Sobota, 25 května, 2024

Původ záhadných „západních“ mumií z Číny konečně vysvětlen díky zkoumání DNA

Mohlo by vás zajímat

Proslulé mumie z Tarimské pánve, které byly objeveny na počátku 20. století, se svými zrzavými, světlými a hnědými vlasy a plstěnými klobouky byly dlouho považovány za obyvatele Západu, kteří se před 4000 lety přistěhovali do pouštní oázy v severozápadní Číně.

- Reklama -

Nyní starobylá DNA mumií z Tarimské pánve ukázala, že šlo o místní obyvatele s kořeny v Asii. Jednalo se o poslední známé příslušníky populace z doby ledové, která byla kdysi rozšířena po celé Eurasii. Nalezené mumie patřili skupině lidí, kteří byli inbrední (preferovali příbuzenské vztahy) a tím pádem geneticky nepříbuzní se sousedními populacemi, které do oblasti migrovaly.

Mezinárodní tým prozkoumal genomy 13 nejstarších mumií, které byly všechny přirozeně mumifikovány suchým a slaným prostředím Tarimské pánve. Podle studie zveřejněné v posledním vydání magazínu Nature si osvojili vlněné oblečení, pšenici, ječmen, ovce, kozy a skot od nepříbuzných pastevců.

Obchod ano, vztahy ne

Studie naznačuje „skutečně rozmanité způsoby, jakými se obyvatelé Tarimské pánvce stěhovali a nestěhovali. A jak se myšlenky mohou šířit s populacemi, ale také jejich prostřednictvím“, řekla spoluautorka Christina Warinnerová, molekulární archeoložka z Harvardovy univerzity v Bostonu ve státě Massachusetts.

Toto zjištění ukazuje, že kulturní výměna nejde vždy ruku v ruce s genetickými vazbami, říká Michael Frachetti, archeolog z Washingtonské univerzity v St. Louis ve státě Missouri. „To, že tito lidé obchodují, nemusí nutně znamenat, že se navzájem berou nebo mají děti,“ říká.

„Nalezli jsme pádné důkazy, že ve skutečnosti představují vysoce geneticky izolovanou místní populaci,“ dodal Warinner, který je zároveň vedoucím skupiny pro vědy o mikrobiomu v Institutu Maxe Plancka pro evoluční antropologii a autorem studie, jež byla ve středu zveřejněna v časopise Nature.

Výjimečná skupina obyvatel

„V kontrastu s jejich genetickou izolací se však zdá, že otevřeně přejímali nové myšlenky a technologie od svých pasteveckých a zemědělských sousedů a zároveň rozvíjeli jedinečné kulturní prvky, které nesdílí žádná jiná skupina,“ dodala Christina Warinnerová.

Vědci zkoumali genetickou informaci z nejstarších mumií z Tarimské pánve – starých 3 700 až 4 100 let – společně s genomy sekvenovanými z ostatků pěti lidí z Džungarské pánve dále na severu v Ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang v Číně. Tyto pozůstatky pocházejí z doby před 4 800 až 5 000 lety a jsou nejstaršími lidskými ostatky nalezenými v této oblasti.

Zdroj:

nature.com, CNN

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Britská firma vyvíjí umělý alkohol, který by neměl negativní účinky toho opravdového

Londýnská firma GABA Labs pracuje na vývoji syntetického alkoholu nazvaného 'Alcarelle', který prý poskytne blahodárné účinky alkoholu bez kocoviny, ztráty rovnováhy nebo jiných nepříjemných projevů po pití.

Adrian Carton de Wiart: Voják, o kterém se říkalo, že ho nejde zabít

Při pohledu na válku by člověk řekl, že neponechá člověka beze změny. U kapitána Adriana Carton de Wiarta, muže, jenž se účastnil tří významných válek, zanechala válka nesmazatelnou stopu. Postřelili ho do obličeje, hlavy, břicha, kotníku, nohy, boku a ucha. Kvůli zraněním přišel o zrak na jednom oku a o levou ruku.

Meta používá vaše fotky z Instagramu a Facebooku k tréninku umělé inteligence

Meta, mateřská společnost Facebooku a Instagramu, ohlásila, že použila veřejné obrázky a příspěvky z těchto sociálních médií k tréninku svého nové umělé inteligence.

Největší nákupní centrum světa je v Íránu a vypadá jako malé město

Českému srdci jsou blízké tradiční obchodní domy a krámky, kde se člověk může nechat unést vůní čerstvě upečeného pečiva či dobové atmosféry, ačkoli i my jsme už v posledních letech podlehli lásce k supermarketům. Co když vám povíme o jednom obchodním domě, vedle kterého vypadají i naše největší obchodní centra jako skromné krámečky.

Tálibán představil první afghánské supersportovní auto

Nedávno se afghánská vláda vedená hnutím Tálibán dostala do pozornosti médií, když představila zcela mimořádný výtvor – první afghánský supersportovní vůz s názvem Mada 9.

Sokolík bornejský se pyšní titulem nejmenší pták světa, přes svou roztomilost je to nebezpečný dravec

Ve světě ptactva se většina lidí zajímá o obrovské dravce typu orla, ale my se dnes vydáme na cestu za tajemstvím, kterého ptáčka příroda stvořila jako toho nejmenšího. Je jím Sokolík bornejský.

Kanadská robotická firma představila nejrychlejší boty světa

Z Pittsburghu dorazila zpráva o revolučním vynálezu. Místní na robotiku zaměřená firma se pyšní nejrychlejšími botami na světě, kterým říká Moonwalkers. A slibuje, že jejich užíváním se zvýší rychlost naší chůze až o 250 %.

Slepá japonská vědkyně vymyslela AI kufr pro zrakově postižené

Obyvatelé proslulé říše vědy a techniky, známé jako Japonsko, jsou svědky vznešeného pokroku, jenž nezřídka vyráží dech a otevírá nové obzory v lidském snažení. V nedávné době se na scéně zjevil výtvor, jenž neslouží pouze jako praktický společník, nýbrž rovněž jako význačný symbol lidského ducha a jeho nezlomné touhy překonávat překážky osudu. Jedná se o "AI kufr," technologický úspěch, jenž nese pečeť vynikající slepé vědkyně Chieko Asakawa.

Jaký vliv má testosteron na velikost penisu

Oceňme duchaplnou vědu, která zkoumá tajemství testosteronu, hormonu známého svou neodmyslitelnou spojitostí s mužstvím. Jeho vliv na tělo muže nelze přecenit. Dostatečné množství přirozeného testosteronu v těle může mít pozitivní vliv na různé aspekty zdraví, včetně sexuální touhy a počtu spermií. Má ale i vliv na velikost penisu?

Značky Puma a Adidas stvořila sourozenecká nenávist, co trvala i po smrti

Bavorské město Herzogenaurach je domovem dvou sportovních gigantů – značek Puma a Adidas. Historie obou těchto značek je natolik složitá a plná konfliktů, že se někdy zdá, jako by spíš vycházela přímo z dramatického filmu než z reálného života.
- Reklama -