Středa, 19 března, 2025

Jak vypukla nejkratší válka v dějinách: Konflikt trval pouhých 38 minut, ale způsobil spoušť

- Reklama -

Mohlo by vás zajímat

Nejkratší válka v dějinách trvala pouhých 38 minut. Začala smrtí sultána a ambicí mladého následníka. Na Zanzibaru se díky tomu na konci 19. století střetla troufalost místního vládce s nekompromisní silou britského impéria. Jak to dopadlo?

- Reklama -

Zpráva o úmrtí sultána Hamada bin Thuwainiho vyvolala 25. srpna 1896 na Zanzibaru, ostrově, kde se mísila vůně koření s koloniálními intrikami, nebývalý rozruch. Tento maličký klenot u východoafrického pobřeží byl tehdy britským protektorátem.

Pravidla stanovená Londýnem byla jasná: každý nový vládce musí získat britské požehnání. Princ Chálid bin Barghaš, mladý a ambiciózní následník, se ale rozhodl, že tato formalita nestojí za jeho pozornost.

Chálid se bez ohledu na předpisy prohlásil sultánem a usadil se v paláci s výhledem na klidné vody Indického oceánu. Britové, věrní své koloniální logice, neváhali. Na ostrově vyhlásili mobilizaci – nejprve diplomatickou a posléze i vojenskou.

Reakce Londýna a přípravy na konflikt

Chálid se ale namísto kapitulace opevnil v paláci. Posbíral přibližně 2800 ozbrojených civilistů, palácovou stráž i několik služebníků, a připravil se k odporu. Měl také k dispozici menší baterii děl a ozbrojenou královskou jachtu Glasgow, která se připravovala k odporu.

Mezitím britský konzul Basil Cave a kontradmirál Harry Rawson obdrželi z Londýna jasné rozkazy: „Použijte k vyřešení situace jakékoli prostředky, jež uznáte za nutné.“

Britové shromáždili síly. Cave sestavil jednotku 400 Zanzibarských loajalistů, kterou doplnilo téměř 500 britských námořních pěšáků. V přístavu zakotvilo pět válečných lodí včetně vlajkové lodi HMS St. George.

O osmé hodině ranní poslal kontradmirál Rawson Chálidovi poslední ultimátum: „Opusťte palác a do hodiny složte zbraně, jinak zahájíme palbu.“

Chálid si byl jistý, že Britové jen blufují. Jenže se šeredně pletl. A tak dne 27. srpna v 9:00 ráno začal útok na palác.

Třicet osm minut plných ohně a zkázy

Jakmile se ručička hodin dotkla deváté, Rawson dal příkaz ke střelbě. Britské lodě HMS Racoon, Thrush a Sparrow zahájily palbu na sultánský palác. Za dunění děl se otřásala zem a město zahalil kouř. Zásahy byly přesné. A devastující – palác přišel o několik nosných stěn a během několika minut se ocitl v plamenech. Sultánem ovládaná jachta Glasgow se sice pokusila opětovat palbu, ale britská děla ji rychle umlčela.

Zkáza byla obrovská. Během 38 minut zahynulo přibližně 500 Chálidových mužů, Britové měli jen jediného vážně zraněného námořníka. Britská pěchota mezitím obsadila hlavní cestu vedoucí do města, aby zabránila případnému ústupu sultánových mužů.

Když bylo zřejmé, že odpor nemá smysl, prchl Chálid zadním východem, který Britové nestřežili, a hledal útočiště na německém konzulátu. Přesto, že si tam zajistil dočasnou ochranu, jeho vláda skončila dříve, než pořádně začala. Britové triumfálně dosadili na trůn svého kandidáta, kterého označili na rozdíl od Chálida za muže „pokrokových názorů“.

Civilizační mise nebo jen nechutná brutalita?

Dobový britský tisk rychle ohlásil vítězství. Média oslavovala „neodolatelnou sílu civilizace“, zatímco Chálidův odpor označovala za důkaz zaostalosti vyznavačů islámu. Koloniální rétorika totiž ospravedlňovala brutální akce britského impéria pod záminkou „civilizační mise“. Výsledkem byl triumf koloniální moci a další krvavá kapitola příběhu, v němž Britové přetvářeli svět podle svých potřeb.

Nejkratší válka v dějinách – trvající pouhých 38 minut – je tak dodnes smutným mementem nejen absurdity ozbrojeného konfliktu jako takového, ale i zvrácené logiky kolonialismu. Za duněním britských děl se totiž neskrývala snaha někoho civilizovat, ale mnohem ponuřejší příběh o nadvládě a uzurpování moci, jehož dopady rezonují společností až dodnes.

