle očekávaného Robotaxi i něco, co by se dalo nazvat autobusem budoucnosti – Robovan.

Nová zjištění o Etruscích: Překvapivé jídlo pro nejmenší a problémy, kterým museli čelit

Představte si, že jste rodičem v době, kdy svět ještě nepoznal slávu Říma. Vaše dítě pláče hlady, vy ale nemáte dost jídla, abyste mu mohli pomoct. Nebo onemocní – a vy víte, že mu možná nebudete schopni zachránit život. Jaké bylo žít mezi Etrusky, tajemným národem, který položil základy slavné římské civilizace?

Jak vypukla nejkratší válka v dějinách: Konflikt trval pouhých 38 minut, ale způsobil spoušť

Nejkratší válka v dějinách trvala pouhých 38 minut. Začala smrtí sultána a ambicí mladého následníka. Na Zanzibaru se díky tomu na konci 19. století střetla troufalost místního vládce s nekompromisní silou britského impéria. Jak to dopadlo?

Nová funkce WhatsApp: Přepisování hlasových zpráv do textu. Jak ho aktivovat?

Svět moderní komunikace je bohatý na rozmanité způsoby, jak si lidé sdělují své myšlenky a pocity. WhatsApp nyní přichází s funkcí, která může změnit způsob, jakým používáme hlasové zprávy.
- Reklama -