Úterý, 8 dubna, 2025

Město Slováků v Rumunsku: Příběh kolonizace a tradic trvá už více než dvě století

- Reklama -

Mohlo by vás zajímat

Mít tak ještě někde na světě místo, kde se člověk domluví a bude se cítit jako doma. Tak přesně takové mají Slováci. Mnoho z nich se totiž před 200 lety houfně stěhovalo do rumunského městečka Nadlak. Dodnes je jich tam většina a stále mezi sebou mluví slovensky.

- Reklama -

Rumunsko, země příběhů a kontrastů, vypráví svou historii nejen prostřednictvím monumentů a památek, ale i osudů svých obyvatel. Mezi ty, kteří zde před dvěma staletími hledali nový začátek, patřili často i Slováci. Jejich přítomnost zanechala nesmazatelnou stopu hlavně v městečku na východních hranicích s Maďarskem, kde slovenština dodnes zní ulicemi a minulost se prolíná s přítomností.

Jak dolnozemští Slováci našli nový domov

Když se na západní pláni dnešního Rumunska usadila první vlna dolnozemských Slováků, psal se teprve rok 1803. Zalíbila se jim krajina obklopená rozlehlými lány obilí, jež slibovaly novou šanci na život. Slováci zde nejen zapustili kořeny, ale také vybudovali obec, která dnes nese název Nadlak (Nădlac).

Dominantou města je barokní evangelický kostel – svědek víry, naděje i nezdolné vůle Slováků, kteří zde hledali lepší budoucnost. Dominantní výzdobou kostela je unikátní obraz vytvořený ke stému výročí příchodu Slováků. Zachycuje jejich příchod do Rumunska i pevné pouto k nové domovině.

Malé Slovensko na rozhraní kultur

Nadlak leží na pomezí Rumunska a Maďarska. Slováci v něm přesto do dnešní doby uchovali svůj jazyk i kulturu. I dnes tvoří největší část obyvatel Nadlaku – přesně 47,64 %, což z města činí největší slovenskou enklávu v zemi.

Zdejší komunita je přitom nejen početná, ale i kulturně aktivní. Funguje zde slovenská střední škola, vycházejí knihy ve slovenštině a pořádají se akce propojující slovenské a rumunské tradice. Nadlak je prostě krásným příkladem toho, jak mezi sebou mohou rozdílné kultury tvořit mosty místo bariér.

Po roce 1990, kdy se Rumunsko otevřelo světu, vznikl dokonce v Nadlaku Demokratický svaz Slováků a Čechů v Rumunsku (DSSČR). Tento spolek, jehož sídlo je přímo ve městě, slouží jako hlas slovenské komunity i ochránce jejích zájmů. Jeho aktivity se rozšiřují i do dalších regionů, kde Slováci našli svůj domov.

Nadlak dnes: Tradice v moderním hávu

Procházka dnešním Nadlakem je jako cesta zpět časem. Barokní kostel se tyčí nad moderními ulicemi, kde vedle rumunštiny zní i melodická slovenština. Město, které bylo kdysi útočištěm osadníků, je dnes živým nositelem jejich odkazu.

Takže pokud vás cesty někdy zavedou do západního Rumunska, zastavte se v Nadlaku. Objevíte zde nejen příběhy slovenské menšiny, ale i inspirativní příklad toho, jak lze tradice a kulturní dědictví zachovat i v jiném státě. Nadlak není jen město – je živoucí kapitolou dějin, ve které Slováci našli nový domov a přitom si uchovali svou řeč, víru i duši.

Zdroj: slapoty.cz, Wikipedie, theses.cz

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Kate Moss: Na internetu koluje její fotka z roku 1999 s Puff Diddym, jak jí dává podezřelou pilulku

Zdánlivě nevinný snímek z oslavy narozenin rozvířil debatu na internetu. Ukazuje kontroverzního rapera Puff Diddyho, jak objímá očividně „rozevlátou“ modelku Kate Mossovou, zatímco v...