Zdroj: Britannica, Wikipedie, thecollector.com

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Puff Diddy se ve vězení nervově zhroutil? Prosil prý vězeňské dozorce, aby ho odvezli do nemocnice

Metropolitní vazební věznice v Brooklynu se o Vánocích stala nečekaným jevištěm dramatu jednoho z nejznámějších jmen hudebního průmyslu. Puff Diddy se údajně nervově zhroutil a žadonil u dozorců, aby ho okamžitě převezli do nemocnice.

Kate Moss: Na internetu koluje její fotka z roku 1999 s Puff Diddym, jak jí dává podezřelou pilulku

Zdánlivě nevinný snímek z oslavy narozenin rozvířil debatu na internetu. Ukazuje kontroverzního rapera Puff Diddyho, jak objímá očividně „rozevlátou“ modelku Kate Mossovou, zatímco v...

TikTok zakáže dětem filtry. Chce chránit jejich duševní zdraví

Digitální svět mění pravidla hry. To, co bylo kdysi zábavou, se totiž proměnilo v neviditelný diktát – ideál krásy ovládají zkrášlující filtry. Aplikace jako TikTok umožňují mladým lidem změnit si vzhled jediným kliknutím. Výsledkem však často není radost, ale frustrace a tlak na dokonalost. A proto TikTok v tomto ohledu zcela mění svou politiku.

Hrozí cenový šok: Káva by mohla v supermarketech brzy výrazně zdražit

Čechům se prodražuje oblíbený ranní rituál. Cena kávy totiž neustále roste. Mnozí si tento fakt uvědomují až ve chvíli, kdy v obchodě sáhnou po svém oblíbeném balení pražených zrn. Cenovka, kterou dnes vidí, dříve působila jako přijatelný kompromis mezi radostí a rozpočtem; nyní vyvolává spíše šok a obavy. A bude hůř!

Země s největší zlatou rezervou na Zemi 4krát překonala Čínu a Rusko

Zlato. Symbol bohatství, moci a jistoty už po tisíce let. Ani v digitálním věku plném virtuálních měn a algoritmů neztratilo na významu. Tenhle cenný...

Trumpovi s ukončením války Ruska s Ukrajinou pomůže Musk, tvrdí moderátor Piers Morgan

Když se Piers Morgan, známý moderátor a publicista, pustil do předpovědí o budoucnosti konfliktu Ruska s Ukrajinou, znělo to trochu jako příběh ze sci-fi románu. Morgan totiž s neochvějnou jistotou tvrdí, že budoucí americký prezident Donald Trump opravdu okamžitě přinese mír mezi Ruskem a Ukrajinou. Jak to podle něj udělá?

Věda našla neočekávané využití pro zbytky kávy, které běžně vyhazujeme

Věda někdy najde úspěšné použití pro obyčejné věci, které máme denně na dosah ruky. To, co na první pohled vypadá jako pouhá kuriozita, může mít zásadní vliv na naši budoucnost. Přesně takovým objevem je nový druh betonu, při jehož výrobě se využívá kávový lógr.

Robovan: Nový autonomní dopravní prostředek Tesly s kapacitou pro 20 cestujících

Představte si svět, kde lidé nastupují do aut a autobusů bez řidičů. Je už zatraceně blízko. Alespoň to naznačila velkolepá akce v Burbanku, kde společnost Tesla představila vedle očekávaného Robotaxi i něco, co by se dalo nazvat autobusem budoucnosti – Robovan.

Nová zjištění o Etruscích: Překvapivé jídlo pro nejmenší a problémy, kterým museli čelit

Představte si, že jste rodičem v době, kdy svět ještě nepoznal slávu Říma. Vaše dítě pláče hlady, vy ale nemáte dost jídla, abyste mu mohli pomoct. Nebo onemocní – a vy víte, že mu možná nebudete schopni zachránit život. Jaké bylo žít mezi Etrusky, tajemným národem, který položil základy slavné římské civilizace?

Nová funkce WhatsApp: Přepisování hlasových zpráv do textu. Jak ho aktivovat?

Svět moderní komunikace je bohatý na rozmanité způsoby, jak si lidé sdělují své myšlenky a pocity. WhatsApp nyní přichází s funkcí, která může změnit způsob, jakým používáme hlasové zprávy.
- Reklama -