Pátek, 25 dubna, 2025

Proč má rok 365 dní? Málokdo ví, že náš křesťanský kalendář vlastně psali egyptští bohové

- Reklama -

Mohlo by vás zajímat

Kalendář je jedním z nejdůležitějších vynálezů lidstva, protože umožňuje lidem organizovat čas. Společnosti, které nedokázaly vytvářet jasné časové harmonogramy a řídit se jimi, byly odsouzeny k zániku.

- Reklama -

Kalendáře byly důležité pro uspořádání náboženských, sociálních, ekonomických a administrativních procesů. Asi nebude překvapením, že první civilizace, která kalendář začala používat, byly staří Egypťané. Jejich veliká a religiózně orientovaná říše s náročnými klimatickými podmínkami potřebovala vtisknout řád běžnému životu lidí a dále duchovní museli zorganizovat časté a složité náboženské svátky.  Proto vynalezli kalendáře rovnou dva. Pro náboženské účely sloužil zprvu kalendář lunární, pro organizaci praktického lidského života stvořili tzv. kalendář sluneční, který měl 365 dní v roce, a stal se předchůdcem dnes používaného gregoriánského kalendáře.

Egyptský lunární kalendář byl prvním na světě

Staroegyptský lunární kalendář se používal již před 5000 lety a jeho rozdělení bylo podobné jako u jeho nástupce – slunečního kalendáře. Dělil rok na 12 měsíců, přičemž délka každého z nich závisela na lunárním cyklu (obvykle 29 nebo 30 dní). Každý měsíc začínal novoluním a byl pojmenován podle hlavního svátku, který se v něm slavil. 

Sluneční kalendář kopíroval zemědělský cyklus

V pozdějším období staroegyptských dějin se začal používat sluneční kalendář. Dělil rok na tři roční období, která se točila kolem zemědělského cyklu – období záplav, období setí a období léta. Každé z těchto období se skládalo ze čtyř měsíců. Protože lunární kalendář byl o 10 nebo 11 dní kratší než sluneční, přidával se jednou za několik let 13. měsíc, aby se časové rozdíly mezi oběma dorovnaly. 

Egyptské měsíce byly rozděleny do tří desetidenních období, známých jako dekády/dekany (což odpovídá sedmidennímu týdnu, který používáme dnes). Poslední dva dny každé dekády byly považovány za svátky a Egypťané nemuseli pracovat. 

Ke konci každého roku se přidávalo pět dní, takže výsledkem bylo 365 dní v roce, tedy téměř stejný počet dní jako v gregoriánském kalendáři. Poslední dny roku sloužily k oslavě narozenin pěti bohů – Osirise, Hora, Seta, Isidy a Nefthys, během nichž Egypťané měli vyloženě zákaz pracovat. 

Sluneční kalendář měl jednu vadu, napravili ji až Římané

Na jednu věc Egypťané ale zapomněli. Nepočítali s čtvrtinou dne navíc. To způsobilo, že staroegyptský kalendář že se pomalu začal vychylovat ze svého správného chodu. Bylo tedy zapotřebí, aby se kalendář vrátil do své výchozí polohy. Ve 3. století př. n. l. byl učiněn pokus o nápravu. Problém se v roce 239 př. n. l. pokusil vyřešit faraon Ptolemaios III. v tzv. Canopově dekretu. Chtěl přidat šestý měsíc na konec slunečního roku za dny vyhrazené k oslavě egyptského božstva. Šestý den měl být určen k uctění faraona a jeho manželky jako bohů. Od tohoto plánu však faraon brzy upustil, protože se proti němu postavilo konzervativní egyptské kněžstvo. Přestupný den byl nakonec zaveden až po dobytí Egypta Římany v roce 30 př. n. l.

Zavedení gregoriánského kalendáře pobouřilo protestanskou část Evropy

Staroegyptský sluneční kalendář byl pro lidstvo obrovským přínosem, neboť se stal předchůdcem gregoriánského kalendáře, který je v současnosti nejpoužívanějším na světě. K od dnešní podoby ale původní kalendář dělilo ještě několik drobných praktických úprav.

Gregoriánský kalendář, známý také jako západní nebo křesťanský, byl pojmenován po papeži Řehoři XIII. Ten jej zavedl v roce 1582 a nahradil jím méně praktický římský juliánský kalendář. Protestantské země gregoriánský kalendář zpočátku odmítaly kvůli jeho vazbám na katolictví. Viděli nástroj k ovládnutí jejich víry. Stejně tak země patřící k východní pravoslavné církvi nepřijaly gregoriánský kalendář vůbec ochotně.

