Pátek, 6 září, 2024

Co je Metaverse? Miliardový byznys a technologická „hudba budoucnosti“

Mohlo by vás zajímat

Představte si svět, kde můžete nakupovat, randit, cvičit a dokonce navštěvovat koncerty, aniž byste opustili svůj obývací pokoj. Zní to jako nesplnitelný sen, že? Tak se připravte, protože budoucnost je tady a jmenuje se metaverse!

- Reklama -
- Reklama - Google

Byl říjen 2021, když se svět internetu měl navždy změnit. Facebook se totiž rozhodl otřást situací na trhu sociálních sítí a přejmenoval se na Meta. A rozhodl se vytvořit virtuální 3D svět, tzv. Metaverse, do kterého se postupně prý všechno přesune. A to není vše. Mark Zuckerberg také oznámil, že plánuje do metaversa vrhnout neuvěřitelných 10 miliard dolarů. A nebyl jediný, kdo do tohoto nového vzrušujícího konceptu vložil čas, peníze a energii. Přidaly se i technologické těžké váhy jako Google, Microsoft, Nvidia a Qualcomm (a také jejich peníze). Najednou se „metaverse“ stalo módním slovem, o které se zajímá skoro každý.

Tomu ostatně nasvědčuje i 7200% nárůst vyhledávání termínu „metaverse“ na Googlu v roce 2021. Metaverse je momentálně (nějakým způsobem) už v mysli snad každého člověka. A nejsou to jen techničtí maniaci a hráči, kteří jsou z technologické novinky a jejích potenciálních možností nadšení. Nedávný průzkum společnosti McKinsey ukázal, že 60 % amerických spotřebitelů se těší, až se každodenní činnosti přesunou do světa metaverse.

V roce 2030 bude mít Metaverse hodnotu 5 bilionů dolarů

A do metaverse nemíří jen lidé, ačkoli ještě fakticky neexistuje. Do metaverse proudí především peníze. A v zatraceně obrovském množství. Společnosti spojené s metaverzem získali v roce 2021 více než 10 miliard dolarů a v roce 2022 přes 120 miliard dolarů. A to je teprve začátek. Společnost McKinsey odhaduje, že metaverse má potenciál vygenerovat do roku 2030 hodnotu 5 bilionů dolarů.

Možná se teď ptáte: „Co přesně je metaverse?“. Jednoduše řečeno, další vývoj internetu. Je to virtuální svět, ve kterém budeme komunikovat s ostatními lidmi, účastnit se akcí a dokonce vydělávat peníze. Představte si ho jako obrovské virtuální nákupní centrum, kde můžete dělat cokoli, co můžete dělat v reálném světě, a ještě něco navíc.

Ptáte se, jak tohle někoho napadlo? No… To se musíme vrátit v čase do roku 1992, kdy si geniální autor jménem Neal Stephenson čmáral do svého zápisníku a vytvářel svět, jaký jsme dosud neviděli. Nazval ho „metaverse“ – digitální říší, která běží paralelně s naší a kde je možné cokoli. Dnes je to už dávno a pojem „metavesmír“ se stal v technologickém světě běžně skloňovaným slovem.

Vstup do nového vesmíru pomocí 3D brýlí

Zuckerbergův metaverse je tedy místo, kde se „střetávají virtuální světy a kde se nemožné stává možným“. Tedy v budoucnu to tak má být. Bude se do něj vstupovat s náhlavní soupravou pro virtuální realitu, která vás pomocí 3D brýlí přenese do integrované sítě 3D světů, ve kterých se budeme pohybovat pomocí pohybů očí, zpětnovazebních ovladačů nebo dokonce hlasu. Skoro jako v Matrixu, ale místo vyhýbání se kulkám se budete stýkat s avatary, navštěvovat virtuální koncerty a možná dokonce sledovat virtuální fotbalový zápas. Prostě normálně žít.

Při prozkoumávání všech těchto virtuálních možností přitom prý díky 3D technologii budete mít pocit „přítomnosti“, jako byste tam skutečně byli. Technologie bude tak vyspělá, že prý za chvíli zapomenete, že vůbec máte na hlavě náhlavní soupravu.

Asi proto není divu, že hudebníci a zábavní vydavatelství již experimentují s pořádáním virtuálních koncertů v metaverzu a sportovní kluby jako Manchester City budují virtuální stadiony, na kterých mohou fanoušci sledovat zápasy.

Zdroj:

wired.com, vice.com, mckinsey.com

- Reklama - Google
- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Jeremy Clarkson: Vyloučili ho před maturitou, ke slávě mu pomohla neuctivost

Jeremy Charles Robert Clarkson se narodil 11. dubna 1960 v Doncasteru v Jižním Yorkshiru Shirley a Eddiemu Clarksonovým. Shirley byla učitelkou na základní škole...

Válka dronů už není sci-fi: V Severní Dakotě poslali bojovat s kriminalitou do ulic ozbrojené stroje

Dle ministerstva obrany je nesmrtící, neboli neletální zbraň je definovaná jako:„Neletální zbraně (Non-Lethal Weapons) jsou takové zbraně, které mají na určitou dobu vyřadit z...

Dopisy starořímského vojáka matce ukázaly armádní zvyklosti ve zcela novém světle

Dopis nese datum února roku 108 n. l. a Apollinarius ho odeslal matce Tasoucharion do egyptské Alexandrie z Bostry v Arábii, kde působil...

Abraham Lincoln: Největší hvězda wrestlingu své doby. Věděli jste, čím se v mládí živil nejslavnější prezident USA?

Při pohledu na známou podobiznu důstojného muže s plnovousem by málokoho napadlo, že se před započetím politické kariéry se živil jako profesionální zápasník. A...

John Lennon a jeho smrt: Co vedlo Marka Davida Chapmana k jeho činu?

Co vedlo samozvaného zbožného křesťana Marka Davida Chapmana k tomu, aby vypálil ze své zbraně a zabil člověka, kterého předtím v životě nepotkal? Chapman,...

Historické testy mužnosti: Brutální přechodové zkoušky plné bolesti, krve či nahoty

Stát se mužem v České republice znamená buď dovršení 18 let, ztrátu panictví nebo nástup do prvního zaměstnání. Snadné, že? V některých částech světa...

Frederic Chopin chtěl, aby z něj vyřízli srdce a uchovali ho. Nakonec ukázalo, jak zemřel

Srdce slavného skladatele zažilo po Chopinově smrti velké přesuny.

CIA vyvinula v 70. letech špionážní vážku na odposlouchávání Rusů

V sedmdesátých letech minulého století se úřad CIA pro výzkum a vývoj chopil nevídaného úkolu. Vyvinul drobné odposlouchávací zařízení v podobě vážky.

Rusové využívají k obraně Sevastopolu i delfíny

Delfíni, ti hraví mořští tvorové známí svou chytrostí, se čím dál častěji stávají rekruty ruského vojenského námořnictva. Hlídají momentálně především námořní základnu v Sevastopolu na Černém moři. Tento krok má za cíl odradit potápěče od přiblížení k základně.

Geny netopýrů mohou obsahovat klíč k léčbě covidu a rakoviny

Vědci se pokouší odhalit záhadný genom netopýrů, díky kterému jsou tito tvorové obdařeni neobyčejnou odolností vůči covidu i rakovině. Odborníci kvůli tomu studují netopýry už řadu let v naději, že se jim povede tajemnou netopýří imunitu přenést i na lidi.
- Reklama -