Sobota, 20 dubna, 2024

Proč má rok 365 dní? Málokdo ví, že náš křesťanský kalendář vlastně psali egyptští bohové

Mohlo by vás zajímat

Kalendář je jedním z nejdůležitějších vynálezů lidstva, protože umožňuje lidem organizovat čas. Společnosti, které nedokázaly vytvářet jasné časové harmonogramy a řídit se jimi, byly odsouzeny k zániku.

- Reklama -

Kalendáře byly důležité pro uspořádání náboženských, sociálních, ekonomických a administrativních procesů. Asi nebude překvapením, že první civilizace, která kalendář začala používat, byly staří Egypťané. Jejich veliká a religiózně orientovaná říše s náročnými klimatickými podmínkami potřebovala vtisknout řád běžnému životu lidí a dále duchovní museli zorganizovat časté a složité náboženské svátky.  Proto vynalezli kalendáře rovnou dva. Pro náboženské účely sloužil zprvu kalendář lunární, pro organizaci praktického lidského života stvořili tzv. kalendář sluneční, který měl 365 dní v roce, a stal se předchůdcem dnes používaného gregoriánského kalendáře.

Egyptský lunární kalendář byl prvním na světě

Staroegyptský lunární kalendář se používal již před 5000 lety a jeho rozdělení bylo podobné jako u jeho nástupce – slunečního kalendáře. Dělil rok na 12 měsíců, přičemž délka každého z nich závisela na lunárním cyklu (obvykle 29 nebo 30 dní). Každý měsíc začínal novoluním a byl pojmenován podle hlavního svátku, který se v něm slavil. 

Sluneční kalendář kopíroval zemědělský cyklus

V pozdějším období staroegyptských dějin se začal používat sluneční kalendář. Dělil rok na tři roční období, která se točila kolem zemědělského cyklu – období záplav, období setí a období léta. Každé z těchto období se skládalo ze čtyř měsíců. Protože lunární kalendář byl o 10 nebo 11 dní kratší než sluneční, přidával se jednou za několik let 13. měsíc, aby se časové rozdíly mezi oběma dorovnaly. 

Egyptské měsíce byly rozděleny do tří desetidenních období, známých jako dekády/dekany (což odpovídá sedmidennímu týdnu, který používáme dnes). Poslední dva dny každé dekády byly považovány za svátky a Egypťané nemuseli pracovat. 

Ke konci každého roku se přidávalo pět dní, takže výsledkem bylo 365 dní v roce, tedy téměř stejný počet dní jako v gregoriánském kalendáři. Poslední dny roku sloužily k oslavě narozenin pěti bohů – Osirise, Hora, Seta, Isidy a Nefthys, během nichž Egypťané měli vyloženě zákaz pracovat. 

Sluneční kalendář měl jednu vadu, napravili ji až Římané

Na jednu věc Egypťané ale zapomněli. Nepočítali s čtvrtinou dne navíc. To způsobilo, že staroegyptský kalendář že se pomalu začal vychylovat ze svého správného chodu. Bylo tedy zapotřebí, aby se kalendář vrátil do své výchozí polohy. Ve 3. století př. n. l. byl učiněn pokus o nápravu. Problém se v roce 239 př. n. l. pokusil vyřešit faraon Ptolemaios III. v tzv. Canopově dekretu. Chtěl přidat šestý měsíc na konec slunečního roku za dny vyhrazené k oslavě egyptského božstva. Šestý den měl být určen k uctění faraona a jeho manželky jako bohů. Od tohoto plánu však faraon brzy upustil, protože se proti němu postavilo konzervativní egyptské kněžstvo. Přestupný den byl nakonec zaveden až po dobytí Egypta Římany v roce 30 př. n. l.

Zavedení gregoriánského kalendáře pobouřilo protestanskou část Evropy

Staroegyptský sluneční kalendář byl pro lidstvo obrovským přínosem, neboť se stal předchůdcem gregoriánského kalendáře, který je v současnosti nejpoužívanějším na světě. K od dnešní podoby ale původní kalendář dělilo ještě několik drobných praktických úprav.

Gregoriánský kalendář, známý také jako západní nebo křesťanský, byl pojmenován po papeži Řehoři XIII. Ten jej zavedl v roce 1582 a nahradil jím méně praktický římský juliánský kalendář. Protestantské země gregoriánský kalendář zpočátku odmítaly kvůli jeho vazbám na katolictví. Viděli nástroj k ovládnutí jejich víry. Stejně tak země patřící k východní pravoslavné církvi nepřijaly gregoriánský kalendář vůbec ochotně.