TikTok zakáže dětem filtry. Chce chránit jejich duševní zdraví

Digitální svět mění pravidla hry. To, co bylo kdysi zábavou, se totiž proměnilo v neviditelný diktát – ideál krásy ovládají zkrášlující filtry. Aplikace jako TikTok umožňují mladým lidem změnit si vzhled jediným kliknutím. Výsledkem však často není radost, ale frustrace a tlak na dokonalost. A proto TikTok v tomto ohledu zcela mění svou politiku.

Hrozí cenový šok: Káva by mohla v supermarketech brzy výrazně zdražit

Čechům se prodražuje oblíbený ranní rituál. Cena kávy totiž neustále roste. Mnozí si tento fakt uvědomují až ve chvíli, kdy v obchodě sáhnou po svém oblíbeném balení pražených zrn. Cenovka, kterou dnes vidí, dříve působila jako přijatelný kompromis mezi radostí a rozpočtem; nyní vyvolává spíše šok a obavy. A bude hůř!

Země s největší zlatou rezervou na Zemi 4krát překonala Čínu a Rusko

Zlato. Symbol bohatství, moci a jistoty už po tisíce let. Ani v digitálním věku plném virtuálních měn a algoritmů neztratilo na významu. Tenhle cenný...

Trumpovi s ukončením války Ruska s Ukrajinou pomůže Musk, tvrdí moderátor Piers Morgan

Když se Piers Morgan, známý moderátor a publicista, pustil do předpovědí o budoucnosti konfliktu Ruska s Ukrajinou, znělo to trochu jako příběh ze sci-fi románu. Morgan totiž s neochvějnou jistotou tvrdí, že budoucí americký prezident Donald Trump opravdu okamžitě přinese mír mezi Ruskem a Ukrajinou. Jak to podle něj udělá?

Věda našla neočekávané využití pro zbytky kávy, které běžně vyhazujeme

Věda někdy najde úspěšné použití pro obyčejné věci, které máme denně na dosah ruky. To, co na první pohled vypadá jako pouhá kuriozita, může mít zásadní vliv na naši budoucnost. Přesně takovým objevem je nový druh betonu, při jehož výrobě se využívá kávový lógr.

Robovan: Nový autonomní dopravní prostředek Tesly s kapacitou pro 20 cestujících

Představte si svět, kde lidé nastupují do aut a autobusů bez řidičů. Je už zatraceně blízko. Alespoň to naznačila velkolepá akce v Burbanku, kde společnost Tesla představila vedle očekávaného Robotaxi i něco, co by se dalo nazvat autobusem budoucnosti – Robovan.

Nová zjištění o Etruscích: Překvapivé jídlo pro nejmenší a problémy, kterým museli čelit

Představte si, že jste rodičem v době, kdy svět ještě nepoznal slávu Říma. Vaše dítě pláče hlady, vy ale nemáte dost jídla, abyste mu mohli pomoct. Nebo onemocní – a vy víte, že mu možná nebudete schopni zachránit život. Jaké bylo žít mezi Etrusky, tajemným národem, který položil základy slavné římské civilizace?

Jak vypukla nejkratší válka v dějinách: Konflikt trval pouhých 38 minut, ale způsobil spoušť

Nejkratší válka v dějinách trvala pouhých 38 minut. Začala smrtí sultána a ambicí mladého následníka. Na Zanzibaru se díky tomu na konci 19. století střetla troufalost místního vládce s nekompromisní silou britského impéria. Jak to dopadlo?

Nová funkce WhatsApp: Přepisování hlasových zpráv do textu. Jak ho aktivovat?

Svět moderní komunikace je bohatý na rozmanité způsoby, jak si lidé sdělují své myšlenky a pocity. WhatsApp nyní přichází s funkcí, která může změnit způsob, jakým používáme hlasové zprávy.
- Reklama -