Středa, 15 ledna, 2025

Historie mužského holení sahá až 30 tisíc let do minulosti

Mohlo by vás zajímat

Už od prvních civilizací mělo holení v lidském životě své místo. Provází nás tisíce let jak pouhou úpravu vousů, tak naprostým odstraněním přebytečného porostu.

- Reklama -

Už starověké jeskynní malby vzniklé až 30 tisíc let před naším letopočtem často zobrazují muže bez vousů. To značí, že se lidé holili a odstraňovali si nežádoucí ochlupení od pradávna. Nejdříve to dělali pomocí škeblí, které se používaly jako pinzeta, nebo pomocí křemenných čepelí. Změna tohoto způsobu nastala až o mnoho tisíc let později. Stalo se to v Egyptě.

Staří Egypťané holili, co mohli

Podle Encyklopedie Britannica se v některých egyptských hrobkách nacházejí kruhové břitvy z masivního zlata nebo mědi již od 4. tisíciletí před naším letopočtem. Jiné kultury zase brousily vulkanické obsidiánové sklo a používaly na holení „žiletky“ z něj.

Starověký Egypt holení těla přál hodně. Horké místní ovzduší se s jakýmkoli tělesným porostem stávalo víc a víc nesnesitelné. V módě proto tehdy bylo holení úplně celého těla. Podle Hérodota si Egypťané, muži i ženy, holili celé tělo od hlavy až k patě.

Přesto se tehdy nehodilo chodit s holou hlavou, ta se považovala za znak nízkého postavení. Muži (a někdy i ženy) urozeného původu proto nosili umělé vousy a paruky na znamení božství.

Když vousy znamenají pořádného chlapa

Vousy jako projev velké mužnosti preferovali Mezopotámští vládci . Ti nosili vousy, které pro ně byly znakem mužnosti a síly. Vousy byly v oblibě i s nástupem antiky.

Antičtí Řekové si vousy pěstovali na znamení dobrého postavení a moudrosti. Mnozí řečtí muži tím chtěli napodobit bohy Dia a Hérakla, kteří byli vždy zobrazováni s obrovskými plnovousy. Řekové si stříhali vousy jen na znamení smutku.

Správný Říman má holé tváře

Jiné to pak bylo u starověkých Římanů. Ti preferovali holé tváře. Ve starém Římě bylo holení nejen vášní, ale mělo i svůj kulturní význam. První holení mladého Římana bylo „oslavou vstupu do dospělosti“. Římská holičství, známá také jako tonsory, byla proto téměř posvátným místem, kde se potkávali muži. Do holičství se chodilo nejen pro pěkné oholení, ale také se zde zjišťovali aktuální novinky a klepy. Rituál holení byl pro Římany nedílnou součástí společenského a hygienického života.

Římané praktikovali především holení pemzou, kterou odírali krátké strniště (au!). Delší vousy si vytrhávali obdobou dnešních pinzet. Římský historik Livius uvádí, že břitvu pak zavedl ve starém Římě v 6. století př. n. l. legendární král Lucius Tarquinius Priscus. Po „holení“ používali Římané parfémy a oleje ke zjemnění pokožky. Pro horní vrstvy obyvatelstva celou tuto péči obstarával soukromý holič. Ochlupení (a jeho odstraňování) se v té době stalo symbolem postavení. Platilo, že čím bohatší jste byli, tím méně jste měli na těle ochlupení. Julius Caesar si prý proto nechával vousy pinzetou vytrhávat denně.

Velkým propagátorem holých tváří se pak stal především Alexandr Veliký. Ten byl vždy čistě oholený a nabádal k tomu i své vojáky. Chtěl, aby se před každou bitvou oholili, protože v boji „tělo na tělo“ by je nepřátelé mohli chytit za vousy a snáz zranit.

Zdroj:

https://www.almanac.com/history-shaving-and-beards

https://www.mentalfloss.com/article/22490/brief-history-shaving

https://www.executive-shaving.co.uk/History-of-Shaving-Great-Shaving-History-Facts-and-Figures

https://www.scienceabc.com/humans/when-did-humans-start-shaving-and-why.html

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Robovan: Nový autonomní dopravní prostředek Tesly s kapacitou pro 20 cestujících

Představte si svět, kde lidé nastupují do aut a autobusů bez řidičů. Je už zatraceně blízko. Alespoň to naznačila velkolepá akce v Burbanku, kde společnost Tesla představila vedle očekávaného Robotaxi i něco, co by se dalo nazvat autobusem budoucnosti – Robovan.

Nová zjištění o Etruscích: Překvapivé jídlo pro nejmenší a problémy, kterým museli čelit

Představte si, že jste rodičem v době, kdy svět ještě nepoznal slávu Říma. Vaše dítě pláče hlady, vy ale nemáte dost jídla, abyste mu mohli pomoct. Nebo onemocní – a vy víte, že mu možná nebudete schopni zachránit život. Jaké bylo žít mezi Etrusky, tajemným národem, který položil základy slavné římské civilizace?

Jak vypukla nejkratší válka v dějinách: Konflikt trval pouhých 38 minut, ale způsobil spoušť

Nejkratší válka v dějinách trvala pouhých 38 minut. Začala smrtí sultána a ambicí mladého následníka. Na Zanzibaru se díky tomu na konci 19. století střetla troufalost místního vládce s nekompromisní silou britského impéria. Jak to dopadlo?

Nová funkce WhatsApp: Přepisování hlasových zpráv do textu. Jak ho aktivovat?

Svět moderní komunikace je bohatý na rozmanité způsoby, jak si lidé sdělují své myšlenky a pocity. WhatsApp nyní přichází s funkcí, která může změnit způsob, jakým používáme hlasové zprávy.

Tohle nikdo nečekal: Odborníci varují před hotovostí

Běžné mince a bankovky nejsou jen prostředkem směny – skrývají v sobě i něco, co bychom si nepřáli. Jsou nositelé života.

Globální oteplování promění moře a oceány ve vodní pouště

Ještě nikdy v dějinách naší planety se oceány neoteplovaly tak rychle jako dnes. Studie vědců z Univerzity v Bristolu, publikovaná v časopise Nature, přináší varovný obraz o budoucnosti mořského života.

Co umí (a jak) robotický asistent Elona Muska

Na světě je mnoho podivuhodností, ale snad žádná nebudí tak smíšené pocity jako robot, který vypadá, kráčí a pracuje téměř jako člověk.

Způsobují mobilní telefony rakovinu? Věda po desetiletích výzkumu konečně našla odpověď

Nová studie Světové zdravotnické organizace konečně dává jasné rozhřešení, o kterém už se nebude muset pochybovat.

Tento málo známý režim Windows zrychlí výkon vašeho počítače během mrknutí oka

Kdo by nechtěl, aby jeho počítač běžel, co nejrychleji to umí, bez zbytečných prodlev a čekání? Dnes se společně podíváme na to, jak můžete vašemu počítači dodat chybějící šťávu – tím, že aktivujete režim Špičkový výkon ve Windows 10/11.

Harvardská studie: Ti, kteří večeří v tuto dobu, ztratí více kalorií a lépe spí

Věděli jste, že si možná každodenním večerním návykem podkopáváte zdraví? Právě tohle totiž tvrdí vědci z Harvard Medical School ve své studii.
- Reklama -