Čtvrtek, 13 června, 2024

Evropa se ohřívá ze všech kontinentů nejrychleji, ukazují data WMO

Mohlo by vás zajímat

Podle zprávy Světové meteorologické organizace (WMO) se Evropa za poslední tři desetiletí oteplila dvakrát více než zbytek světa a zaznamenala největší nárůst teploty ze všech kontinentů.

- Reklama -

Zpráva o stavu klimatu v Evropě, kterou společně vydaly organizace Copernicus a Climate Change Servicenabízí podrobnosti o rostoucích teplotách, vlnách veder na pevnině i na moři, nepříznivém počasí, změně srážkových poměrů a ústupu ledu a sněhu.

V letech 1991 až 2021 se teploty v Evropě dramaticky zvýšily, v průměru o +0,5 °C každou dekádu. V důsledku toho se mezi lety 1997 a 2021 tloušťka ledu alpských ledovců zmenšila o 30 metrů. Zvyšování hladiny moří tání grónského ledovce navíc urychluje. V létě 2021 došlo v Grónsku na stanici Summit k tání a vůbec prvním srážkám.

Ani vyspělost nepomůže

„Evropa představuje živý obraz oteplujícího se světa a připomíná nám, že ani dobře připravené společnosti nejsou v bezpečí před dopady extrémních povětrnostních jevů,“ uvedl generální tajemník WMO profesor Petteri Taalas.

„Letos, stejně jako v roce 2021, byly velké části Evropy postiženy rozsáhlými vlnami veder a sucha, které podnítily požáry. V roce 2021 způsobily mimořádné povodně smrt a zkázu,“ dodal.

Studie navazuje na léto plné extrémů, kdy vlny veder v Evropě lámaly rekordy, řádily lesní požáry a oteplovalo se Středozemní moře. Již zmiňované Grónsko postihlo nejvyšší zaznamenané množství srážek. V důsledku změn v atmosférické cirkulaci někteří vědci označují Evropu za „hotspot vln veder“, protože na tomto kontinentu dochází k závažnějším teplotním jevům než v jiných oblastech.

Škody za miliardy

Extrémní povětrnostní jevy, zejména povodně a bouře, které se v důsledku změny klimatu zhoršily, způsobily v Evropě škody za více než 50 miliard dolarů.

Podle vědců je důvodem, proč se Evropa otepluje rychleji než ostatní kontinenty, skutečnost, že se velká část Evropy nachází v subarktické a arktické oblasti, což je oblast planety, která se otepluje nejrychleji.

Zdroj:

wmo.int, Reuters, brusselstime.com

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Neuvěřitelný příběh fenky Bobbie: Za milovanou rodinou ušla víc než 4 tisíce kilometrů

Když se v srpnu roku 1923 rodina Braizerových vydala na dovolenou k příbuzným do daleké Indiany, malý skotský ovčák Bobbie u toho neměl chybět. Byl to pes obyčejného vzhledu, ale s neobyčejným srdcem. Když se pak rodině ztratil, vyrazil na dlouhou, strastiplnou cestu, aby ji znovu našel. Nikdo přitom netušil, jak neobyčejný příběh tím tenhle pejsek začal psát.

Stručná historie loveckých psů: Pomáhají lidem už více než 20 tisíc let

Přátelství psů a lidí má dlouhou historii. A jedním z hlavních důvodů, proč se tohle kamarádství budovalo po dlouhá staletí, byl dozajista lov.

Při házení mincí ve skutečnosti nejsou šance 50 na 50, zjistili vědci

V otázce hodů mincí bylo vědecky prokázáno, že na spravedlivou šanci padesát na padesát se ve skutečnosti nedá spoléhat.

David Beckham přiznal posedlost uklízením.Má díky tomu dokonalý šatník

V nové dokumentární minisérii "Beckham", která je k vidění na Netflixu, se fotbalová legenda David Beckham otevřeně svěřuje o svém životě s obsedantně-kompulzivní poruchou. A ukázal fanouškům svůj dokonalý šatník.

Protikuřácký zákon v Singapuru už zabránil 20 tisícům mrtvých

V zájmu veřejného zdraví se otevírá cesta k světu bez tabáku. Dvě země, Bhútán a Singapur, se staly průkopníky této cesty díky svým drakonickým krokům v rámci protikuřácké legislativy. A Singapur už tvrdí, že díky zákazům kouření zabránil smrti téměř 20 tisíc lidí.

Slet z nebe: Smrtelně nebezpečný rychlostní pád jako zdroj vzrušení a zábavy

Nesmírně odvážný sport zvaný speed skydiving, z něhož se člověku zrychluje tep, vyžaduje, aby se jeho příznivci vrhli z letadla a usilovali dosáhnout co nejvyšší a stálou terminální rychlost.

Britská firma vyvíjí umělý alkohol, který by neměl negativní účinky toho opravdového

Londýnská firma GABA Labs pracuje na vývoji syntetického alkoholu nazvaného 'Alcarelle', který prý poskytne blahodárné účinky alkoholu bez kocoviny, ztráty rovnováhy nebo jiných nepříjemných projevů po pití.

Adrian Carton de Wiart: Voják, o kterém se říkalo, že ho nejde zabít

Při pohledu na válku by člověk řekl, že neponechá člověka beze změny. U kapitána Adriana Carton de Wiarta, muže, jenž se účastnil tří významných válek, zanechala válka nesmazatelnou stopu. Postřelili ho do obličeje, hlavy, břicha, kotníku, nohy, boku a ucha. Kvůli zraněním přišel o zrak na jednom oku a o levou ruku.

Meta používá vaše fotky z Instagramu a Facebooku k tréninku umělé inteligence

Meta, mateřská společnost Facebooku a Instagramu, ohlásila, že použila veřejné obrázky a příspěvky z těchto sociálních médií k tréninku svého nové umělé inteligence.

Největší nákupní centrum světa je v Íránu a vypadá jako malé město

Českému srdci jsou blízké tradiční obchodní domy a krámky, kde se člověk může nechat unést vůní čerstvě upečeného pečiva či dobové atmosféry, ačkoli i my jsme už v posledních letech podlehli lásce k supermarketům. Co když vám povíme o jednom obchodním domě, vedle kterého vypadají i naše největší obchodní centra jako skromné krámečky.
- Reklama -