Středa, 15 ledna, 2025

Země s největší zlatou rezervou na Zemi 4krát překonala Čínu a Rusko

Mohlo by vás zajímat

Zlato. Symbol bohatství, moci a jistoty už po tisíce let. Ani v digitálním věku plném virtuálních měn a algoritmů neztratilo na významu. Tenhle cenný kov zůstává nenahraditelný – nejen jako investice, ale i jako ekonomický pilíř, který drží světovou ekonomiku v rovnováze. Která země dnes sedí na největším zlatém pokladu? A proč na tom pořád dost záleží?

- Reklama -

Kdysi bylo zlato zárukou každé mince a bankovky. Říkalo se tomu „zlatý standard“. Ještě v polovině 20. století se síla měny odvíjela od zásob zlata, kterou vlastnila země, co ji vydala. Vždy jste tak měli jistotu, že ta která bankovka je jištěná zlatem, i když třeba jen ve velmi malém množství.

Jak však ekonomiky rostly, tahle provázanost postupně mizela. Zlatý standard přestal být ukazatelem síly měny a poslední, kdo se s ním rozloučil, bylo Švýcarsko v roce 1999. Přesto ale zlato nikam nezmizelo. A pořád je cenné. Dokonce stále platí, že v každé krizi jeho hodnota stoupá.

Proč je zlato pořád důležité

Když přijdou ekonomické nebo geopolitické otřesy, je stále jedním z nejbezpečnějších přístavů pro státy i investory. Centrální banky tak i dnes plní své trezory zlatými cihlami. I my Češi se v poslední době snažíme zlatem zásobit, velké zásoby tohoto cenného kovu si ostatně guvernér ČNB Aleš Michl určil za jeden ze svých hlavních cílů takřka okamžitě po svém nástupu do funkce.

Česká národní banka ve druhém čtvrtletí letošního roku nakoupila skoro šest tun zlata, na konci pololetí jsme měli v trezorech přes 41 tun blyštivého cenného kovu. Do konce mandátu by Michl měl rád v trezorech rovných sto tun.

„Stihneme to. Máme 130 miliard eur devizových rezerv, to jsou velké peníze, a je potřeba je investovat do různých typů aktiv a jedno z těch aktiv bude zlato. Nejméně ho bylo osm tun, v současnosti ho máme přes 40 tun a budeme dál nakupovat,“ plánuje.

A jak si v tomto směru stojí jiné státy? Zatím bezkonkurenčním lídrem zůstávají co do držení zlata Spojené státy americké. Vlastní neuvěřitelných 8 133 tun zlata – téměř čtyřikrát tolik co Čína nebo Rusko. Tento obrovský poklad, jehož hodnota dosahuje astronomických 628 miliard dolarů, není jen ukázkou moci. Slouží také jako poslední obranná linie americké ekonomiky pro případy katastrofických scénářů, jako je hyperinflace nebo totální hospodářský kolaps.

Evropa nezůstává za Amerikou nijak zvlášť pozadu, ačkoli jednotlivě se s tímhle kolosem nikdo měřit nemůže. Ale třeba Německo, Itálie a Francie společně drží přes osm tisíc tun zlata, což je v podstatě tolik, co mají Američané. Na opačné straně planety je situace jen o málo horší než v Evropě. Rusko vlastní 2 336 tun zlata, Čína 2 264 tun.

Letos nejvíc nakupovalo Turecko

Zajímavostí letošního roku je přitom rekordní poptávka po zlatě. V první polovině roku 2024 centrální banky nakoupily celkem 483 tun, což překonalo všechny dosavadní rekordy. Největším kupcem bylo Turecko, které navýšilo své zásoby o 45 tun, a následovala Indie s 37 tunami. Čína, která byla do roku 2023 pravidelným kupcem, letos své nákupy v květnu a červnu dočasně zastavila. Přesto si udržuje pozici jednoho z největších světových držitelů zlata.

Žebříček 10 zemí, které mají největší zásoby zlata vypadá takto:

  1. Spojené státy – 8,133 tuny
  2. Německo – 3,352 tun
  3. Itálie – 2.452 tun
  4. Francie – 2,437 tun
  5. Rusko – 2,336 tun
  6. Čína – 2,264 tuny
  7. Švýcarsko – 1,040 tun
  8. Japonsko – 846 tun
  9. Indie – 841 tun
  10. Nizozemsko – 612 tun

Zdroj: forbesindia.com, investopedia.com, cnb.cz

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Nová zjištění o Etruscích: Překvapivé jídlo pro nejmenší a problémy, kterým museli čelit

Představte si, že jste rodičem v době, kdy svět ještě nepoznal slávu Říma. Vaše dítě pláče hlady, vy ale nemáte dost jídla, abyste mu mohli pomoct. Nebo onemocní – a vy víte, že mu možná nebudete schopni zachránit život. Jaké bylo žít mezi Etrusky, tajemným národem, který položil základy slavné římské civilizace?

Jak vypukla nejkratší válka v dějinách: Konflikt trval pouhých 38 minut, ale způsobil spoušť

Nejkratší válka v dějinách trvala pouhých 38 minut. Začala smrtí sultána a ambicí mladého následníka. Na Zanzibaru se díky tomu na konci 19. století střetla troufalost místního vládce s nekompromisní silou britského impéria. Jak to dopadlo?

Nová funkce WhatsApp: Přepisování hlasových zpráv do textu. Jak ho aktivovat?

Svět moderní komunikace je bohatý na rozmanité způsoby, jak si lidé sdělují své myšlenky a pocity. WhatsApp nyní přichází s funkcí, která může změnit způsob, jakým používáme hlasové zprávy.

Tohle nikdo nečekal: Odborníci varují před hotovostí

Běžné mince a bankovky nejsou jen prostředkem směny – skrývají v sobě i něco, co bychom si nepřáli. Jsou nositelé života.

Globální oteplování promění moře a oceány ve vodní pouště

Ještě nikdy v dějinách naší planety se oceány neoteplovaly tak rychle jako dnes. Studie vědců z Univerzity v Bristolu, publikovaná v časopise Nature, přináší varovný obraz o budoucnosti mořského života.

Co umí (a jak) robotický asistent Elona Muska

Na světě je mnoho podivuhodností, ale snad žádná nebudí tak smíšené pocity jako robot, který vypadá, kráčí a pracuje téměř jako člověk.

Způsobují mobilní telefony rakovinu? Věda po desetiletích výzkumu konečně našla odpověď

Nová studie Světové zdravotnické organizace konečně dává jasné rozhřešení, o kterém už se nebude muset pochybovat.

Tento málo známý režim Windows zrychlí výkon vašeho počítače během mrknutí oka

Kdo by nechtěl, aby jeho počítač běžel, co nejrychleji to umí, bez zbytečných prodlev a čekání? Dnes se společně podíváme na to, jak můžete vašemu počítači dodat chybějící šťávu – tím, že aktivujete režim Špičkový výkon ve Windows 10/11.

Harvardská studie: Ti, kteří večeří v tuto dobu, ztratí více kalorií a lépe spí

Věděli jste, že si možná každodenním večerním návykem podkopáváte zdraví? Právě tohle totiž tvrdí vědci z Harvard Medical School ve své studii.

Dva programy Microsoftu končí: Od roku 2025 nebudou fungovat

Uživatelé aplikací Pošta a Kalendář ve Windows se musí připravit na zásadní změnu. Microsoft oficiálně oznámil, že k 31. prosinci 2024 ukončí podporu těchto aplikací. Po Novém roce tak už nebude možné používat starý software pro odesílání a přijímání e-mailů nebo plánování schůzek.
- Reklama -