Tradiční protestantská Velká Británie se bránila přijetí gregoriánského kalendáře až do roku 1752. K přechodu od juliánský je donutila ryze praktická potřeba sladit kalendář používaný v Anglii se zbytkem Evropy. Proto bylo rozhodnuto, že po 2. září 1752 (středa) bude následovat 14. září 1752 (čtvrtek). Tím se dorovnala jedenáctidenní ztráta mezi oběma kalendáři. I když změna vyvolala v celé zemi občanské nepokoje, nebylo vyhnutí. Gregoriánský kalendář definitivně ovládl Evropu. 

Zdroj:

https://www.britannica.com/science/Egyptian-calendar

https://www.infoplease.com/calendars/history/history-egyptian-calendar

https://www.thoughtco.com/ancient-egypt-birthplace-of-modern-calendar-43706

http://www.webexhibits.org/calendars/year-countries.html

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Meta používá vaše fotky z Instagramu a Facebooku k tréninku umělé inteligence

Meta, mateřská společnost Facebooku a Instagramu, ohlásila, že použila veřejné obrázky a příspěvky z těchto sociálních médií k tréninku svého nové umělé inteligence.

Největší nákupní centrum světa je v Íránu a vypadá jako malé město

Českému srdci jsou blízké tradiční obchodní domy a krámky, kde se člověk může nechat unést vůní čerstvě upečeného pečiva či dobové atmosféry, ačkoli i my jsme už v posledních letech podlehli lásce k supermarketům. Co když vám povíme o jednom obchodním domě, vedle kterého vypadají i naše největší obchodní centra jako skromné krámečky.

Tálibán představil první afghánské supersportovní auto

Nedávno se afghánská vláda vedená hnutím Tálibán dostala do pozornosti médií, když představila zcela mimořádný výtvor – první afghánský supersportovní vůz s názvem Mada 9.

Sokolík bornejský se pyšní titulem nejmenší pták světa, přes svou roztomilost je to nebezpečný dravec

Ve světě ptactva se většina lidí zajímá o obrovské dravce typu orla, ale my se dnes vydáme na cestu za tajemstvím, kterého ptáčka příroda stvořila jako toho nejmenšího. Je jím Sokolík bornejský.

Kanadská robotická firma představila nejrychlejší boty světa

Z Pittsburghu dorazila zpráva o revolučním vynálezu. Místní na robotiku zaměřená firma se pyšní nejrychlejšími botami na světě, kterým říká Moonwalkers. A slibuje, že jejich užíváním se zvýší rychlost naší chůze až o 250 %.

Slepá japonská vědkyně vymyslela AI kufr pro zrakově postižené

Obyvatelé proslulé říše vědy a techniky, známé jako Japonsko, jsou svědky vznešeného pokroku, jenž nezřídka vyráží dech a otevírá nové obzory v lidském snažení. V nedávné době se na scéně zjevil výtvor, jenž neslouží pouze jako praktický společník, nýbrž rovněž jako význačný symbol lidského ducha a jeho nezlomné touhy překonávat překážky osudu. Jedná se o "AI kufr," technologický úspěch, jenž nese pečeť vynikající slepé vědkyně Chieko Asakawa.

Jaký vliv má testosteron na velikost penisu

Oceňme duchaplnou vědu, která zkoumá tajemství testosteronu, hormonu známého svou neodmyslitelnou spojitostí s mužstvím. Jeho vliv na tělo muže nelze přecenit. Dostatečné množství přirozeného testosteronu v těle může mít pozitivní vliv na různé aspekty zdraví, včetně sexuální touhy a počtu spermií. Má ale i vliv na velikost penisu?

Značky Puma a Adidas stvořila sourozenecká nenávist, co trvala i po smrti

Bavorské město Herzogenaurach je domovem dvou sportovních gigantů – značek Puma a Adidas. Historie obou těchto značek je natolik složitá a plná konfliktů, že se někdy zdá, jako by spíš vycházela přímo z dramatického filmu než z reálného života.

Kanada chystá dekriminalizaci kokainu: Otevírá to dveře novým start-upům

Kanada je další zemí, která hodlá být v přístupu k drogám více než benevolentní. Země totiž hodlá dekriminalizovat užívání kokainu.

Algoritmus vědců ze Stanfordu promění robopsy v akrobatické zázraky

Výzkumníci na Stanfordově univerzitě a Šanghajském institutu Qi Zhi představili revoluční algoritmus, který propůjčuje robopsům nevídanou obratnost
- Reklama -