Mít tak ještě někde na světě místo, kde se člověk domluví a bude se cítit jako doma. Tak přesně takové mají Slováci. Mnoho z nich se totiž před 200 lety houfně stěhovalo do rumunského městečka Nadlak. Dodnes je jich tam většina a stále mezi sebou mluví slovensky.
Rumunsko, země příběhů a kontrastů, vypráví svou historii nejen prostřednictvím monumentů a památek, ale i osudů svých obyvatel. Mezi ty, kteří zde před dvěma staletími hledali nový začátek, patřili často i Slováci. Jejich přítomnost zanechala nesmazatelnou stopu hlavně v městečku na východních hranicích s Maďarskem, kde slovenština dodnes zní ulicemi a minulost se prolíná s přítomností.
Jak dolnozemští Slováci našli nový domov
Když se na západní pláni dnešního Rumunska usadila první vlna dolnozemských Slováků, psal se teprve rok 1803. Zalíbila se jim krajina obklopená rozlehlými lány obilí, jež slibovaly novou šanci na život. Slováci zde nejen zapustili kořeny, ale také vybudovali obec, která dnes nese název Nadlak (Nădlac).
Dominantou města je barokní evangelický kostel – svědek víry, naděje i nezdolné vůle Slováků, kteří zde hledali lepší budoucnost. Dominantní výzdobou kostela je unikátní obraz vytvořený ke stému výročí příchodu Slováků. Zachycuje jejich příchod do Rumunska i pevné pouto k nové domovině.
Malé Slovensko na rozhraní kultur
Nadlak leží na pomezí Rumunska a Maďarska. Slováci v něm přesto do dnešní doby uchovali svůj jazyk i kulturu. I dnes tvoří největší část obyvatel Nadlaku – přesně 47,64 %, což z města činí největší slovenskou enklávu v zemi.
Zdejší komunita je přitom nejen početná, ale i kulturně aktivní. Funguje zde slovenská střední škola, vycházejí knihy ve slovenštině a pořádají se akce propojující slovenské a rumunské tradice. Nadlak je prostě krásným příkladem toho, jak mezi sebou mohou rozdílné kultury tvořit mosty místo bariér.
Po roce 1990, kdy se Rumunsko otevřelo světu, vznikl dokonce v Nadlaku Demokratický svaz Slováků a Čechů v Rumunsku (DSSČR). Tento spolek, jehož sídlo je přímo ve městě, slouží jako hlas slovenské komunity i ochránce jejích zájmů. Jeho aktivity se rozšiřují i do dalších regionů, kde Slováci našli svůj domov.
Nadlak dnes: Tradice v moderním hávu
Procházka dnešním Nadlakem je jako cesta zpět časem. Barokní kostel se tyčí nad moderními ulicemi, kde vedle rumunštiny zní i melodická slovenština. Město, které bylo kdysi útočištěm osadníků, je dnes živým nositelem jejich odkazu.
Takže pokud vás cesty někdy zavedou do západního Rumunska, zastavte se v Nadlaku. Objevíte zde nejen příběhy slovenské menšiny, ale i inspirativní příklad toho, jak lze tradice a kulturní dědictví zachovat i v jiném státě. Nadlak není jen město – je živoucí kapitolou dějin, ve které Slováci našli nový domov a přitom si uchovali svou řeč, víru i duši.
Zdroj: slapoty.cz, Wikipedie, theses.cz