Čtvrtek, 16 ledna, 2025

Původ záhadných „západních“ mumií z Číny konečně vysvětlen díky zkoumání DNA

Mohlo by vás zajímat

Proslulé mumie z Tarimské pánve, které byly objeveny na počátku 20. století, se svými zrzavými, světlými a hnědými vlasy a plstěnými klobouky byly dlouho považovány za obyvatele Západu, kteří se před 4000 lety přistěhovali do pouštní oázy v severozápadní Číně.

- Reklama -

Nyní starobylá DNA mumií z Tarimské pánve ukázala, že šlo o místní obyvatele s kořeny v Asii. Jednalo se o poslední známé příslušníky populace z doby ledové, která byla kdysi rozšířena po celé Eurasii. Nalezené mumie patřili skupině lidí, kteří byli inbrední (preferovali příbuzenské vztahy) a tím pádem geneticky nepříbuzní se sousedními populacemi, které do oblasti migrovaly.

Mezinárodní tým prozkoumal genomy 13 nejstarších mumií, které byly všechny přirozeně mumifikovány suchým a slaným prostředím Tarimské pánve. Podle studie zveřejněné v posledním vydání magazínu Nature si osvojili vlněné oblečení, pšenici, ječmen, ovce, kozy a skot od nepříbuzných pastevců.

Obchod ano, vztahy ne

Studie naznačuje „skutečně rozmanité způsoby, jakými se obyvatelé Tarimské pánvce stěhovali a nestěhovali. A jak se myšlenky mohou šířit s populacemi, ale také jejich prostřednictvím“, řekla spoluautorka Christina Warinnerová, molekulární archeoložka z Harvardovy univerzity v Bostonu ve státě Massachusetts.

Toto zjištění ukazuje, že kulturní výměna nejde vždy ruku v ruce s genetickými vazbami, říká Michael Frachetti, archeolog z Washingtonské univerzity v St. Louis ve státě Missouri. „To, že tito lidé obchodují, nemusí nutně znamenat, že se navzájem berou nebo mají děti,“ říká.

„Nalezli jsme pádné důkazy, že ve skutečnosti představují vysoce geneticky izolovanou místní populaci,“ dodal Warinner, který je zároveň vedoucím skupiny pro vědy o mikrobiomu v Institutu Maxe Plancka pro evoluční antropologii a autorem studie, jež byla ve středu zveřejněna v časopise Nature.

Výjimečná skupina obyvatel

„V kontrastu s jejich genetickou izolací se však zdá, že otevřeně přejímali nové myšlenky a technologie od svých pasteveckých a zemědělských sousedů a zároveň rozvíjeli jedinečné kulturní prvky, které nesdílí žádná jiná skupina,“ dodala Christina Warinnerová.

Vědci zkoumali genetickou informaci z nejstarších mumií z Tarimské pánve – starých 3 700 až 4 100 let – společně s genomy sekvenovanými z ostatků pěti lidí z Džungarské pánve dále na severu v Ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang v Číně. Tyto pozůstatky pocházejí z doby před 4 800 až 5 000 lety a jsou nejstaršími lidskými ostatky nalezenými v této oblasti.

Zdroj:

nature.com, CNN

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Robovan: Nový autonomní dopravní prostředek Tesly s kapacitou pro 20 cestujících

Představte si svět, kde lidé nastupují do aut a autobusů bez řidičů. Je už zatraceně blízko. Alespoň to naznačila velkolepá akce v Burbanku, kde společnost Tesla představila vedle očekávaného Robotaxi i něco, co by se dalo nazvat autobusem budoucnosti – Robovan.

Nová zjištění o Etruscích: Překvapivé jídlo pro nejmenší a problémy, kterým museli čelit

Představte si, že jste rodičem v době, kdy svět ještě nepoznal slávu Říma. Vaše dítě pláče hlady, vy ale nemáte dost jídla, abyste mu mohli pomoct. Nebo onemocní – a vy víte, že mu možná nebudete schopni zachránit život. Jaké bylo žít mezi Etrusky, tajemným národem, který položil základy slavné římské civilizace?

Jak vypukla nejkratší válka v dějinách: Konflikt trval pouhých 38 minut, ale způsobil spoušť

Nejkratší válka v dějinách trvala pouhých 38 minut. Začala smrtí sultána a ambicí mladého následníka. Na Zanzibaru se díky tomu na konci 19. století střetla troufalost místního vládce s nekompromisní silou britského impéria. Jak to dopadlo?

Nová funkce WhatsApp: Přepisování hlasových zpráv do textu. Jak ho aktivovat?

Svět moderní komunikace je bohatý na rozmanité způsoby, jak si lidé sdělují své myšlenky a pocity. WhatsApp nyní přichází s funkcí, která může změnit způsob, jakým používáme hlasové zprávy.

Tohle nikdo nečekal: Odborníci varují před hotovostí

Běžné mince a bankovky nejsou jen prostředkem směny – skrývají v sobě i něco, co bychom si nepřáli. Jsou nositelé života.

Globální oteplování promění moře a oceány ve vodní pouště

Ještě nikdy v dějinách naší planety se oceány neoteplovaly tak rychle jako dnes. Studie vědců z Univerzity v Bristolu, publikovaná v časopise Nature, přináší varovný obraz o budoucnosti mořského života.

Co umí (a jak) robotický asistent Elona Muska

Na světě je mnoho podivuhodností, ale snad žádná nebudí tak smíšené pocity jako robot, který vypadá, kráčí a pracuje téměř jako člověk.

Způsobují mobilní telefony rakovinu? Věda po desetiletích výzkumu konečně našla odpověď

Nová studie Světové zdravotnické organizace konečně dává jasné rozhřešení, o kterém už se nebude muset pochybovat.

Tento málo známý režim Windows zrychlí výkon vašeho počítače během mrknutí oka

Kdo by nechtěl, aby jeho počítač běžel, co nejrychleji to umí, bez zbytečných prodlev a čekání? Dnes se společně podíváme na to, jak můžete vašemu počítači dodat chybějící šťávu – tím, že aktivujete režim Špičkový výkon ve Windows 10/11.

Harvardská studie: Ti, kteří večeří v tuto dobu, ztratí více kalorií a lépe spí

Věděli jste, že si možná každodenním večerním návykem podkopáváte zdraví? Právě tohle totiž tvrdí vědci z Harvard Medical School ve své studii.
- Reklama -