Sobota, 25 května, 2024

Kontroverzní aplikace vás nechá mluvit s historickými postavami. Včetně Hitlera

Mohlo by vás zajímat

Vznikla nová aplikace, která se jmenuje „Historical Figures“, umožňuje uživatelům navázat konverzaci s některou z 20 000 významných osobností historie. Kvůli zařazení notoricky známého nacistického šílence Adolfa Hitlera a jeho kumpánů je však pod palbou kritiky.

- Reklama -

Za vývoj dalšího chatbota běžícího na umělé inteligenci je zodpovědný mladý softwarový inženýr společnosti Amazon jménem Sidhant Chaddha. Tento teprve pětadvacetiletý inženýr vymyslel aplikaci pro iPhone, díky které získáte přístup k historickým postavám, se kterými si díky umělé inteligenci můžete popovídat, jako by stále byly mezi živými. Chaddha, který se inspiroval nejnovějším otevřeným velkým jazykovým modelem umělé inteligence GPT-3, chtěl vytvořením aplikace Historical Figures pomoci studentům, pro které je pasivní učení ve školách příliš nudné.

„Mohl jsem si povídat s některými historickými osobnostmi a říkal jsem si, proč z toho neudělat aplikaci, aby tento zážitek mohli mít i ostatní lidé,“ svěřil se Chaddha Motherboardu, jak na myšlenku přišel.

Goebells je zdarma, za Hitlera se platí

K dnešnímu dni tak mají uživatelé aplikace k dispozici 20 000 významných osobností z historie, přičemž jejich výběr je založen na popularitě, kterou si jednotlivé osobnosti získaly za svého života. Za poplatek se pak uživatel může pustit do konverzace s Adolfem Hitlerem. Pokec s vůdcem nacistické říš vyjde to na 500 coinů, což je necelých 16 dolarů, takže přibližně 360 korun. Pokud peníze nemáte, můžete si povídat alespoň s Hitlerovým pobočníkem Josephem Goebbelsem – konverzace s ním je totiž zdarma.

Podle autora by aplikace mohla být ze vzdělávacího hlediska přínosná zejména pro mladé studenty na základních a středních školách.

Pokřivené názory „umělého“ Hitlera, Himmlera a Forda

Zatím se ale nic takového nechystá. Aplikace Historical Figures naopak schytává kritiku. Některé uživatele Twitteru zmátly bizarní reakce, které umělé verze historických postav s umělou inteligencí předvedly. Například Goebbels se přiznal, že se cítí provinile kvůli „pronásledování Židů“. A Henry Ford, významný antisemita, popřel, že by kdy nenáviděl Židy. V aplikaci prohlásil: „Vždy jsem věřil v rovnost všech bez ohledu na jejich náboženské vyznání a přesvědčení.“

Hitlerův chatbot zase poměrně znepokojivě trval na tom, že masové vyvraždění 6 milionů Židů během holocaustu bylo „nezbytné“. Prý totiž „představovali hrozbu pro Německo a Evropu“. A AI verze Heinricha Himmlera, strůjce „konečného řešení“ nacistického Německa, se zase chlubila, že „největším přínosem“ jeho života bylo „vytvoření sítě koncentračních táborů během druhé světové války“.

Je tedy otázkou, zda by podobná aplikace opravdu měla pro studenty nějaký skutečný přínos. Zatím budí spíše rozpaky.

Zdroj:

jns.org, forbes.com, ndtv.com

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Britská firma vyvíjí umělý alkohol, který by neměl negativní účinky toho opravdového

Londýnská firma GABA Labs pracuje na vývoji syntetického alkoholu nazvaného 'Alcarelle', který prý poskytne blahodárné účinky alkoholu bez kocoviny, ztráty rovnováhy nebo jiných nepříjemných projevů po pití.

Adrian Carton de Wiart: Voják, o kterém se říkalo, že ho nejde zabít

Při pohledu na válku by člověk řekl, že neponechá člověka beze změny. U kapitána Adriana Carton de Wiarta, muže, jenž se účastnil tří významných válek, zanechala válka nesmazatelnou stopu. Postřelili ho do obličeje, hlavy, břicha, kotníku, nohy, boku a ucha. Kvůli zraněním přišel o zrak na jednom oku a o levou ruku.

Meta používá vaše fotky z Instagramu a Facebooku k tréninku umělé inteligence

Meta, mateřská společnost Facebooku a Instagramu, ohlásila, že použila veřejné obrázky a příspěvky z těchto sociálních médií k tréninku svého nové umělé inteligence.

Největší nákupní centrum světa je v Íránu a vypadá jako malé město

Českému srdci jsou blízké tradiční obchodní domy a krámky, kde se člověk může nechat unést vůní čerstvě upečeného pečiva či dobové atmosféry, ačkoli i my jsme už v posledních letech podlehli lásce k supermarketům. Co když vám povíme o jednom obchodním domě, vedle kterého vypadají i naše největší obchodní centra jako skromné krámečky.

Tálibán představil první afghánské supersportovní auto

Nedávno se afghánská vláda vedená hnutím Tálibán dostala do pozornosti médií, když představila zcela mimořádný výtvor – první afghánský supersportovní vůz s názvem Mada 9.

Sokolík bornejský se pyšní titulem nejmenší pták světa, přes svou roztomilost je to nebezpečný dravec

Ve světě ptactva se většina lidí zajímá o obrovské dravce typu orla, ale my se dnes vydáme na cestu za tajemstvím, kterého ptáčka příroda stvořila jako toho nejmenšího. Je jím Sokolík bornejský.

Kanadská robotická firma představila nejrychlejší boty světa

Z Pittsburghu dorazila zpráva o revolučním vynálezu. Místní na robotiku zaměřená firma se pyšní nejrychlejšími botami na světě, kterým říká Moonwalkers. A slibuje, že jejich užíváním se zvýší rychlost naší chůze až o 250 %.

Slepá japonská vědkyně vymyslela AI kufr pro zrakově postižené

Obyvatelé proslulé říše vědy a techniky, známé jako Japonsko, jsou svědky vznešeného pokroku, jenž nezřídka vyráží dech a otevírá nové obzory v lidském snažení. V nedávné době se na scéně zjevil výtvor, jenž neslouží pouze jako praktický společník, nýbrž rovněž jako význačný symbol lidského ducha a jeho nezlomné touhy překonávat překážky osudu. Jedná se o "AI kufr," technologický úspěch, jenž nese pečeť vynikající slepé vědkyně Chieko Asakawa.

Jaký vliv má testosteron na velikost penisu

Oceňme duchaplnou vědu, která zkoumá tajemství testosteronu, hormonu známého svou neodmyslitelnou spojitostí s mužstvím. Jeho vliv na tělo muže nelze přecenit. Dostatečné množství přirozeného testosteronu v těle může mít pozitivní vliv na různé aspekty zdraví, včetně sexuální touhy a počtu spermií. Má ale i vliv na velikost penisu?

Značky Puma a Adidas stvořila sourozenecká nenávist, co trvala i po smrti

Bavorské město Herzogenaurach je domovem dvou sportovních gigantů – značek Puma a Adidas. Historie obou těchto značek je natolik složitá a plná konfliktů, že se někdy zdá, jako by spíš vycházela přímo z dramatického filmu než z reálného života.
- Reklama -