Tradiční protestantská Velká Británie se bránila přijetí gregoriánského kalendáře až do roku 1752. K přechodu od juliánský je donutila ryze praktická potřeba sladit kalendář používaný v Anglii se zbytkem Evropy. Proto bylo rozhodnuto, že po 2. září 1752 (středa) bude následovat 14. září 1752 (čtvrtek). Tím se dorovnala jedenáctidenní ztráta mezi oběma kalendáři. I když změna vyvolala v celé zemi občanské nepokoje, nebylo vyhnutí. Gregoriánský kalendář definitivně ovládl Evropu. 

Zdroj:

https://www.britannica.com/science/Egyptian-calendar

https://www.infoplease.com/calendars/history/history-egyptian-calendar

https://www.thoughtco.com/ancient-egypt-birthplace-of-modern-calendar-43706

http://www.webexhibits.org/calendars/year-countries.html

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Puff Diddy se ve vězení nervově zhroutil? Prosil prý vězeňské dozorce, aby ho odvezli do nemocnice

Metropolitní vazební věznice v Brooklynu se o Vánocích stala nečekaným jevištěm dramatu jednoho z nejznámějších jmen hudebního průmyslu. Puff Diddy se údajně nervově zhroutil a žadonil u dozorců, aby ho okamžitě převezli do nemocnice.

Kate Moss: Na internetu koluje její fotka z roku 1999 s Puff Diddym, jak jí dává podezřelou pilulku

Zdánlivě nevinný snímek z oslavy narozenin rozvířil debatu na internetu. Ukazuje kontroverzního rapera Puff Diddyho, jak objímá očividně „rozevlátou“ modelku Kate Mossovou, zatímco v...

TikTok zakáže dětem filtry. Chce chránit jejich duševní zdraví

Digitální svět mění pravidla hry. To, co bylo kdysi zábavou, se totiž proměnilo v neviditelný diktát – ideál krásy ovládají zkrášlující filtry. Aplikace jako TikTok umožňují mladým lidem změnit si vzhled jediným kliknutím. Výsledkem však často není radost, ale frustrace a tlak na dokonalost. A proto TikTok v tomto ohledu zcela mění svou politiku.

Hrozí cenový šok: Káva by mohla v supermarketech brzy výrazně zdražit

Čechům se prodražuje oblíbený ranní rituál. Cena kávy totiž neustále roste. Mnozí si tento fakt uvědomují až ve chvíli, kdy v obchodě sáhnou po svém oblíbeném balení pražených zrn. Cenovka, kterou dnes vidí, dříve působila jako přijatelný kompromis mezi radostí a rozpočtem; nyní vyvolává spíše šok a obavy. A bude hůř!

Země s největší zlatou rezervou na Zemi 4krát překonala Čínu a Rusko

Zlato. Symbol bohatství, moci a jistoty už po tisíce let. Ani v digitálním věku plném virtuálních měn a algoritmů neztratilo na významu. Tenhle cenný...

Trumpovi s ukončením války Ruska s Ukrajinou pomůže Musk, tvrdí moderátor Piers Morgan

Když se Piers Morgan, známý moderátor a publicista, pustil do předpovědí o budoucnosti konfliktu Ruska s Ukrajinou, znělo to trochu jako příběh ze sci-fi románu. Morgan totiž s neochvějnou jistotou tvrdí, že budoucí americký prezident Donald Trump opravdu okamžitě přinese mír mezi Ruskem a Ukrajinou. Jak to podle něj udělá?

Věda našla neočekávané využití pro zbytky kávy, které běžně vyhazujeme

Věda někdy najde úspěšné použití pro obyčejné věci, které máme denně na dosah ruky. To, co na první pohled vypadá jako pouhá kuriozita, může mít zásadní vliv na naši budoucnost. Přesně takovým objevem je nový druh betonu, při jehož výrobě se využívá kávový lógr.

Robovan: Nový autonomní dopravní prostředek Tesly s kapacitou pro 20 cestujících

Představte si svět, kde lidé nastupují do aut a autobusů bez řidičů. Je už zatraceně blízko. Alespoň to naznačila velkolepá akce v Burbanku, kde společnost Tesla představila vedle očekávaného Robotaxi i něco, co by se dalo nazvat autobusem budoucnosti – Robovan.

Nová zjištění o Etruscích: Překvapivé jídlo pro nejmenší a problémy, kterým museli čelit

Představte si, že jste rodičem v době, kdy svět ještě nepoznal slávu Říma. Vaše dítě pláče hlady, vy ale nemáte dost jídla, abyste mu mohli pomoct. Nebo onemocní – a vy víte, že mu možná nebudete schopni zachránit život. Jaké bylo žít mezi Etrusky, tajemným národem, který položil základy slavné římské civilizace?

Jak vypukla nejkratší válka v dějinách: Konflikt trval pouhých 38 minut, ale způsobil spoušť

Nejkratší válka v dějinách trvala pouhých 38 minut. Začala smrtí sultána a ambicí mladého následníka. Na Zanzibaru se díky tomu na konci 19. století střetla troufalost místního vládce s nekompromisní silou britského impéria. Jak to dopadlo?
- Reklama -