Některé druhy zvířat jsou kvůli zásahům člověka téměř na pokraji vyhynutí nebo už vyhynuly. Někdy člověk zvířatům škodí napřímo – v tom případě je řeč o pytláctví. V tom jde hlavně o zabití kvůli trofejím nebo zvířecím klům,. Jindy člověk škodí nepřímo – to když se zastavuje půda a narušují se tím celé ekosystémy. Připomeňme si pár neuvěřitelných tvorů, které jsme v posledním století a půl vyhubili.
Melomys rubicola
Tyto drobné živočichy Mezinárodní svaz ochrany přírody (IUCN) v roce 2015 oficiálně prohlásil za vyhynulé. Pocházejí z Bramble Cay, malého ostrova poblíž severní strany Velkého bariérového útesu, a podle zpráv nebyli tito hlodavci spatřeni od roku 2009. „Významné je, že to pravděpodobně představuje první zaznamenané vymírání savců v důsledku antropogenní změny klimatu,“ uvedla vláda státu Queensland.
Příčina vyhynutí: změna klimatu způsobená člověkem, která vedla ke ztrátě životního prostředí a potravy.
Delfín říční Jang-c‘-ťiang
Mohutná řeka Jang-c‘-ťiang v Číně byla po 20 milionů let domovem delfínů baiji. Člověku trvalo méně než 50 let, než je vyhubil. Počet baiji se dramaticky snížil a poté z řeky zcela vymizel. V roce 2007 byli prohlášeni za vyhynulé poté, co se v roce 2006 nepodařilo během šestitýdenní expedice najít jediného kusu. Od doby před rokem 2006 nebylo potvrzeno žádné pozorování baiji.
Nosorožec bílý severní
Na světě nyní zbývají už jen dva severní bílí nosorožci. Najin a Fatu (oba samice) žijí pod stálou ochranou před pytláky v keňské rezervaci Ol Pejeta Conservancy. Súdán (poslední zbývající samec) uhynul 19. března 2018, čímž celý poddruh fakticky vyhynul. Nosorožec bílý severní byl kdysi hojně rozšířen po celé střední Africe, ale závratná míra nelegálního lovu pro jeho rohy již vedla k jeho (téměř jistému) vyhynutí ve volné přírodě.
Makak Spixův
Makak Spixův, který byl ve volné přírodě považován za vyhynulého, v současnosti žije v zajetí a jeho počet se pohybuje v rozmezí 60-80 jedinců. Tento pták je také označován jako malý modrý makak, protože je známý svým zářivě modrým peřím.
Příčina vyhynutí: Makak Spixův ve volné přírodě vyhynul v důsledku ničení životního prostředí, nelegálního odchytu a obchodu.
Vakovlk tasmánský
Vakovlk tasmánský byl masožravý vačnatec, který žil původně na území Austrálie, Tasmánie a Nové Guineje. Je znám také pod názvy tasmánský tygr, tasmánský vlk nebo zkráceně pouze vakovlk. Předpokládá se, že vyhynul ve 20. století
Holub stěhovavý
V 17. a 18. století byli holubi pasažéři všude – byli tak běžní, že když začali migrovat, zčernali oblohu – na několik hodin nebo dokonce na celé dny zablokovali slunce! Ještě před 300 lety byli pravděpodobně nejběžnějším ptákem na celé planetě. V roce 1912 se však začaly vyplácet odměny lidem, kteří našli jakýkoli důkaz, že tito ptáci žijí ve volné přírodě. Poslední pták, zvaný „Martha“, uhynul v zoologické zahradě v roce 1914.
Zebra kvaga
Quagga pochází z jižní Afriky a vyhynula na konci 19. století. Dlouhou dobu byla kvaga považována za samostatný druh, než se zjistilo, že je blízce příbuzná zebře pláňové a že je vlastně poddruhem zebry.
Quaggy byly zajímavé svým vzhledem, doslova vypadaly jako směsice dvou zvířat – zebry v přední části díky známým zebřím pruhům zdobícím tuto část těla a koně v zadní části díky absenci pruhů v této oblasti.
Vědci se pokoušejí quaggu vzkřísit a zaznamenali určitý úspěch pomocí zpětného inženýrství selektivním šlechtěním zeber (které nesou geny quaggy).
Příčina vyhynutí: Člověk kangy vyhubil.